account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Ból powierzchni górnej śródstopia. Diagnostyka i leczenie

Emilia Kruszewska24.01.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Ból grzbietu śródstopia powodują różne czynniki. Może powstać w konsekwencji przeciążenia, urazu, a nawet być objawem chorób ogólnoustrojowych. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu górnej części śródstopia. Jak wygląda leczenie i profilaktyka urazu?


bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pixabay.com

Polecane

jakie-jest-zastosowanie-ultradzwiekow-w-medycynie
Fitness
1 min.
Jakie jest zastosowanie ultradźwięków w medycynie?
30.07.2021
jakie-cwiczenia-na-bol-kolana-sa-najlepsze
Fitness
1 min.
Gimnastyka na bolące kolana – przykładowy zestaw ćwiczeń na poprawę kondycji stawu
14.05.2021
jakie-cwiczenia-na-bol-plecow-sa-najlepsze
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na bolące plecy – najlepszy zestaw w walce z dolegliwościami
14.05.2021
cwiczenia-na-kolana-jak-je-wzmocnic
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na kolana - jak je wzmocnić?
29.10.2021
Spis treści
  1. Przyczyny bólu powierzchni górnej śródstopia
  2. Diagnostyka schorzeń i urazów stóp
  3. Leczenie bólu części górnej śródstopia
  4. Zapobieganie kontuzjom części górnej śródstopia

Przyczyny bólu powierzchni górnej śródstopia

Czynniki sprzyjające dolegliwościom bólowym i urazom górnego śródstopia to m.in.:

To może Cię zaskoczyć, ale dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi urazom są palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Układ kostny osób mających problem z nałogami jest słabszy i bardziej podatny na urazy i kontuzje. Ponadto większą skłonność do urazów mają osoby z niedoborem lub bardzo niskim BMI. Ból powierzchni górnej śródstopia często powstaje w konsekwencji nieprawidłowej motoryki stopy, wynikającej z przeciążenia jej przedniej części. Początkowo problem objawia się bólem podbicia w stopie. Z czasem dolegliwości zajmują również piętę i grzbiet śródstopia. Wśród czynników powodujących dolegliwości górnej części śródstopia są również neuropatie obwodowe, będące wynikiem zaburzeń czucia, powstających na skutek niezdiagnozowanych lub nieleczonych chorób ogólnoustrojowych, ukrytych stanów zapalnych, jak również poważnego niedoboru witamin.

Diagnostyka schorzeń i urazów stóp

Jeśli odczuwasz nawracający ból grzbietu śródstopia, skorzystaj z konsultacji ortopedycznej. Możesz umówić się także na e-wizytę i omówić swoje objawy w trakcie teleporady. Podstawą diagnostyki jest wykonanie badań obrazowych RTG i za pomocą podoskopu celem ustalenia ewentualnych wad rozwojowych stóp lub postawy. W przypadku pojawienia się obrzęków niezbędne jest dodatkowe USG. Konieczna może okazać się również ocena zakresu ruchowego mięśnia łydki. Jeśli ortopeda wykluczy przyczyny związane z patologią biomechaniki, może skierować Cię do innych specjalistów. Jak już wspomnieliśmy, kluczowe w diagnostyce są badania w kierunku potwierdzenia lub wyeliminowania chorób ogólnoustrojowych. Podstawą diagnostyki są wówczas badania krwi.

Polecamy

ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna

Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?

Ortopeda to lekarz o szerokiej specjalizacji, który zajmuje się leczeniem problemów z układem ruchu (kości, stawów, kręgosłupa, mięśni i więzadeł), leczeniem urazów, złamań kości, chorób stawów, a także wadami postawy. Jedynym elementem układu szkieletowego, którym nie zajmuje się ortopeda jest czaszka. Pierwszą wizytę u ortopedy zazwyczaj można odbyć w formie e-wizyty.

Redakcja11.02.2022

Leczenie bólu części górnej śródstopia

Leczenie dolegliwości bólowych części górnej śródstopia jest zależne od diagnozy i etiologii problemu. W przypadku stwierdzenia problemów związanych z prawidłową biomechaniką ruchu niezbędne jest zastosowanie leczenia wkładkami ortopedycznymi, mającymi na celu poprawne ustawienie stóp, wyeliminowanie wad postawy, jak również odciążenie części stóp. Jeśli źródłem problemu są duże wady postawy, zaleca się podjęcie rehabilitacji korekcyjnej, mającej na celu wypracowanie nawyku poprawnej motoryki ciała. W przypadku urazów powstających w konsekwencji przeciążenia wysiłkowego niezbędne okazuje się dostosowanie aktywności do własnych możliwości i stanu zdrowia. Kobiety lubiące nosić bardzo wysokie obcasy powinny rozważyć ich zamianę na obuwie niższe lub skrócić czas przebywania na szpilkach. Doraźną ulgę w łagodzeniu bólu stóp przyniosą zimne okłady i delikatne masaże.

Zapobieganie kontuzjom części górnej śródstopia

Zasady zapobiegania kontuzjom części górnej śródstopia szczególnie odnoszą się do osób aktywnie uprawiających sport i sportowców wyczynowych. Podstawową zasadą profilaktyki jest zachowanie właściwych zasad treningu z obciążeniami i stosowanie niezbędnego okresu regeneracji organizmu. Ćwiczenia siłowe powinny być określone planem progresywnego zwiększania ciężarów i dostosowywania ich do aktualnej kondycji. Bardzo ważnym czynnikiem chroniącym sportowców przed urazami jest również jakość obuwia - nieprawidłowo dobrane, sprzyja powstawaniu urazów i kontuzji. Buty są kluczowym elementem wspierającym nabywanie prawidłowego wzorca postawy stojącej i chodu, jak również stabilizacji górnej części śródstopia.

Obserwujesz u siebie bóle stóp, które się nasilają? Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym do ortopedy i neurologa. Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. 

W razie kontuzji możesz natomiast liczyć na konsultację z fizjoterapeutą i możliwość skorzystania z 20 zabiegów rehabilitacyjnych po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, wykupując pakiet OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. M.D. Miller, S.R. Thompson, Ortopedia, t. 1-2, Edra Urban & Partner, 2020.
  2. A. Saxena, K. Gawęda, M. Tarczyńska, Medycyna sportowa oraz chirurgia artroskopowa stopy i stawu skokowo-goleniowego, Medisfera, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.