account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak wygląda czop śluzowy? Jaką funkcję pełni podczas ciąży?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian10.05.2022Aktualizacja: 29.09.2022

Czop śluzowy to bardzo gęsta wydzielina, która znajduje się w kanale szyjki macicy kobiet ciężarnych. Stanowi on naturalną ochronę jamy macicy przed przenikaniem drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić życiu i zdrowiu dziecka. Organizm kobiety wydala go na krótko – kilka dni, a czasem nawet kilka tygodni – przed rozpoczęciem akcji porodowej. Sprawdź, jak wygląda czop śluzowy i co jeszcze warto o nim wiedzieć.


jak-wyglada-czop-sluzowy
pixabay

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czop śluzowy – co to takiego i jaka jest jego funkcja?
  2. Jak wygląda czop śluzowy?
  3. Czop śluzowy a śluz w ciąży – czym się różnią?
  4. Odejście czopu śluzowego – kiedy następuje i o czym świadczy?

Czop śluzowy – co to takiego i jaka jest jego funkcja?

Czop śluzowy, znany także jako czop Kristlellera, to naturalne zjawisko fizjologiczne, dotyczące kobiet ciężarnych, które zostało opisane w medycznych publikacjach już w XIX stuleciu. Gęsty, galaretowaty śluz na początku ciąży – powstały pod wpływem zwiększonej produkcji progesteronu i estrogenów – zbiera się w kanale szyjki macicy. Warstwa tego śluzu jest tak gęsta, że z czasem zaczyna przypominać czop lub korek. 

Czop śluzowy pełni przede wszystkim funkcję ochronną, a jego główny zadaniem jest stworzenie naturalnej bariery dla bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby przeniknąć do macicy ze środowiska zewnętrznego i poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jest to zjawisko całkowicie naturalne, dotyczące wszystkich kobiet w ciąży, które są szczególnie podatne na różnego rodzaju infekcje intymne. Trzeba pamiętać, że zakażenia bakteryjne w tym okresie – a im często towarzyszą zielone upławy oraz intensywny świąd – bardzo negatywnie wpływają na rozwój płodu. Może zdarzyć się tak, że w czasie ciąży część czopu śluzowego odpadnie. Nie należy jednak panikować, ponieważ powstająca w dużej ilości wydzielina z pochwy szybko uzupełni braki.

Jak wygląda czop śluzowy?

Wiele kobiet zastanawia się, jak wygląda czop śluzowy. Znajduje się on w kanale szyjki macicy, dlatego przez większość ciąży nie można go zobaczyć. Jest to bardzo gęsta, wręcz zbita, masa wydzieliny pochwowej. Czop śluzowy wyglądem przypomina korek. Wiele kobiet dowiaduje się o jego istnieniu na krótko przed rozpoczęciem się akcji porodowej, kiedy organizm zaczyna wydalać dużą ilość śluzu podbarwionego krwią. Trzeba pamiętać, że organizm nie wydala czopu śluzowego w takiej postaci, w jakiej znajduje się on wewnątrz szyjki macicy. Przyszła mama raczej nie zobaczy charakterystycznego „korka”, ale zaobserwuje u siebie bardzo dużą ilość gęstej wydzieliny. 

Czop śluzowy a śluz w ciąży – czym się różnią?

Wydzielina z pochwy podczas ciąży i czop śluzowy to nie są pojęcia tożsame. Śluz w ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Występuje przez cały okres ciąży – w pierwszym trymestrze jest bardzo gęsty, lepki i najczęściej mlecznobiały, a na dalszym etapie jego barwa może zmienić się na jasnożółtą. Wyglądem przypomina on wydzielinę, którą kobieta prawdopodobnie obserwowała na bieliźnie lub wkładce higienicznej w czasie owulacji (dni płodnych), jednak w okresie ciąży jej ilość znacznie się zwiększa. W prawidłowej postaci śluz pozostaje bezwonny i nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości, takie jak świąd czy pieczenie. Zielony śluz lub intensywne żółte upławy mogą świadczyć o infekcji intymnej, która stanowi poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Dlatego ginekolodzy zalecają uważną obserwację konsystencji, zapachu oraz koloru śluzu w ciąży

Czop śluzowy powstaje w wyniku gromadzenia się gęstej wydzieliny, którą organizm ciężarnej kobiety produkuje pod wpływem hormonów ciążowych. Podczas gdy ciążowy śluz jest na bieżąco wydalany, czop pozostaje w kanale szyjki macicy aż do końca trzeciego trymestru, kiedy organizm przygotowuje się do rozwiązania. Czop i śluz różnią się pod względem konsystencji i gęstości, jednak pełnią taką samą funkcję – ochraniają rozwijające się dziecko przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów.

Odejście czopu śluzowego – kiedy następuje i o czym świadczy?

Odejście czopu śluzowego następuje w wyniku skracania się i rozwierania się szyjki macicy, która w ten sposób przygotowuje się do porodu. W ostatnim miesiącu ciąży przyszła mama może zaobserwować zwiększoną ilość gęstego śluzu, lekko podbarwionego krwią, co wskazuje na to, że organizm zaczął już wydalać czop i powoli przygotowuje się do porodu. Nie należy jednak jechać na izbę przyjęć – od tego momentu do rozpoczęcia akcji porodowej może upłynąć kilka dni, a nawet kilka tygodni. Najważniejszym sygnałem świadczącym o zbliżającym się porodzie są regularne skurcze. 

Lekko różowa wydzielina towarzysząca odejściu czopu śluzowego to zjawisko fizjologiczne, jednak bardziej intensywne krwawienie powinno niepokoić. Może świadczyć o powikłaniach, takich jak odklejenie się łożyska, które bezpośrednio zagraża zdrowiu dziecka i przyszłej mamy. W takiej sytuacji nie należy czekać na rozpoczęcie się akcji porodowej, ale trzeba natychmiast udać się na izbę przyjęć. 

Źródła
  1. H. Baston, Podstawy położnictwa, Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  3. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.