bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pixabay.com

Polecane

hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021

Przyczyny bólu powierzchni górnej śródstopia

Czynniki sprzyjające dolegliwościom bólowym i urazom górnego śródstopia to m.in.:

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi urazom są palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Układ kostny osób mających problem z nałogami jest słabszy i bardziej podatny na urazy i kontuzje. Ponadto większą skłonność do urazów mają osoby z niedoborem lub bardzo niskim BMI. Ból powierzchni górnej śródstopia często powstaje w konsekwencji nieprawidłowej motoryki stopy, wynikającej z przeciążenia jej przedniej części. Początkowo problem ujawnia się bólem podbicia w stopie. Z czasem dolegliwości zajmują również piętę i grzbiet śródstopia. Wśród czynników powodujących dolegliwości górnej części śródstopia są również neuropatie obwodowe, będące wynikiem zaburzeń czucia, powstających na skutek niezdiagnozowanych lub nieleczonych chorób ogólnoustrojowych, ukrytych stanów zapalnych, jak również poważnego niedoboru witamin.

Diagnostyka schorzeń i urazów stóp

Utrzymujący się lub nawracający ból grzbietu śródstopia powinien być poddany konsultacji ortopedycznej. Podstawą jest wykonanie badań obrazowych RTG i za pomocą podoskopu celem ustalenia ewentualnych wad rozwojowych stóp lub postawy. W przypadku pojawienia się obrzęków niezbędne jest dodatkowe USG. Konieczna okazuje się również ocena zakresu ruchowego mięśnia łydki. W przypadku wykluczenia przyczyn związanych z patologią biomechaniki pacjent zostaje skierowany do innych specjalistów. Kluczowe w diagnostyce są badania w kierunku potwierdzenia lub wyeliminowania chorób ogólnoustrojowych. Podstawą diagnostyki są wówczas badania krwi.

Leczenie bólu części górnej śródstopia

Leczenie dolegliwości bólowych części górnej śródstopia jest zależne od diagnozy i etiologii problemu. W przypadku stwierdzenia problemów związanych z prawidłową biomechaniką ruchu niezbędne jest zastosowanie leczenia wkładkami ortopedycznymi, mającymi na celu poprawne ustawienie stóp, wyeliminowanie wad postawy, jak również odciążenie części stóp. Jeśli źródłem problemu są duże wady postawy, zaleca się podjęcie rehabilitacji korekcyjnej, mającej na celu wypracowanie nawyku poprawnej motoryki ciała. W przypadku urazów powstających w konsekwencji przeciążenia wysiłkowego niezbędne okazuje się dostosowanie aktywności do własnych możliwości i stanu zdrowia. Kobiety lubiące nosić bardzo wysokie obcasy powinny rozważyć ich zamianę na obuwie niższe lub skrócić czas przebywania na szpilkach. Doraźną ulgę w łagodzeniu bólu stóp przyniosą zimne okłady i delikatne masaże.

Zapobieganie kontuzjom części górnej śródstopia

Zasady zapobiegania kontuzjom części górnej śródstopia szczególnie odnoszą się do osób aktywnie uprawiających sport i sportowców wyczynowych. Podstawową zasadą profilaktyki jest zachowanie właściwych zasad treningu z obciążeniami i stosowanie niezbędnego okresu regeneracji organizmu. Ćwiczenia siłowe powinny być określone planem progresywnego zwiększania ciężarów i dostosowywania ich do aktualnej kondycji. Bardzo ważnym czynnikiem chroniącym sportowców przed urazami jest również jakość obuwia - nieprawidłowo dobrane, sprzyja powstawaniu urazów i kontuzji. Buty są kluczowym elementem wspierającym nabywanie prawidłowego wzorca postawy stojącej i chodu, jak również stabilizacji górnej części śródstopia.

Źródła
  1. M.D. Miller, S.R. Thompson, Ortopedia, t. 1-2, Edra Urban & Partner, 2020.
  2. A. Saxena, K. Gawęda, M. Tarczyńska, Medycyna sportowa oraz chirurgia artroskopowa stopy i stawu skokowo-goleniowego, Medisfera, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Fitness

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.