Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 2 min.

Jakie są przyczyny wypadania rzęs? Jak poradzić sobie z problemem?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Nadmierne wypadanie rzęs ma różne przyczyny. Nie zawsze są one związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu i chorobami. Zdarza się, że zjawisko to jest wynikiem błędów pielęgnacyjnych i zaniedbań. Poznanie czynników odpowiadających za wypadanie rzęs pozwoli Ci skutecznie poradzić sobie z problemem.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
wypadajace-rzesy-jakie-sa-przyczyny-co-stosowac
pexels.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Rzęsy człowieka
 2. Przyczyny wypadania rzęs
 3. Łysienie plackowate a wypadanie rzęs
 4. Wypadanie rzęs przy demodekozie
 5. Zapalenie brzegów powiek
 6. Co warto stosować na wypadające rzęsy?

Rzęsy człowieka

Rzęsy są obecne zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Występują u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Ich funkcją jest ochrona narządu wzroku przed kurzem, zanieczyszczeniami, owadami i innymi drobnymi ciałami stałymi. Całkowity brak rzęs jest spowodowany wadami genetycznymi.

Człowiek ma około 250 rzęs na powiece górnej i 150 na dolnej. Te drugie są zwykle nieco krótsze. Wypadanie rzęs jest zjawiskiem fizjologicznym. Wiąże się ono z ich cyklem życia. Trwa on 100-150 dni. W miejsce rzęsy, która wypadła, wzrasta nowa.

Zdarza się, że wypadanie rzęs jest bardzo nasilone. Taki stan nigdy nie jest prawidłowy. Może mieć on różne przyczyny. Ich ustalenie daje możliwość wprowadzenia odpowiedniej terapii.

Przyczyny wypadania rzęs

Przyczyny wypadania rzęs nie muszą być związane z chorobami. Bardzo często za zjawisko odpowiedzialne są nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne lub brak pielęgnacji. Główne błędy to:

 • stosowanie nieodpowiednio dopasowanych kosmetyków,

 • zbyt mocne pocieranie rzęs podczas demakijażu,

 • pozostawianie makijażu oczu na noc.

Zabiegiem, który osłabia rzęsy i powoduje ich wypadanie, jest m.in. podkręcanie ich zalotką. Nie zaleca się także zakładania sztucznych rzęs. Klej, który jest w tym celu stosowany, nie wpływa korzystnie na stan naturalnych rzęs.

Wypadanie rzęs może świadczyć o tym, że organizmowi brakuje niektórych witamin lub minerałów. Zjawisko to jest często spotykane u osób, które nie odżywiają się prawidłowo, stosują restrykcyjne diety lub się głodzą. Jeżeli przyczyną wypadania rzęs są niedobory, możesz też zaobserwować inne objawy (np. ciągłe uczucie zmęczenia, drżenie mięśni, pogorszenie stanu skóry).

Przyczyną wypadania rzęs mogą być problemy hormonalne. Objaw ten obserwuje się przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Często następuje też utrata włosów na głowie. Problemy hormonalne również powodują inne dolegliwości (np. zaburzenia miesiączkowania, przyrost masy ciała).

Inne możliwe przyczyny wypadania rzęs to:

 • łysienie plackowate,

 • zakażenie nużeńcem (demodekoza),

 • zapalenie brzegów powiek,

 • infekcje bakteryjne lub wirusowe,

 • zaburzenia psychiczne (kompulsywne wyrywanie włosów),

 • choroby pasożytnicze skóry.

Wypadanie rzęs często obserwuje się u osób poddawanych leczeniu przeciwnowotworowemu.

Łysienie plackowate a wypadanie rzęs

Łysienie plackowate charakteryzuje się utratą włosów na skutek stanu zapalnego. Komórki, które za nie odpowiadają, gromadzą się przy mieszkach włosowych. Tym samym uszkadzają je. W rozwoju tego schorzenia dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Łysienie plackowate charakteryzuje się nie tylko utratą włosów na głowie. Często dochodzi do wypadania brwi, rzęs, a także owłosienia pod pachami i w okolicy narządów płciowych.

Wypadanie rzęs przy demodekozie

Demodekoza jest chorobą spowodowaną zakażeniem nużeńcem. Roztocza te gromadzą się w gruczołach łojowych. Bytują też u podstawy rzęs. Zakażenie odbywa się poprzez przedmioty codziennego użytku. Jaja nużeńca są też obecne w kurzu. Oprócz utraty rzęs pojawiają się: świąd powiek, zaczerwienienie, pieczenie i wysuszenie gałki ocznej.

Zapalenie brzegów powiek

Przyczyną utraty rzęs może być zapalenie brzegów powiek. Ta choroba związana jest z niewydolnością gruczołów łojowych. Do ich zablokowania może dojść na skutek stosowania niektórych kosmetyków, obecności bakterii (również tych, które bytują na skórze fizjologicznie) lub nadmiaru łoju. Poza wypadającymi rzęsami pojawia się świąd, pieczenie i obrzęk powiek.

Co warto stosować na wypadające rzęsy?

Leczenie wypadania rzęs zależy od tego, co jest przyczyną problemu. Przy niedoborach witamin i pierwiastków należy rozpocząć odpowiednią suplementację. Odbywa się to poprzez modyfikację diety oraz stosowanie preparatów aptecznych. Zaburzenia hormonalne, infekcje lub inne choroby wymagają wdrożenia dopasowanej terapii farmakologicznej.

Przy wypadaniu rzęs konieczna jest prawidłowa pielęgnacja - zmywanie makijażu na noc oraz zrezygnowanie z jego nakładania, gdy nie jest to niezbędne.Warto też zwracać uwagę na skład kosmetyków. Nie powinno w nich być zbyt wielu sztucznych substancji. Możesz wypróbować domowe sposoby. Na rzęsy szczególnie polecany jest olej rycynowy. Stosuje się go na kilka sposobów. Substancja ta nie tylko wzmacnia rzęsy, ale też przyspiesza ich wzrost.

Źródła
 1. M. Karaszewski i in., Zapalenie brzegów powiek - wszechstronne spojrzenie na powszechne schorzenie, „Ophthatherapy” 2020, nr 3, s. 192-202.
 2. Ż. Żak, Łysienie plackowate - podłoże oraz leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 4, s. 513-515.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.