account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zabieg usunięcia migdałków – wskazania, przebieg i powikłania

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 18.10.2023

Zabieg usunięcia migdałków jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Rekonwalescencja trwa około dwóch tygodni. Jakie są wskazania do zabiegu? Czy tonsillektomia grozi powikłaniami?


wycinanie-migdalkow-jak-wyglada
unsplash.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Spis treści
 1. Migdałki podniebienne – czym są i jakie mają funkcje? 
 2. Wskazania do usunięcia migdałków 
 3. Na czym polega zabieg usunięcia migdałków?
 4. Rekonwalescencja i możliwe powikłania 

Migdałki podniebienne – czym są i jakie mają funkcje? 

Jedną z części budowy gardła jest pierścień Waldeyera, czyli skupisko tkanek chłonnych. Tworzą je migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, migdałki trąbkowe, migdałek językowy, pasma boczne i grudki chłonne na tylnej ścianie gardła. Największą tkanką są migdałki podniebienne. Ich zalążki tworzą się w 4. miesiącu życia płodowego, a ostateczny kształt zyskują w 9. miesiącu. Migdałki podniebienne są zaliczane do narządów limfatycznych, będących barierą immunologiczną organizmu. Ich podstawową funkcją jest zatrzymywanie i niszczenie chorobotwórczych patogenów i drobnoustrojów. U niektórych osób dochodzi jednak do patologicznych zmian w obrębie migdałków, które przestają pełnić funkcję obronną. Zaburzając pracę układu immunologicznego, sprzyjają rozwojowi wielu poważnych chorób, m.in. zapalenia kłębuszkowego nerek, zapalenia wsierdzia i chorób reumatycznych. 

W przypadku nawracających zapaleń migdałków, gardła, uszu, zatok, czy w przypadku obecności ropnia okołomigdałkowego laryngolog może zadecydować o konieczności wykonania zabiegu tonsillektomii, czyli usunięcia migdałków. To procedura praktykowana od czasów starożytności. Współczesny zabieg został natomiast opracowany w 1909 roku przez angielskiego lekarza Tomasa Waugha. Opisana przez niego metoda z uwzględnieniem niewielkich modyfikacji jest praktykowana współcześnie. 

Wskazania do usunięcia migdałków 

Zabieg usunięcia migdałków powinien być skonsultowany ze specjalistami laryngologii, pediatrii, kardiologii, reumatologii. Wynika to z wpływu migdałków na funkcjonowanie całego układu immunologicznego. Ze względu na ryzyko powikłań i rolę migdałków w ochronie organizmu przed drobnoustrojami zabieg nie jest przeprowadzany u dzieci poniżej 4. roku życia. Kwalifikacja do zabiegu tonsillektomii opiera się na częstotliwości ostrych infekcji bakteryjnych. Wskazania do usunięcia migdałków przez specjalistów są podzielone na względne i bezwzględne. 

Wskazania bezwzględne:

 • powikłania po anginie w postaci ropnia okołomigdałkowego; 

 • jedno- lub obustronny przerost migdałków powodujący bezdech senny (spowodowany czynnikami dziedzicznymi lub nawracającymi infekcjami bakteryjnymi); 

 • przewlekłe krwotoczne zapalenia migdałków;

 • niedające się zatamować krwawienia z migdałków; 

 • zalegające w jamie migdałków i niemożliwe do usunięcia ciało obce; 

 • podejrzenie nowotworu złośliwego migdałków. 

Wskazania względne:

Operacja usunięcia migdałków jest poważna, dlatego nawet nawracające zapalenie gardła u dzieci lub u dorosłych nie jest jednoznacznym powodem do przeprowadzenia tonsillektomii. W pierwszej kolejności lekarz musi znaleźć przyczynę nawracających infekcji. Niekiedy jest ona prozaiczna i wynika np. z przewlekłego niedoboru witaminy D. 

Na czym polega zabieg usunięcia migdałków?

Zabieg tonsillektomii jest operacją przeprowadzoną w znieczuleniu ogólnym. Lekarz usuwa migdałki przez usta, a następnie przypala ich podstawy w celu zatamowania krwawienia. Całkowity czas operacji trwa do 60 minut. 

Rekonwalescencja i możliwe powikłania 

Zabieg tonsillektomii jest obarczony ryzykiem powikłań. Do najczęściej występujących należą nudności i wymioty (efekt leków stosowanych celem znieczulenia). Często występujące powikłania to krwawienie, obrzęk łuków podniebiennych i języczka, miejscowe stany zapalne, przerost innych tkanek pierścienia Waldeyera, bliznowacenie lub skrócenie podniebienia miękkiego, przewlekła suchość i nieżyt gardła. Rzadko występujące powikłania po zabiegu tonsillektomii to: posocznica, odma opłucnowa, odma podskórna, porażenie nerwu językowego. 

Rekonwalescencja po zabiegu tonsillektomii powinna trwać około dwóch tygodni. Po operacji lekarz może zdecydować o zatrzymaniu pacjenta w szpitalu w celu obserwacji. Podczas rekonwalescencji chory powinien odpoczywać i pozostać w łóżku. W okresie gojenia się rany zalecana jest lekkostrawna i zimna dieta. Posiłki powinny mieć kremową konsystencję ułatwiającą połykanie. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu poprzez picie chłodnej wody. Nie można spożywać produktów drażniących (owoców cytrusowych) i ostrych przypraw. Zalecane jest spanie z lekko uniesioną głową, na kilku poduszkach. Po mniej więcej dwóch tygodniach pacjent odczuwa poprawę, jednak całkowity czas gojenia wynosi około 6 tygodni. 

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból ucha i niedrożność nosa. Objawy te nie powinny wzbudzać niepokoju. W miejscu migdałków mogą pojawić się również strupy w kolorze białym. Nie należy ich próbować samodzielnie usunąć. W procesie odpadania strupów może dojść do niewielkiego krwawienia. W przypadku niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem i stosować do zaleceń specjalisty.

Źródła
 1. A. Syryło, Zapalenie migdałków podniebiennych, „Alergoprofil”, 2009, 5(1), s. 11–15.
 2. K. Mrówka-Kata i in., Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2009, 3(2), s. 124–128.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.