account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Układ moczowy u kobiet i mężczyzn – jak wygląda? Jakie ma funkcje?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Układ moczowy zbudowany jest z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. System ten odpowiada m.in. za utrzymywanie prawidłowego poziomu płynów ustrojowych, oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii i – o czym mało kto wie – bierze udział w wytwarzaniu niektórych hormonów. Jego budowa u mężczyzn i kobiet nieco się różni – u panów ściśle łączy się z układem płciowym (stąd nazwa układ moczowo-płciowy), a u pań pozostaje oddzielony od układu rozrodczego. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat układu moczowego.


uklad-moczowy-budowa-funkcje-charakterystyka
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
  1. Układ moczowy – jak jest zbudowany?
  2. Układ moczowy męski
  3. Układ moczowy kobiecy
  4. Funkcje układu moczowego
  5. Najczęstsze choroby układu moczowego
  6. Kto leczy choroby układu moczowego?

Układ moczowy – jak jest zbudowany?

Układ moczowy to struktura wykształcająca się u płodu już na etapie 12. tygodnia ciąży. Składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej – współpracują one ze sobą, aby na bieżąco oczyszczać organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i pomóc mu w utrzymaniu homeostazy (równowagi). Oto krótka charakterystyka poszczególnych elementów układu:

  • Nerki – niewielki, parzysty narząd położony po obu stronach kręgosłupa, ale nie na tym samym poziomie. Mają ok. 11 cm długości, a ich prawidłowa masa powinna mieścić się w przedziale 35–175 g;

  • Moczowody – dwa przewody łączące miedniczkę nerkową z pęcherzem moczowym o długości ok. 30 cm. Są zbudowane m.in. z błony śluzowej i tkanki mięśniowej, dzięki której mogą wykonywać ruchy perystaltyczne, umożliwiające przesuwanie się moczu w kierunku pęcherza moczowego;

  • Pęcherz moczowy – znajduje się w dolnej części jamy brzusznej, za spojeniem łonowym. Zbudowany m.in. z mięśni gładkich i tkanki łącznej kurczy się i rozciąga pod wpływem gromadzącego się moczu. Jest rozciągliwy, więc trudno dokładnie oszacować jego rozmiary – wiadomo, że mieści 400–700 ml płynu, a jego maksymalne rozciągnięcie to nawet 2 litry. Narząd łączy się z moczowodami i ujściem cewki moczowej. W dolnej części znajduje się zwieracz uniemożliwiający wydostanie się moczu na zewnątrz pod wpływem grawitacji; 

  • Cewka moczowa – przewód, przez który mocz wydostaje się na zewnątrz. Jego budowa wygląda inaczej u mężczyzn i u kobiet. Ujście cewki moczowej u kobiet znajduje się w brodawce cewkowej, natomiast u mężczyzn na czubku żołędzi.

  • Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmacniające wykonywać na nietrzymanie moczu!

Układ moczowy męski

Układ moczowy u mężczyzn łączy się z układem płciowym, dlatego powszechnie określa się go mianem układu moczowo-płciowego. Pęcherz moczowy u mężczyzn położony jest pomiędzy spojeniem łonowym i odbytnicą, a tuż pod nim znajduje się gruczoł krokowy (prostata), który m.in. produkuje płyn odżywiający plemniki. Jeśli dojdzie do przerostu prostaty, cewka moczowa jest uciskana i pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Cewka moczowa u panów jest dość długa – mierzy nawet 20 cm – a jej ujście znajduje się na czubku penisa. Wyprowadzany jest z niej nie tylko mocz, ale także nasienie. 

Układ moczowy kobiecy

Układ moczowy u kobiet nie jest połączony z układem płciowym, jak to ma miejsce w przypadku mężczyzn. Oba systemy znajdują się jednak w bliskim sąsiedztwie, dlatego infekcje intymne mogą powodować infekcję dróg moczowych i odwrotnie. Układ moczowy kobiet jest mniejszy niż u mężczyzn, ponieważ w miednicy znajduje się jeszcze macica. Cewka moczowa jest dość krótka – mierzy maksymalnie 6 cm – i szersza niż u mężczyzn. Jej ujście znajduje się w przedsionku pochwy, na tzw. brodawce cewkowej.  

Funkcje układu moczowego

Układ moczowy pełni wiele istotnych funkcji. Oto najważniejsze z nich:

  • filtrowanie krwi i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz szkodliwych substancji (np. metabolitów leków);

  • oczyszczanie organizmu z toksyn;

  • utrzymanie prawidłowego poziomu płynów ustrojowych;

  • utrzymanie homeostazy (równowagi) całego organizmu, w tym równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo zasadowej;

  • regulowanie ciśnienia krwi – nerki pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru wody i w ten sposób zmniejsza się objętość krwi krążącej w organizmie. Ma to wpływ na zmniejszenie ciśnienia krwi;

  • produkcja hormonów – w nerkach wytwarzana jest erytropoetyna (EPO), która pobudza komórki szpiku kostnego do intensywniejszej produkcji krwinek czerwonych (erytrocytów); renina, czyli substancja odpowiadająca m.in. za utrzymanie właściwej objętości krwi oraz prostaglandyny rozszerzające naczynia krwionośne;

  • synteza witaminy D3 – w nerkach dochodzi do przekształcenia nieaktywnej postaci witaminy D3 w formę aktywną, co ma ogromne znaczenie dla układu kostnego i takich procesów jak mineralizacja kości. 

Najczęstsze choroby układu moczowego

Do najczęściej występujących chorób układu moczowego należą: infekcje i zapalenia dróg moczowych, kamica nerkowa, nietrzymanie moczu, częstomocz, bezmocz czy przerost prostaty, dotykający ponad połowy mężczyzn po 50. roku życia. Najgroźniejsze schorzenia to rak gruczołu krokowego (prostaty), rak cewki moczowej czy torbiele i nowotwory nerek.

  • Sprawdź, jakie zioła na pęcherz stosować i w jakich przypadkach dopuszczalne jest leczenie domowe.

Kto leczy choroby układu moczowego?

Z dolegliwościami ze strony układu moczowego zgłoś się do urologa. Ten specjalista diagnozuje i leczy stany chorobowe dotyczące zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

Nie chcesz czekać w długiej kolejce do urologa? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi! W ramach pakietu już od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do e-konsultacji z urologiem i 13 innymi specjalistami oraz e-konsultacji i wizyt w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). A w pakiecie od 119 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość e-konsultacji i wizyt stacjonarnych w gabinecie aż 29 specjalistów i lekarzy POZ.

Oprócz tego w ramach wybranego pakietu ubezpieczenia:

  • będziesz mieć możliwość wykonania badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy (sprawdź w Katalogu Świadczeń), w tym m.in. badania moczu, morfologii, USG jamy brzusznej czy urografii;

  • możesz zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej;

  • zrobisz profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jakie inne usługi są dostępne w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Źródła
  1. T. Drewa i in., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  2. E. Kaniowska, Pracowite nerki, Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2018.
  3. A. Cieszanowski, Diagnostyka obrazowa – Układ moczowo-płciowy, gruczoł piersiowy i gruczoły wewnętrznego wydzielania, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.