Nadwyrężony bark – objawy i sposoby łagodzenia dolegliwości

Agata Oleszkiewicz

29.10.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Nadwyrężony bark zwykle powstaje w wyniku powtarzających się przeciążeń i mikrourazów w obrębie mięśnia lub ścięgna. Jeśli odczuwasz ból i zauważasz spadek siły czy sztywność stawu, wykonaj zimny okład. Nie lekceważ nadwyrężenia, bo sprzyja ono powikłaniom, np. zmianom zwyrodnieniowym.


nadwyrezony-bark-jakie-daje-objawy-co-robic
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Co wywołuje nadwyrężenie barku?

Nadwyrężenie barku to rodzaj kontuzji związany z uszkodzeniem mięśni odpowiedzialnych za pracę stawu bądź ich ścięgien. Stan tego typu może mieć charakter ostry i pojawić się szybko w wyniku uderzenia lub naciągnięcia na skutek gwałtownego czy też nieumiejętnego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ze względu na złożoną anatomię barku oraz stopień eksploatacji każdego dnia nadwyrężenie to jedno z powszechnych stanów, które mogą cię dotknąć również wówczas, kiedy jesteś osobą czynną sportowo i prowadzisz aktywny tryb życia. Nierzadko kontuzja tego typu rozwija się stopniowo z powodu powtarzających się mikrourazów i przemęczenia mięśni oraz układu ruchu przez długi czas. Jednak uważaj! Mimo że regeneracja mięśni i struktur okołostawowych rozpoczyna się tuż po zaistnieniu uszkodzeń, może ona trwać długi czas, wpływając tym samym na mobilność kończyny górnej i jakość twojego życia osobistego czy zawodowego. Nie lekceważ nawet najmniejszego dyskomfortu i innych objawów. Odkładanie decyzji o wykonaniu prostego miejscowego zimnego okładu czy udaniu się na wizytę lekarską w celu diagnozy i ustalenia toku rehabilitacji usprawniającej sprzyja postępowi stanu zapalnego. Nieleczone nadwyrężenie barku może prowadzić do powikłań, takich jak niestabilność i zwyrodnienie stawu czy tzw. zamrożony bark.

Nadwyrężony bark – objawy

Jednym z pierwszych i jednocześnie dominujących objawów jest ból o różnym charakterze i przebiegu. Aby móc dostrzec skalę problemu związanego z uszkodzeniem mięśni lub ścięgien, musisz wykonać badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny. Nadwyrężony bark najczęściej wywołuje dyskomfort spoczynkowy, a nasila się podczas próby uniesienia nad poziom klatki piersiowej ramienia oraz wykonywania niektórych czynności, np. rotacji. Często dokucza również w nocy. Poza tym możesz doświadczyć drgawek i kurczy mięśni, a także nadwrażliwości na dotyk czy ucisk. Powszechnie występują również osłabienie siły mięśni i związane z tym stanem trudności w poruszaniu ręką. Ograniczenie mobilności wpływa z kolei na komfort psychiczny i codzienne funkcjonowanie. Objawy, które również możesz obserwować podczas nadwyrężenia barku, to miejscowy obrzęk, ocieplenie skóry, a także sztywność karku. Zespół dolegliwości związany z kontuzją nierzadko stanowi przyczynę przyjmowania skrzywionej postawy, co niekorzystnie wpływa na zdrowie kręgosłupa. W celu ochrony zajętej okolicy możesz odruchowo przyjmować inne niż zwykle pozycje w trakcie odpoczynku czy siedzenia przed komputerem. Jeśli bark odzywa się też w nocy, dodatkowo naraża cię na trudności w zasypianiu i może powodować nocne wybudzanie, co z kolei sprzyja zmęczeniu następnego dnia.

Nadwyrężony bark – co robić?

Jeśli kontuzja przytrafiła się tobie lub spieszysz z pomocą bliskiej osobie, jako pierwszy zastosuj zimny miejscowy okład. Możesz w tym celu użyć wkładów żelowych, mokrego ręcznika lub opakowania mrożonek. Taki zabieg działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. W ostrych stanach pourazowych wzbraniaj się od stosowania ciepła! Sprzyja ono postępowi odczynu zapalnego. Również ćwiczenia na barki są w tym czasie przeciwwskazane. To okres na szybką regenerację, dlatego zalecane jest też unieruchomienie. Może ono polegać na ograniczeniu aktywności kończyny do minimum, a także stabilizacji w ortezie, np. temblaku, w zależności od tego, jak mocna jest kontuzja. Uzupełnieniem leczenia na tym etapie może być maść przeciwbólowa. Stosuj ją zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu/ulotce bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Po ustaniu ostrej fazy możesz rozpocząć rehabilitację ruchową. Kinezyterapia ma na celu stopniowo przyzwyczajenie nadwyrężonego barku do znoszenia przeciążeń i wykonywania ruchów z okresu sprzed kontuzji. Początkowo wykonuj proste, ostrożne i nieforsujące treningi funkcjonalne bez obciążeń. Wraz z powracaniem sił i sprawności stawu zwiększaj intensywność i zmieniaj charakter sesji. Możesz także skorzystać z szerokiej bazy zabiegów fizjoterapeutycznych, które przyspieszają rekonwalescencję, ułatwiają codzienną aktywność i odpowiednio zabezpieczają bark na przyszłość. Wśród polecanych na tego typu uszkodzenia metod znajdują się m.in.: kinesiotaping i flossing barku, elektroterapia różnego rodzaju, terapia powięziowa, fala uderzeniowa, masaże lecznicze oraz laser.

Źródła
  1. A. Dziak i in., Rehabilitacja w uszkodzeniach stawu barkowego, „Medicina Sportiva” Kraków 2003.
  2. G.M Hollenberg, Rezonans magnetyczny, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  3. M.D. Miller, Ortopedia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
Tagi
Stawy

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

zerwane-sciegno-objawy-rehabilitacja-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Zerwane ścięgno - objawy, rehabilitacja i leczenie
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
Zdrowie
2 min.
Siniaki - jakie są przyczyny? Jak je zlikwidować?
30.07.2021
jakie-sa-rodzaje-zlaman-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Jakie są rodzaje złamań? Co warto o nich wiedzieć?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.