account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Co to jest łysienie plackowate i jakie są sposoby jego leczenia?

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Łysienie plackowate można rozpoznać po charakterystycznych objawach. Utrata włosów następuje w okrągłych obszarach, które mają różną średnicę. Dzieje się to nie tylko na skórze głowy, ale także na innych częściach ciała. Choroba występuje przede wszystkim u dzieci i osób młodych. Zobacz, czy można wyleczyć łysienie plackowate.


lysienie-plackowate-jakie-sa-przyczyny-leczenie
pixabay.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest łysienie plackowate?
  2. Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?
  3. Łysienie plackowate a stres
  4. Kto choruje na łysienie plackowate?
  5. Jak rozpoznać łysienie plackowate?
  6. Leczenie łysienia plackowatego

Co to jest łysienie plackowate?

Plackowate łysienie to jedno z powszechnych schorzeń dermatologicznych. Zalicza się je do niebliznowaciejącego łysienia, ponieważ nie prowadzi do zastąpienia zdrowej skóry tkanką łączną włóknistą, czyli blizną. Może dotyczyć całego obszaru ciała. Oznacza to, że utrata włosów następuje nie tylko na głowie, ale także pod pachami, w okolicy intymnej lub na twarzy.

Opisywane schorzenie to stan przewlekły i zapalny. Uważa się, że stanowi główną przyczynę utraty włosów związaną z obecnością stanu zapalnego. Jego skutki dotykają 0,2% populacji, a ryzyko zachorowania wynosi 2%. Ma wpływ na wygląd, dlatego u osób, które się z nim zmagają, pojawiają się problemy na tle psychicznym. Mowa o niskiej samoocenie, braku samoakceptacji, niskim poczuciu własnej wartości. Przez to dochodzi do obniżenia nastroju i unikania kontaktów społecznych.

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate u kobiet i mężczyzn w przebiegu choroby to skutek gromadzenia się komórek nacieku zapalnego w okolicy mieszka włosowego. Powoduje to jego osłabienie lub uszkodzenie. W efekcie dochodzi do nagłego lub stopniowego wypadania włosów.

Jeśli chodzi o łysienie plackowate, przyczyny są związane z działaniem kilku czynników. Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Wówczas obserwuje się podobny problem u członków najbliższej rodziny. Taka sytuacja dotyczy około 20% wszystkich przypadków. Istotne pozostają także czynniki autoimmunologiczne. Obejmują zaburzenia, w przebiegu których układ odpornościowy atakuje własne zdrowe tkanki. W efekcie następuje ich uszkodzenie. Często cierpiący na łysienie zmagają się również z chorobami autoimmunologicznymi.

Powszechnie łączy się też łysienie plackowate z dietą ubogą w żelazo. Niedobór tego pierwiastka prowadzi także do innych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Wówczas możesz zaobserwować u siebie objawy anemii:

  • pogorszenie stanu skóry i paznokci,

  • zmiany skórne w okolicy ust,

  • pieczenie w jamie ustnej,

  • osłabienie,

  • męczliwość,

  • bladość skóry.

Łysienie plackowate a stres

Z pewnością ważne miejsce wśród czynników prowadzących do wystąpienia łysienia plackowatego zajmują aspekty psychologiczne. Nie bez powodu mówi się, że to choroba psychodermatologiczna. Oznacza to, że objawy mogą wystąpić pod wpływem czynników psychicznych.

Wypadanie włosów jest ściśle związane ze stresem i napięciem emocjonalnym. Oba te stany przyczyniają się do wydzielania przez organizm substancji, które zaostrzają stan zapalny w obrębie skóry. Niektórzy badacze skłaniają się także ku tezie, że wśród czynników ryzyka wystąpienia łysienia plackowatego można wymienić temperament (dotyczy to szczególnie osób, które mają problemy z dostosowaniem się do zmieniających sytuacji).

Jednocześnie samo łysienie plackowate przyczynia się do zaburzeń na tle psychologicznym. Różnego rodzaju badania wykazują, że choroba ta odpowiada za niską jakość życia chorych. Dzieje się tak z powodu wykluczenia społecznego i braku akceptacji swojego wyglądu.

Kto choruje na łysienie plackowate?

Na łysienie plackowate chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Częstość jego występowania jest taka sama dla obu płci. Choroba w zdecydowanej większości przypadków dotyczy osób młodych - nawet 66% pacjentów nie ukończyło jeszcze 30 lat. Często zdarza się także łysienie plackowate u dzieci.

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Wystąpienie tego schorzenia możesz podejrzewać, jeżeli zaobserwujesz utratę włosów na skórze głowy w postaci okrągłych ognisk. Mogą mieć one średnicę nawet kilkunastu centymetrów. Najczęściej są obecne na potylicy lub w okolicy skroniowej. Zwykle dochodzi też do utraty brwi, rzęs i owłosienia w innych częściach ciała. Istnieją odmiany łysienia plackowatego. W przypadku niektórych z nich może dojść do całkowitej utraty włosów na głowie lub tylko na jej obwodzie.

Leczenie łysienia plackowatego

Jak pokonać łysienie plackowate? To trudne zadanie, ponieważ nie można usunąć przyczyny choroby, a jedynie jej objawy. Najczęściej zaleca się terapię immunomodulującą lub immunosupresyjną. W ich przebiegu stosuje się m.in. iniekcje z glikokortykosteroidów. Można podawać też cyklosporynę.

Utracone owłosienie może odrosnąć. Zastanawiasz się, co na porost włosów stosować, aby pozbyć się problemu? W aptekach dostępne są specjalne preparaty. Możesz też pić napary ziołowe lub wykonywać z nich płukanki (zioła dobre na włosy to m.in. pokrzywa i czarna rzepa). Dobrze jest przyjmować witaminy na włosy (zwłaszcza biotynę).

Źródła
  1. Ż. Żak, Łysienie plackowate - podłoże oraz leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 4, s. 513-515.
  2. A. Gilhar, A. Etzioni, R. Paus, Łysienie Plackowate, „Dermatologia po Dyplomie” 2013, nr 4, s. 51-65.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
grzybica-skory-glowy-objawy-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica skóry głowy - objawy, domowe sposoby
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.