account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy w 2024 – sprawdź, jakie są możliwości

Redakcja22.12.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Jeśli aktualnie nie masz pracy, również możesz mieć ubezpieczenie zdrowotne – państwowe, jeśli zarejestrujesz się w urzędzie pracy lub dobrowolnie zgłosisz się do ubezpieczenia, lub prywatne, gdy podpiszesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i zapłacisz składkę. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!


ubezpieczenie-zdrowotne-bez-pracy-w-2024
Adobe Stock

Polecane

wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
porady-lekarskie-online-dlaczego-warto-5-najwazniejszych-powodow
Telemedycyna
1 min.
Porady lekarskie online – dlaczego warto? 5 najważniejszych powodów
24.11.2021
infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
 1. Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy – czy jest możliwe?
 2. Rejestracja w urzędzie pracy
 3. Dobrowolne zgłoszenie do ubezpieczenia
 4. Zgłoszenie do ubezpieczenia przez pracującego członka rodziny
 5. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
 6. Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy w 2024 r. – jakie zmiany się szykują?

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy – czy jest możliwe?

Utrata pracy lub potrzeba szybkiej zmiany sytuacji zawodowej sprawia, że możesz chwilowo utracić prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory składki były odprowadzane z tytułu umowy o pracę lub umowy-zlecenia – jeśli zostały one zerwane lub wygasły, znika także podstawa do ubezpieczenia. Nie oznacza to bynajmniej, że na bezpłatną wizytę lekarską w ramach NFZ możesz umówić się dopiero wtedy, gdy ponownie podejmiesz pracę. 


Pamiętaj, że każda osoba bezrobotna w Polsce może mieć ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli w najbliższym czasie nie będziesz podejmować pracy – ze względu na różne okoliczności życiowe – możesz dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego lub poprosić bliską osobę – np. męża lub żonę – aby zgłosiła Cię do ubezpieczenia, jeśli sam/sama podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (np. z tytułu umowy o pracę). Aby korzystać z opieki medycznej, możesz również wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź, jak to działa!

Rejestracja w urzędzie pracy

Gdy stracisz pracę, a wraz z nią prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, udaj się do urzędu pracy. Gdy zarejestrujesz się jako osoba bezrobotna, możesz nie tylko otrzymać zasiłek, ale również ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu skorzystasz z bezpłatnej opieki lekarskiej w ramach NFZ. Nie ma oczywiście obowiązku rejestrowania się w urzędzie pracy, jednak obecnie – stan informacji z grudnia 2023 r. – bez oficjalnego statusu osoby bezrobotnej nie da się skorzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych.


Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej blisko połowa zarejestrowanych Polaków rejestruje się w „pośredniaku” tylko po to, aby zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne w okresie przejściowym.

Dobrowolne zgłoszenie do ubezpieczenia

Możesz też na własną rękę podpisać umowę z NFZ. Dobrowolną składkę na ubezpieczenie zdrowotne musisz opłacać najpóźniej do 20. dnia miesiąca, a kwota składki jest zmienna – np. w IV kwartale 2023 r. wynosiła ona 671,88 zł za każdy miesiąc. 


Zastanawiasz się, jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego? To proste:

 1. Wypełnij dwa egzemplarze wniosku, którego wzór znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

 2. Przygotuj dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia, np. jeśli ostatnim okresem ubezpieczenia była Twoja umowa o pracę, będziesz potrzebować świadectwa pracy.

 3. Wraz z wnioskami i dokumentami udaj się do oddziału wojewódzkiego NFZ lub do jednej z delegatur.

 4. Gdy już przedstawisz wnioski i dokumenty, otrzymasz umowę do podpisania.

 5. Wnieś opłatę dodatkową. Jej wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek, np. jeśli Twoja przerwa w pracy wynosi od 3 miesięcy do roku, zapłacisz 1493,06 zł.

 6. Po podpisaniu umowy o dobrowolne ubezpieczenie z NFZ złóż w siedzibie ZUS właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia w terminie 7 dni od zawarcia umowy.

Zgłoszenie do ubezpieczenia przez pracującego członka rodziny

Jeśli chwilowo nie masz pracy, a zależy Ci na ubezpieczeniu zdrowotnym, możesz ubezpieczyć się za pośrednictwem pracującego członka bliskiej rodziny. To rozwiązanie, które daje możliwość ubezpieczenia w ZUS:

 • dziecka – własnego, żony/męża lub przysposobionego;

 • wnuka;

 • obcego dziecka, dla którego osoba ubezpieczona jest opiekunem prawnym lub rodziną zastępczą;

 • męża lub żonę;

 • rodziców lub dziadków, którzy mieszkają w jednym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną.


Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatne, a prawo daje możliwość, aby zgłosić dowolną liczbę osób, które spełniają wyżej wymienione kryteria i nie mają własnego tytułu do ubezpieczeń. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Osoby bezrobotne mogą bez przeszkód korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Warunkiem jest podpisanie umowy, a następnie opłacanie miesięcznej składki. 


Najtańszy pakiet od TU Zdrowie oferowany na Welbi zapewnia:

 • szybki i łatwy dostęp do lekarzy kilkunastu specjalności – na wizytę u lekarza POZ czekasz 1 dzień, a do specjalisty maksymalnie 3 dni (ze specjalistami konsultacje odbywają się w trybie e-wizyt, w bardziej rozszerzonych pakietach równiez stacjonarnie);

 • możliwość zarezerwowania wizyty stacjonarnej (lekarze POZ) lub teleporady (inni specjaliści) u lekarza w jednej z kilku tysięcy placówek na terenie całej Polski;

 • dostęp do nawet 120 rodzajów badań laboratoryjnych i 65 badań diagnostyki obrazowej (więcej w bardziej rozbudowanych pakietach);


A jeśli wybierzesz pakiet OCHRONA GOLD, zyskasz także dodatkowe usługi, a wśród nich m.in.: wizyty domowe, wsparcie psychologiczne oraz profilaktyczny przegląd zdrowia dla kobiet i mężczyzn raz do roku (przegląd dostępny jest też w pakiecie OCHRONA COMPLEX).

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy w 2024 r. – jakie zmiany się szykują?

Są plany, aby od 2024 r. wszystkie osoby bezrobotne lub pozbawione emerytury otrzymywały ubezpieczenie zdrowotne. W urzędach pracy miałyby również zniknąć długie kolejki, ponieważ wszystkie formalności związane z omawianym tematem byłyby załatwiane online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Źródła
 1. B. Ciepielewski, Zmiany w urzędach pracy od 2024 roku. Koniec kolejek po ubezpieczenie zdrowotne, wyższy zasiłek i dopłaty na pracę zdalną, https://strefabiznesu.pl/zmiany-w-urzedach-pracy-od-2024-roku-koniec-kolejek-po-ubezpieczenie-zdrowotne-wyzszy-zasilek-i-doplaty-na-prace-zdalna/ar/c3-17305887 [dostęp z 18.12.2023 r.].
 2. Narodowy Fundusz Zdrowia, Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?, http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/ [18.12.2023 r.].
 3. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ubezpieczenie członków rodziny, https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce/zasady-podlegania-ubezpieczeniu-zdrowotnemu/ubezpieczenie-czlonkow-rodziny [18.12.2023 r.].

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-przygotowac-dziecko-do-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta z dzieckiem: jak przygotować dziecko do teleporady?
20.10.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.