account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Tłuszczak – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie tłuszczaków

lek. Agnieszka Żędzian11.08.2023Aktualizacja: 11.08.2023

Tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory zbudowane z komórek tłuszczowych, pojawiają się najczęściej w okolicy głowy, szyi i tułowia, ale mogą wystąpić także w innych rejonach ciała człowieka. Bywają przyczyną dolegliwości bólowych, a w rzadkich przypadkach mogą prowadzić do groźnych powikłań – niedrożności jelit czy zatorowości. Sprawdź, jak wygląda tłuszczak, co może sprzyjać jego powstawaniu i na czym polega jego leczenie.


tluszczak-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest tłuszczak? Jak wygląda?
  2. Skąd się biorą tłuszczaki?
  3. Jak pozbyć się tłuszczaków? Metody leczenia
  4. Czy tłuszczaki są groźne?

Co to jest tłuszczak? Jak wygląda?

Tłuszczak jest łagodną zmianą nowotworową zbudowaną z adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 tłuszczaki są uwzględnione pod kodem D17 (nowotwory niezłośliwe z tkanki tłuszczowej). Zmiany występują nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet, ze szczytem zachorowań między czwartą a szóstą dekadą życia. 

Tłuszczaki mogą pojawić się w każdym miejscu w organizmie człowieka, w którym występują komórki tłuszczowe. Osiągają zwykle wielkość od 1 do ponad 10 cm, a u 5–10% osób stwierdza się ich mnogie występowanie. Jak wygląda tłuszczak na ciele? Jest to najczęściej pojedynczy, miękki, niebolesny guzek podskórny, który powoli rośnie. W przypadku zmian o średnicy powyżej 10 cm mówi się o obecności tłuszczaka olbrzymiego. Tłuszczaki pojawiają się najczęściej w okolicy tułowia, szyi i przedramion. 

Z uwagi na lokalizację wyróżnia się m.in. tłuszczaki:

  • na szyi,

  • na karku,

  • pod okiem,

  • na czole,

  • na głowie,

  • na rękach,

  • pod pachą,

  • na przedramieniu,

  • na ramieniu,

  • na nodze,

  • na plecach,

  • na brzuchu,

  • na piersi.

Mogą one się pojawić również w innych okolicach, niewidocznych gołym okiem – w obrębie mięśni, stawów, kości, tkanki nerwowej, w przestrzeni zaotrzewnowej, a nawet w przewodzie pokarmowym i w jamach serca. W zależności od lokalizacji zmiany obserwuje się różne objawy u osób chorych, np. pacjenci z tłuszczakiem przełyku zgłaszają często trudności z przełykaniem (dysfagię), nawracające wymioty i zgagę, a w przypadku obecności tłuszczaka w przewodzie pokarmowym mogą pojawiać się bóle brzucha czy krew w kale.

Skąd się biorą tłuszczaki?

Tłuszczaki występują dość często – szacuje się, że w ciągu całego życia zmiana rozwija się u 0,1% osób, zwykle w okolicy tułowia i kończyn górnych. Etiologia występowania tłuszczaków jest wciąż nieznana. Przypuszcza się, że na ich pojawienie się mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, przebyte urazy oraz obecność chorób towarzyszących – otyłości, cukrzycy i hiperlipidemii (podwyższonego poziomu tłuszczu we krwi). U pacjentów zakażonych HIV pojawienie się tłuszczaków może mieć związek ze stosowaniem określonych leków (inhibitorów proteazy).

  • Sprawdź także: https://www.welbi.pl/jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec/.

Jak pozbyć się tłuszczaków? Metody leczenia

Pacjenci często próbują się dowiedzieć, jak usunąć tłuszczaka domowym sposobem. Bezpieczne usunięcie tłuszczaka wymaga jednak wizyty w gabinecie lekarza, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tłuszczakiem na powiece, pod kolanem czy ze zmianą w innej lokalizacji. Większość osób chorych zgłasza się po pomoc z powodów czysto kosmetycznych. W rzadszych przypadkach obecność zmiany może być przyczyną dolegliwości bólowych (tłuszczak bolesny) lub trudności w codziennym funkcjonowaniu, np. u osób z tłuszczakiem na stopie.

Decyzję o podjęciu leczenia podejmuje lekarz na podstawie całokształtu obrazu klinicznego pacjenta, m.in. ilości i wielkości zmiany, a także jej lokalizacji. Specjalista zapyta Cię również, czy tłuszczak boli, jak szybko się powiększa, oraz zbierze wywiad na temat Twojego ogólnego stanu zdrowia i chorób towarzyszących. 

Najczęściej zalecanym i wykonywanym zabiegiem jest chirurgiczne wycięcie tłuszczaka wraz z jego torebką. W przypadku obecności dużych zmian może zostać wykonana liposukcja (nakłucie tłuszczaka i odessanie tkanki tłuszczowej). Zmiany w świetle przewodu pokarmowego wymagają leczenia również z uwagi na związane z nimi ryzyko powstania niedrożności i krwawienia. Usunięcie tłuszczaka jelita grubego często jest możliwe za pomocą metody endoskopowej (podczas kolonoskopii). Warto jednak wiedzieć, że taki zabieg wiąże się z ryzykiem perforacji jelita, a w konsekwencji – koniecznością wykonania nagłej operacji. W niektórych sytuacjach istnieje również możliwość leczenia farmakologicznego tłuszczaków, polegającego na podaniu do jego wnętrza sterydów z dodatkiem izoproterenolu lub dezoksycholanu sodu.

Zastanawiasz się, czy tłuszczak może się samoistnie wchłonąć? Niestety, nie obserwuje się spontanicznych wyleczeń ani zniknięcia zmian u osób stosujących dietę niskokaloryczną. Co więcej, gwałtowna utrata masy ciała może sprawić, że zmiana stanie się bardziej widoczna.

Czy tłuszczaki są groźne?

Tłuszczaki są łagodnymi zmianami nowotworowymi i nie mają potencjału do zezłośliwienia. W większości przypadków rokowanie u pacjentów jest bardzo dobre. Groźne bywają przede wszystkim zmiany w świetle przewodu pokarmowego (mogą być przyczyną niedrożności i krwawienia) i w sercu (zwiększają ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych).

Źródła
  1. L. Kolb i in., Lipoma, „StatPearls”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507906/. 
  2. A. Charifa, Ch. Azmat, T. Badri, Lipoma Pathology, „StatPearls”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482343/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
chloniak-jakie-sa-rodzaje-objawy-rokowania-
Zdrowie
2 min.
Czym jest chłoniak i jakie są jego rodzaje? Objawy, przyczyny, rokowania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.