Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy w 2024 – sprawdź, jakie są możliwości
Jeśli aktualnie nie masz pracy, również możesz mieć ubezpieczenie zdrowotne – państwowe, jeśli zarejestrujesz się w urzędzie pracy lub dobrowolnie zgłosisz się do ubezpieczenia, lub prywatne, gdy podpiszesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i zapłacisz składkę. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!
Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy – czy jest możliwe?
Utrata pracy lub potrzeba szybkiej zmiany sytuacji zawodowej sprawia, że możesz chwilowo utracić prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory składki były odprowadzane z tytułu umowy o pracę lub umowy-zlecenia – jeśli zostały one zerwane lub wygasły, znika także podstawa do ubezpieczenia. Nie oznacza to bynajmniej, że na bezpłatną wizytę lekarską w ramach NFZ możesz umówić się dopiero wtedy, gdy ponownie podejmiesz pracę.
Pamiętaj, że każda osoba bezrobotna w Polsce może mieć ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli w najbliższym czasie nie będziesz podejmować pracy – ze względu na różne okoliczności życiowe – możesz dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego lub poprosić bliską osobę – np. męża lub żonę – aby zgłosiła Cię do ubezpieczenia, jeśli sam/sama podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (np. z tytułu umowy o pracę). Aby korzystać z opieki medycznej, możesz również wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź, jak to działa!
Rejestracja w urzędzie pracy
Gdy stracisz pracę, a wraz z nią prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, udaj się do urzędu pracy. Gdy zarejestrujesz się jako osoba bezrobotna, możesz nie tylko otrzymać zasiłek, ale również ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu skorzystasz z bezpłatnej opieki lekarskiej w ramach NFZ. Nie ma oczywiście obowiązku rejestrowania się w urzędzie pracy, jednak obecnie – stan informacji z grudnia 2023 r. – bez oficjalnego statusu osoby bezrobotnej nie da się skorzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych.
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej blisko połowa zarejestrowanych Polaków rejestruje się w „pośredniaku” tylko po to, aby zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne w okresie przejściowym.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne: czym jest i na czym polega?
Dobrowolne zgłoszenie do ubezpieczenia
Możesz też na własną rękę podpisać umowę z NFZ. Dobrowolną składkę na ubezpieczenie zdrowotne musisz opłacać najpóźniej do 20. dnia miesiąca, a kwota składki jest zmienna – np. w IV kwartale 2023 r. wynosiła ona 671,88 zł za każdy miesiąc.
Zastanawiasz się, jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego? To proste:
Wypełnij dwa egzemplarze wniosku, którego wzór znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przygotuj dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia, np. jeśli ostatnim okresem ubezpieczenia była Twoja umowa o pracę, będziesz potrzebować świadectwa pracy.
Wraz z wnioskami i dokumentami udaj się do oddziału wojewódzkiego NFZ lub do jednej z delegatur.
Gdy już przedstawisz wnioski i dokumenty, otrzymasz umowę do podpisania.
Wnieś opłatę dodatkową. Jej wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek, np. jeśli Twoja przerwa w pracy wynosi od 3 miesięcy do roku, zapłacisz 1493,06 zł.
Po podpisaniu umowy o dobrowolne ubezpieczenie z NFZ złóż w siedzibie ZUS właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia w terminie 7 dni od zawarcia umowy.
Zgłoszenie do ubezpieczenia przez pracującego członka rodziny
Jeśli chwilowo nie masz pracy, a zależy Ci na ubezpieczeniu zdrowotnym, możesz ubezpieczyć się za pośrednictwem pracującego członka bliskiej rodziny. To rozwiązanie, które daje możliwość ubezpieczenia w ZUS:
dziecka – własnego, żony/męża lub przysposobionego;
wnuka;
obcego dziecka, dla którego osoba ubezpieczona jest opiekunem prawnym lub rodziną zastępczą;
męża lub żonę;
rodziców lub dziadków, którzy mieszkają w jednym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatne, a prawo daje możliwość, aby zgłosić dowolną liczbę osób, które spełniają wyżej wymienione kryteria i nie mają własnego tytułu do ubezpieczeń.
Zobacz też: Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Osoby bezrobotne mogą bez przeszkód korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Warunkiem jest podpisanie umowy, a następnie opłacanie miesięcznej składki.
Najtańszy pakiet od TU Zdrowie oferowany na Welbi zapewnia:
szybki i łatwy dostęp do lekarzy kilkunastu specjalności – na wizytę u lekarza POZ czekasz 1 dzień, a do specjalisty maksymalnie 3 dni (ze specjalistami konsultacje odbywają się w trybie e-wizyt, w bardziej rozszerzonych pakietach równiez stacjonarnie);
możliwość zarezerwowania wizyty stacjonarnej (lekarze POZ) lub teleporady (inni specjaliści) u lekarza w jednej z kilku tysięcy placówek na terenie całej Polski;
dostęp do nawet 120 rodzajów badań laboratoryjnych i 65 badań diagnostyki obrazowej (więcej w bardziej rozbudowanych pakietach);
A jeśli wybierzesz pakiet OCHRONA GOLD, zyskasz także dodatkowe usługi, a wśród nich m.in.: wizyty domowe, wsparcie psychologiczne oraz profilaktyczny przegląd zdrowia dla kobiet i mężczyzn raz do roku (przegląd dostępny jest też w pakiecie OCHRONA COMPLEX).
Przeczytaj także: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast NFZ i zobacz, na czym to polega!
Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy w 2024 r. – jakie zmiany się szykują?
Są plany, aby od 2024 r. wszystkie osoby bezrobotne lub pozbawione emerytury otrzymywały ubezpieczenie zdrowotne. W urzędach pracy miałyby również zniknąć długie kolejki, ponieważ wszystkie formalności związane z omawianym tematem byłyby załatwiane online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
- B. Ciepielewski, Zmiany w urzędach pracy od 2024 roku. Koniec kolejek po ubezpieczenie zdrowotne, wyższy zasiłek i dopłaty na pracę zdalną, https://strefabiznesu.pl/zmiany-w-urzedach-pracy-od-2024-roku-koniec-kolejek-po-ubezpieczenie-zdrowotne-wyzszy-zasilek-i-doplaty-na-prace-zdalna/ar/c3-17305887 [dostęp z 18.12.2023 r.].
- Narodowy Fundusz Zdrowia, Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?, http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/ [18.12.2023 r.].
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ubezpieczenie członków rodziny, https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce/zasady-podlegania-ubezpieczeniu-zdrowotnemu/ubezpieczenie-czlonkow-rodziny [18.12.2023 r.].
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.