account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Jakie są przyczyny wypadania rzęs? Jak poradzić sobie z problemem?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2023

Nadmierne wypadanie rzęs ma różne przyczyny. Nie zawsze są one związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu i chorobami. Zdarza się, że zjawisko to jest wynikiem błędów pielęgnacyjnych i zaniedbań. Poznanie czynników odpowiadających za wypadanie rzęs pozwoli Ci skutecznie poradzić sobie z problemem.


wypadajace-rzesy-jakie-sa-przyczyny-co-stosowac
pexels.com

Polecane

smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
Spis treści
 1. Rzęsy człowieka
 2. Przyczyny wypadania rzęs
 3. Łysienie plackowate a wypadanie rzęs
 4. Wypadanie rzęs przy demodekozie
 5. Zapalenie brzegów powiek
 6. Co warto stosować na wypadające rzęsy?

Rzęsy człowieka

Rzęsy są obecne zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Występują u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Ich funkcją jest ochrona narządu wzroku przed kurzem, zanieczyszczeniami, owadami i innymi drobnymi ciałami stałymi. Całkowity brak rzęs jest spowodowany wadami genetycznymi.

Człowiek ma około 250 rzęs na powiece górnej i 150 na dolnej. Te drugie są zwykle nieco krótsze. Wypadanie rzęs jest zjawiskiem fizjologicznym. Wiąże się ono z ich cyklem życia. Trwa on 100-150 dni. W miejsce rzęsy, która wypadła, wzrasta nowa.

Zdarza się, że wypadanie rzęs jest bardzo nasilone. Taki stan nigdy nie jest prawidłowy. Może mieć on różne przyczyny. Ich ustalenie daje możliwość wprowadzenia odpowiedniej terapii.

Przyczyny wypadania rzęs

Przyczyny wypadania rzęs nie muszą być związane z chorobami. Bardzo często za zjawisko odpowiedzialne są nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne lub brak pielęgnacji. Główne błędy to:

 • stosowanie nieodpowiednio dopasowanych kosmetyków,

 • zbyt mocne pocieranie rzęs podczas demakijażu,

 • pozostawianie makijażu oczu na noc.

Zabiegiem, który osłabia rzęsy i powoduje ich wypadanie, jest m.in. podkręcanie ich zalotką. Nie zaleca się także zakładania sztucznych rzęs. Klej, który jest w tym celu stosowany, nie wpływa korzystnie na stan naturalnych rzęs.

Wypadanie rzęs może świadczyć o tym, że organizmowi brakuje niektórych witamin lub minerałów. Zjawisko to jest często spotykane u osób, które nie odżywiają się prawidłowo, stosują restrykcyjne diety lub się głodzą. Jeżeli przyczyną wypadania rzęs są niedobory, możesz też zaobserwować inne objawy (np. ciągłe uczucie zmęczenia, drżenie mięśni, pogorszenie stanu skóry).

Przyczyną wypadania rzęs mogą być problemy hormonalne. Objaw ten obserwuje się przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Często następuje też utrata włosów na głowie. Problemy hormonalne również powodują inne dolegliwości (np. zaburzenia miesiączkowania, przyrost masy ciała).

Inne możliwe przyczyny wypadania rzęs to:

 • łysienie plackowate,

 • zakażenie nużeńcem (demodekoza),

 • zapalenie brzegów powiek,

 • infekcje bakteryjne lub wirusowe,

 • zaburzenia psychiczne (kompulsywne wyrywanie włosów),

 • choroby pasożytnicze skóry.

Wypadanie rzęs często obserwuje się u osób poddawanych leczeniu przeciwnowotworowemu.

Łysienie plackowate a wypadanie rzęs

Łysienie plackowate charakteryzuje się utratą włosów na skutek stanu zapalnego. Komórki, które za nie odpowiadają, gromadzą się przy mieszkach włosowych. Tym samym uszkadzają je. W rozwoju tego schorzenia dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Łysienie plackowate charakteryzuje się nie tylko utratą włosów na głowie. Często dochodzi do wypadania brwi, rzęs, a także owłosienia pod pachami i w okolicy narządów płciowych.

Wypadanie rzęs przy demodekozie

Demodekoza jest chorobą spowodowaną zakażeniem nużeńcem. Roztocza te gromadzą się w gruczołach łojowych. Bytują też u podstawy rzęs. Zakażenie odbywa się poprzez przedmioty codziennego użytku. Jaja nużeńca są też obecne w kurzu. Oprócz utraty rzęs pojawiają się: świąd powiek, zaczerwienienie, pieczenie i wysuszenie gałki ocznej.

Zapalenie brzegów powiek

Przyczyną utraty rzęs może być zapalenie brzegów powiek. Ta choroba związana jest z niewydolnością gruczołów łojowych. Do ich zablokowania może dojść na skutek stosowania niektórych kosmetyków, obecności bakterii (również tych, które bytują na skórze fizjologicznie) lub nadmiaru łoju. Poza wypadającymi rzęsami pojawia się świąd, pieczenie i obrzęk powiek.

Co warto stosować na wypadające rzęsy?

Leczenie wypadania rzęs zależy od tego, co jest przyczyną problemu. Przy niedoborach witamin i pierwiastków należy rozpocząć odpowiednią suplementację. Odbywa się to poprzez modyfikację diety oraz stosowanie preparatów aptecznych. Zaburzenia hormonalne, infekcje lub inne choroby wymagają wdrożenia dopasowanej terapii farmakologicznej.

Przy wypadaniu rzęs konieczna jest prawidłowa pielęgnacja - zmywanie makijażu na noc oraz zrezygnowanie z jego nakładania, gdy nie jest to niezbędne.Warto też zwracać uwagę na skład kosmetyków. Nie powinno w nich być zbyt wielu sztucznych substancji. Możesz wypróbować domowe sposoby. Na rzęsy szczególnie polecany jest olej rycynowy. Stosuje się go na kilka sposobów. Substancja ta nie tylko wzmacnia rzęsy, ale też przyspiesza ich wzrost.

Źródła
 1. M. Karaszewski i in., Zapalenie brzegów powiek - wszechstronne spojrzenie na powszechne schorzenie, „Ophthatherapy” 2020, nr 3, s. 192-202.
 2. Ż. Żak, Łysienie plackowate - podłoże oraz leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 4, s. 513-515.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.