Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Wrastające paznokcie - przyczyna i sposoby zapobiegania

Emilia Kruszewska

30.10.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Wrastający paznokieć to bardzo bolesna dolegliwość. Jej przyczyną najczęściej jest nieprawidłowe skracanie paznokci i niespiłowywanie ich brzegów. Nawracający problem wrastania paznokci może być jednak objawem lub skutkiem wielu chorób.


Wrastanie paznokci to bolesny problem, który przytrafia się niemalże wszystkim. Bardzo często jego przyczyną jest nieprawidłowe przycinanie paznokci. W wielu przypadkach wrastanie płytki jest jednorazowym epizodem, wymagającym jedynie spiłowania i nadania prawidłowego kształtu paznokciom. Zdarza się jednak, że wrastające paznokcie stają się przewlekłym problemem, powstającym np. na skutek chorób. Nieleczone objawy mogą prowadzić do rozwoju zakażenia, powstawania ran, a nawet do problemów ze swobodnym chodzeniem i noszeniem obuwia. Wrastające paznokcie najczęściej dotyczą stóp, a szczególnie dużego palca. U rąk problem występuje rzadziej.

wrastajacy-paznokiec-na-czym-polega-leczenie
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Jaka jest przyczyna wrastania paznokci?
 2. Jak się objawia wrastanie paznokcia?
 3. Wrastające paznokcie u dzieci
 4. Jak obcinać wrastające paznokcie?
 5. Wrastające paznokcie - leczenie
 6. Metody korekcji wrastających paznokci

Jaka jest przyczyna wrastania paznokci?

Najczęstsze przyczyny wrastania paznokci to:
choroby autoimmunologiczne - stale wrastające paznokcie mogą wskazywać na objawy cukrzycy;

 • czynniki genetyczne;

 • anatomia paznokcia lub palucha;

 • noszenie ciasnego obuwia, a w szczególności butów ze spiczastym czubkiem;

 • częste obgryzanie paznokci i powodowanie uszkodzeń wałów paznokciowych;

 • zbyt krótkie obcinanie płytki;

 • nadawanie paznokciom okrągłego kształtu;

 • urazy mechaniczne wałów paznokciowych, np. podczas stylizacji;
  grzybica paznokci u nóg;

 • nadwaga;

 • nieprawidłowa biomechanika chodu;

 • schorzenia ortopedyczne stóp: haluksy, płaskostopie, wady postawy.

Główną przyczyną wrastania paznokci jest ich nieprawidłowe skracanie, a dokładnie - pozostawianie kanciastych brzegów. Ostro zakończona i cienka płytka paznokcia wraz ze wzrostem zaczyna wbijać się w wał skóry. Z czasem może nawet przeciąć ciągłość skóry, powodując ranę. Wrastający paznokieć u nóg bardzo często jest problemem osób uprawiających sport, w którym kluczową funkcję mają nogi - kickboxing, bieganie, piłkę nożną, wspinaczkę. Z nieprawidłowym wzrostem płytki borykają się również tancerze baletowi. Wrastający paznokieć u rąk to problem dość rzadki. Najczęściej powstaje jako skutek obgryzania paznokci.

Jak się objawia wrastanie paznokcia?

Wrastanie paznokcia objawia się napieraniem płytki na skórę. Z czasem może dojść do przerwania ciągłości skóry, wbicia się paznokcia i powstania rany. Towarzyszy temu narastający ból, szczególnie przy chodzeniu. Możesz również odczuwać charakterystyczne i nieprzyjemne „pulsowanie” miejsca wbicia paznokcia. Bagatelizowanie problemu prowadzi do nadkażenia bakteryjnego i rozwoju infekcji. Z czasem w miejscu wrastania paznokcia może pojawić się ropna wydzielina.

Wrastające paznokcie u dzieci

Wrastanie paznokci u dzieci jest powszechnym problemem. Najczęściej wynika z nieprawidłowego obcinania płytki i nadawania jej zbyt okrągłego lub kanciastego kształtu. Wrastaniu paznokcia u rąk sprzyja również zbyt krótko obcięta płytka. Pojawienie się problemu na stopach może wynikać ze zbyt ciasnego obuwia. Niekiedy wrastanie paznokci u dzieci jest skutkiem obcinania bocznych skórek.

Jak obcinać wrastające paznokcie?

Prawidłowo obcięty paznokieć nie może być okrągły ani kanciasty. Brzegi płytki powinny być delikatnie zaokrąglone, tak by nie naciskać na boczne wały skóry. Stylizację paznokci warto wykonać po ich wcześniejszym namoczeniu. Delikatnie zmiękczone, łatwiej poddają się formowaniu. Nie powinno się również przesadzać ze stosowaniem płynów zmiękczających paznokcie i skórki. Zbyt często stosowane, uszkadzają płytkę i mogą powodować jej nieprawidłowy wzrost. Osobom z naturalnie miękkimi paznokciami, podatnymi na odkształcanie, zaleca się stosowanie odżywek utwardzających w postaci lakierów.

Wrastające paznokcie - leczenie

W przypadku nawracającego problemu wrastania paznokci lub rozwoju infekcji niezbędna jest konsultacja z podologiem. Bagatelizowanie problemu prowadzi do poważnych powikłań, m.in. do przeniesienia się infekcji na całą stopę i rozwoju zapalenia tkanki łącznej. Zakażone rany wymagają oczyszczenia i niekiedy podania środków antybiotykowych w postaci maści. Wśród domowych sposobów na wrastanie paznokci polecane są kąpiele stóp w roztworze wody i octu jabłkowego. Do zmiękczania paznokci sprawdzi się również moczenie stóp w wodzie z solą. Kąpiele te mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W zaawansowanych infekcjach i w wypadku głębokiego wrośnięcia paznokcia w wał niezbędna może być ingerencja chirurga.

Metody korekcji wrastających paznokci

W przypadku zaawansowanego problemu wrastania paznokci stosuje się zabiegi podologiczne:

 • założenie klamry prostującej paznokieć. Zaleca się kilkumiesięczną terapię, która w następstwie nadaje płytce prawidłowy kształt;

 • kostkę arkady, czyli stałe unieruchomienie paznokcia za pomocą akrylu. Dzięki temu nadany zostaje prawidłowy kształt płytki;

 • tamponowanie wałów paznokciowych, czyli założenie opatrunku w miejscu powstawania rany. Tamponowanie przyspiesza gojenie stanów zapalnych.

W celu podtrzymania efektów leczenia zaleca się noszenie butów z szerokimi czubkami. Do uprawiania sportu powinno się wybierać obuwie przynajmniej o pół rozmiaru większe w celu zminimalizowania obijania paznokcia podczas aktywności.

Źródła
 1. M. Klamczyńska, M. Ciupińska, Podologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.
 2. A. Skocka-Pietruszewska, E. Kopaczewska, M. Klamczyńska, Atlas Podologiczny. Patologie skóry i paznokci. PZWL, 2018.
 3. B. M. Piraccini, R. Maleszka, Choroby paznokci. Praktyczny poradnik. Diagnostyka i leczenie, Czelej, 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.