Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Nadwyrężony bark – objawy i sposoby łagodzenia dolegliwości

Agata Oleszkiewicz29.10.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Nadwyrężony bark zwykle powstaje w wyniku powtarzających się przeciążeń i mikrourazów w obrębie mięśnia lub ścięgna. Jeśli odczuwasz ból i zauważasz spadek siły czy sztywność stawu, wykonaj zimny okład. Nie lekceważ nadwyrężenia, bo sprzyja ono powikłaniom, np. zmianom zwyrodnieniowym.


nadwyrezony-bark-jakie-daje-objawy-co-robic
pexels.com

Polecane

cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
Spis treści
  1. Co wywołuje nadwyrężenie barku?
  2. Nadwyrężony bark – objawy
  3. Nadwyrężony bark – co robić?

Co wywołuje nadwyrężenie barku?

Nadwyrężenie barku to rodzaj kontuzji związany z uszkodzeniem mięśni odpowiedzialnych za pracę stawu bądź ich ścięgien. Stan tego typu może mieć charakter ostry i pojawić się szybko w wyniku uderzenia lub naciągnięcia na skutek gwałtownego czy też nieumiejętnego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ze względu na złożoną anatomię barku oraz stopień eksploatacji każdego dnia nadwyrężenie to jedno z powszechnych stanów, które mogą cię dotknąć również wówczas, kiedy jesteś osobą czynną sportowo i prowadzisz aktywny tryb życia. Nierzadko kontuzja tego typu rozwija się stopniowo z powodu powtarzających się mikrourazów i przemęczenia mięśni oraz układu ruchu przez długi czas. Jednak uważaj! Mimo że regeneracja mięśni i struktur okołostawowych rozpoczyna się tuż po zaistnieniu uszkodzeń, może ona trwać długi czas, wpływając tym samym na mobilność kończyny górnej i jakość twojego życia osobistego czy zawodowego. Nie lekceważ nawet najmniejszego dyskomfortu i innych objawów. Odkładanie decyzji o wykonaniu prostego miejscowego zimnego okładu czy udaniu się na wizytę lekarską w celu diagnozy i ustalenia toku rehabilitacji usprawniającej sprzyja postępowi stanu zapalnego. Nieleczone nadwyrężenie barku może prowadzić do powikłań, takich jak niestabilność i zwyrodnienie stawu czy tzw. zamrożony bark.

Nadwyrężony bark – objawy

Jednym z pierwszych i jednocześnie dominujących objawów jest ból o różnym charakterze i przebiegu. Aby móc dostrzec skalę problemu związanego z uszkodzeniem mięśni lub ścięgien, musisz wykonać badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny. Nadwyrężony bark najczęściej wywołuje dyskomfort spoczynkowy, a nasila się podczas próby uniesienia nad poziom klatki piersiowej ramienia oraz wykonywania niektórych czynności, np. rotacji. Często dokucza również w nocy. Poza tym możesz doświadczyć drgawek i kurczy mięśni, a także nadwrażliwości na dotyk czy ucisk. Powszechnie występują również osłabienie siły mięśni i związane z tym stanem trudności w poruszaniu ręką. Ograniczenie mobilności wpływa z kolei na komfort psychiczny i codzienne funkcjonowanie. Objawy, które również możesz obserwować podczas nadwyrężenia barku, to miejscowy obrzęk, ocieplenie skóry, a także sztywność karku. Zespół dolegliwości związany z kontuzją nierzadko stanowi przyczynę przyjmowania skrzywionej postawy, co niekorzystnie wpływa na zdrowie kręgosłupa. W celu ochrony zajętej okolicy możesz odruchowo przyjmować inne niż zwykle pozycje w trakcie odpoczynku czy siedzenia przed komputerem. Jeśli bark odzywa się też w nocy, dodatkowo naraża cię na trudności w zasypianiu i może powodować nocne wybudzanie, co z kolei sprzyja zmęczeniu następnego dnia.

Nadwyrężony bark – co robić?

Jeśli kontuzja przytrafiła się tobie lub spieszysz z pomocą bliskiej osobie, jako pierwszy zastosuj zimny miejscowy okład. Możesz w tym celu użyć wkładów żelowych, mokrego ręcznika lub opakowania mrożonek. Taki zabieg działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. W ostrych stanach pourazowych wzbraniaj się od stosowania ciepła! Sprzyja ono postępowi odczynu zapalnego. Również ćwiczenia na barki są w tym czasie przeciwwskazane. To okres na szybką regenerację, dlatego zalecane jest też unieruchomienie. Może ono polegać na ograniczeniu aktywności kończyny do minimum, a także stabilizacji w ortezie, np. temblaku, w zależności od tego, jak mocna jest kontuzja. Uzupełnieniem leczenia na tym etapie może być maść przeciwbólowa. Stosuj ją zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu/ulotce bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Po ustaniu ostrej fazy możesz rozpocząć rehabilitację ruchową. Kinezyterapia ma na celu stopniowo przyzwyczajenie nadwyrężonego barku do znoszenia przeciążeń i wykonywania ruchów z okresu sprzed kontuzji. Początkowo wykonuj proste, ostrożne i nieforsujące treningi funkcjonalne bez obciążeń. Wraz z powracaniem sił i sprawności stawu zwiększaj intensywność i zmieniaj charakter sesji. Możesz także skorzystać z szerokiej bazy zabiegów fizjoterapeutycznych, które przyspieszają rekonwalescencję, ułatwiają codzienną aktywność i odpowiednio zabezpieczają bark na przyszłość. Wśród polecanych na tego typu uszkodzenia metod znajdują się m.in.: kinesiotaping i flossing barku, elektroterapia różnego rodzaju, terapia powięziowa, fala uderzeniowa, masaże lecznicze oraz laser.

Jeśli uprawiasz sport i w trakcie ćwiczeń nadwyrężysz bark, na pewno ważne będzie dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do ortopedy i różnych badań. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc skonsultować się z lekarzem specjalistą z reguły w ciągu 3 dni roboczych i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych.

W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do ortopedy, ale też do 38 innych specjalistów oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na konsultację to z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ.

W ramach tego pakietu bez dodatkowych kosztów wykonasz blisko 300 badań, w tym RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny. Ponadto możesz skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą i z aż 20 zabiegów po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w powracaniu do zdrowia.

Źródła
  1. A. Dziak i in., Rehabilitacja w uszkodzeniach stawu barkowego, „Medicina Sportiva” Kraków 2003.
  2. G.M Hollenberg, Rezonans magnetyczny, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  3. M.D. Miller, Ortopedia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.