Umów teleporadę
FitnessRehabilitacja 1 min.

Ból powierzchni górnej śródstopia. Diagnostyka i leczenie

Emilia Kruszewska

24.01.2022

Aktualizacja: 24.06.2023

Ból grzbietu śródstopia powodują różne czynniki. Może powstać w konsekwencji przeciążenia, urazu, a nawet być objawem chorób ogólnoustrojowych. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu górnej części śródstopia. Jak wygląda leczenie i profilaktyka urazu?


bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pixabay.com

Polecane

chiropraktyka-co-to-jest-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Chiropraktyka - co to jest? Na czym polega?
27.07.2021
jakie-cwiczenia-na-wzmocnienie-kregoslupa-wybrac
Fitness
2 min.
Jakie ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa wybrać?
29.10.2021
hydroterapia-co-to-jest-jakie-sa-wskazania-na-co-pomaga
Fitness
1 min.
Hydroterapia - co to jest? Jakie są wskazania? Na co pomaga?
30.07.2021
kinezyterapia-leczenie-ruchem-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Kinezyterapia (leczenie ruchem) - jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
  1. Przyczyny bólu powierzchni górnej śródstopia
  2. Diagnostyka schorzeń i urazów stóp
  3. Leczenie bólu części górnej śródstopia
  4. Zapobieganie kontuzjom części górnej śródstopia

Przyczyny bólu powierzchni górnej śródstopia

Czynniki sprzyjające dolegliwościom bólowym i urazom górnego śródstopia to m.in.:

To może Cię zaskoczyć, ale dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi urazom są palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Układ kostny osób mających problem z nałogami jest słabszy i bardziej podatny na urazy i kontuzje. Ponadto większą skłonność do urazów mają osoby z niedoborem lub bardzo niskim BMI. Ból powierzchni górnej śródstopia często powstaje w konsekwencji nieprawidłowej motoryki stopy, wynikającej z przeciążenia jej przedniej części. Początkowo problem objawia się bólem podbicia w stopie. Z czasem dolegliwości zajmują również piętę i grzbiet śródstopia. Wśród czynników powodujących dolegliwości górnej części śródstopia są również neuropatie obwodowe, będące wynikiem zaburzeń czucia, powstających na skutek niezdiagnozowanych lub nieleczonych chorób ogólnoustrojowych, ukrytych stanów zapalnych, jak również poważnego niedoboru witamin.

Diagnostyka schorzeń i urazów stóp

Jeśli odczuwasz nawracający ból grzbietu śródstopia, skorzystaj z konsultacji ortopedycznej. Możesz umówić się także na e-wizytę i omówić swoje objawy w trakcie teleporady. Podstawą diagnostyki jest wykonanie badań obrazowych RTG i za pomocą podoskopu celem ustalenia ewentualnych wad rozwojowych stóp lub postawy. W przypadku pojawienia się obrzęków niezbędne jest dodatkowe USG. Konieczna może okazać się również ocena zakresu ruchowego mięśnia łydki. Jeśli ortopeda wykluczy przyczyny związane z patologią biomechaniki, może skierować Cię do innych specjalistów. Jak już wspomnieliśmy, kluczowe w diagnostyce są badania w kierunku potwierdzenia lub wyeliminowania chorób ogólnoustrojowych. Podstawą diagnostyki są wówczas badania krwi.

Polecamy

ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna

Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?

Ortopeda to lekarz o szerokiej specjalizacji, który zajmuje się leczeniem problemów z układem ruchu (kości, stawów, kręgosłupa, mięśni i więzadeł), leczeniem urazów, złamań kości, chorób stawów, a także wadami postawy. Jedynym elementem układu szkieletowego, którym nie zajmuje się ortopeda jest czaszka. Pierwszą wizytę u ortopedy zazwyczaj można odbyć w formie e-wizyty.

Redakcja11.02.2022

Leczenie bólu części górnej śródstopia

Leczenie dolegliwości bólowych części górnej śródstopia jest zależne od diagnozy i etiologii problemu. W przypadku stwierdzenia problemów związanych z prawidłową biomechaniką ruchu niezbędne jest zastosowanie leczenia wkładkami ortopedycznymi, mającymi na celu poprawne ustawienie stóp, wyeliminowanie wad postawy, jak również odciążenie części stóp. Jeśli źródłem problemu są duże wady postawy, zaleca się podjęcie rehabilitacji korekcyjnej, mającej na celu wypracowanie nawyku poprawnej motoryki ciała. W przypadku urazów powstających w konsekwencji przeciążenia wysiłkowego niezbędne okazuje się dostosowanie aktywności do własnych możliwości i stanu zdrowia. Kobiety lubiące nosić bardzo wysokie obcasy powinny rozważyć ich zamianę na obuwie niższe lub skrócić czas przebywania na szpilkach. Doraźną ulgę w łagodzeniu bólu stóp przyniosą zimne okłady i delikatne masaże.

Zapobieganie kontuzjom części górnej śródstopia

Zasady zapobiegania kontuzjom części górnej śródstopia szczególnie odnoszą się do osób aktywnie uprawiających sport i sportowców wyczynowych. Podstawową zasadą profilaktyki jest zachowanie właściwych zasad treningu z obciążeniami i stosowanie niezbędnego okresu regeneracji organizmu. Ćwiczenia siłowe powinny być określone planem progresywnego zwiększania ciężarów i dostosowywania ich do aktualnej kondycji. Bardzo ważnym czynnikiem chroniącym sportowców przed urazami jest również jakość obuwia - nieprawidłowo dobrane, sprzyja powstawaniu urazów i kontuzji. Buty są kluczowym elementem wspierającym nabywanie prawidłowego wzorca postawy stojącej i chodu, jak również stabilizacji górnej części śródstopia.

Źródła
  1. M.D. Miller, S.R. Thompson, Ortopedia, t. 1-2, Edra Urban & Partner, 2020.
  2. A. Saxena, K. Gawęda, M. Tarczyńska, Medycyna sportowa oraz chirurgia artroskopowa stopy i stawu skokowo-goleniowego, Medisfera, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.