Dlaczego wypadają brwi? Co zrobić, aby poprawić ich wygląd?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Wypadające brwi świadczą o różnego rodzaju nieprawidłowościach. Objaw ten jest spotykany w niektórych jednostkach chorobowych. Może być także związany z zaburzeniami hormonalnymi lub niedoborem niektórych składników odżywczych. Poznanie przyczyny ułatwia wdrożenie odpowiedniej terapii. Zobacz, co robić przy wypadających brwiach.


wypadajace-brwi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Brwi człowieka

Brwi są umieszczone nad oczodołem na kości czołowej. Są one utworzone przez krótkie włoski. Ich liczba jest inna u każdego człowieka. Przyjmuje się, że jest to średnio 300 sztuk. Pełnią one ważną funkcję ochronną. Dzięki nim do oczu nie dostają się pot i woda. Ponadto brwi wpływają na wygląd. Można poddawać się różnego rodzaju zabiegom, które zmieniają ich kształt i kolor.

Wiele osób decyduje się na usunięcie brwi, aby zmniejszyć ich objętość i nadać kształt, który pasuje do rysów twarzy. Jednak ich samoistne wypadanie jest niepokojącym objawem. Istnieje kilka przyczyn wypadania brwi. Pamiętaj jednak, że utrata około 2-3 włosków dziennie jest zjawiskiem naturalnym.

Jakie są przyczyny wypadania brwi?

Wypadające brwi mają różne przyczyny. Jedną z nich są niedobory witamin lub pierwiastków. Substancje te biorą udział w wielu ważnych procesach (np. w syntezie białek). Ponadto odżywiają tkanki - w tym także mieszki włosowe, z których wyrastają brwi. Ich brak powoduje, że nie tylko nie rosną nowe włosy, ale te już obecne ulegają osłabieniu. Tym samym zaczyna się ich nadmierne wypadanie.

Inne przyczyny wypadania brwi to:

  • problemy hormonalne,

  • choroby dermatologiczne (np. atopowe zapalenie skóry),

  • łysienie o podłożu zapalnym (łysienie plackowate),

  • zaburzenia psychiczne,

  • leczenie przeciwnowotworowe.

Wypadające brwi możesz zaobserwować po niektórych zabiegach kosmetycznych. Włoski ulegają osłabieniu np. po farbowaniu ich henną.

Problemy hormonalne a wypadanie brwi

Wypadanie brwi może być spowodowane przez problemy hormonalne. Substancje te mają istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego zmiana ich stężenia we krwi jest przyczyną różnego rodzaju zaburzeń.

Wypadające brwi obserwuje się w zaburzeniach pracy tarczycy. Jest to objaw, który dotyczy osób z chorobą Hashimoto. Nieprawidłowy poziom hormonów powoduje, że włosy przestają rosnąć prawidłowo. Nie tylko te na głowie, ale na całym ciele. Zjawisko to jest określane mianem łysienia telogenowego. Zdarza się jednak, że u pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi rozwija się łysienie plackowate. Przy problemach hormonalnych często są obecne jeszcze inne objawy (np. spadek lub wzrost masy ciała, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, pogorszenie kondycji skóry, zmęczenie).

Wypadanie brwi przy atopowym zapaleniu skóry

Wypadanie brwi może być objawem chorób dermatologicznych. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Pojawia się on u tych osób, u których doszło do zajęcia skóry powiek. Ponadto występuje jeszcze suchość skóry, świąd, zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Jest ona związana z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. W jej rozwoju główną rolę odgrywają czynniki genetyczne.

Łysienie plackowate

Wypadanie brwi obserwuje się również w łysieniu plackowatym. Jest to związane ze stanem zapalnym, który atakuje mieszki włosowe. W efekcie ich komórki nie są zdolne do podziałów. Włosy zaczynają wypadać i nie rosną nowe.

Na głowie pojawiają się okrągłe obszary bez włosów. Brakuje ich także w innych miejscach na ciele. Łysienie plackowate obserwuje się głównie u osób młodych. Ma ono podłoże genetyczne, ale duże znaczenie przypisuje się też czynnikom psychologicznym i autoimmunologicznym.

Brak brwi a choroby psychiczne

Ubytki w brwiach można spotkać u osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne. Jest to głównie trichotillomania. Pacjent odczuwa impulsywną potrzebę wyrywania sobie włosów z różnych części ciała - w tym z brwi. Tym samym doprowadza do rozwinięcia się łysienia. W rozwoju zaburzenia udział biorą czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Dla wielu pacjentów jest to forma rozładowania napięcia emocjonalnego.

Co robić, gdy wypadają brwi?

Jeżeli obserwujesz u siebie nadmierne wypadanie brwi, udaj się do lekarza. Specjalista zleci wykonanie podstawowych badań, które pozwolą poznać przyczynę utraty włosów, a tym samym umożliwią wprowadzenie odpowiedniej terapii.

Przy niedoborach należy stosować witaminy na włosy. Problemy hormonalne wymagają unormowania stężenia poszczególnych hormonów we krwi. Odbywa się to przy pomocy farmakoterapii. Przy stanach zapalnych konieczne jest ich zniwelowanie - również przy pomocy leków. Ważna jest też prawidłowa pielęgnacja. Warto zrezygnować z obciążających zabiegów (np. farbowania henną).

Źródła
  1. M. Gawłowska-Sawosz i in., Trichotillomania i trichofagia - rozpoznawanie, leczenie, zapobieganie. Próba ustanowienia standardów leczenia w Polsce, „Psychiatria Polska” 2016, nr 50, s. 127-143.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.