account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZaburzenia odżywiania 1 min.

Zaburzenia odżywiania – do kogo udać się po pomoc? Jak wygląda leczenie?

Redakcja01.12.2021Aktualizacja: 22.10.2023

Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które najczęściej pojawiają się u młodych osób. Bulimia dotyka aż 2% nastolatków, natomiast anoreksja od 0,5 do 1%. Pacjenci z anoreksją bardzo ograniczają ilość spożywanego jedzenia i intensywnie ćwiczą, co skutkuje silną niedowagą, która bez leczenia pogłębia się i może zagrażać życiu chorego. Osoby zmagające się z bulimią najczęściej pod wpływem silnego stresu, przyjmują na raz bardzo duże ilości jedzenia, a następnie pod wpływem wyrzutów sumienia prowokują wymioty. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć zaburzenia odżywiania i do kogo udać się po pomoc.


zaburzenia-odzywiania-do-kogo-udac-sie-po-pomoc
pexels.com

Polecane

anoreksja-i-bulimia-co-to-jest-jakie-sa-objawy
Odżywianie
2 min.
Anoreksja i bulimia - co to jest? Jakie są objawy?
27.07.2021
dieta-na-jelita-co-jesc-jadlospis-i-przepisy
Odżywianie
2 min.
Dieta na jelita - co jeść? Jadłospis i przepisy
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Spis treści
  1. Leczenie zaburzeń odżywiania
  2. Leczenie anoreksji
  3. Leczenie bulimii

Leczenie zaburzeń odżywiania

Terapia zaburzeń odżywiania, niezależnie od jego rodzaju, ma na celu przywrócenie zdrowej relacji pacjenta do jedzenia. Jest to proces długotrwały, wymagający chęci i determinacji zarówno ze strony chorego, jak i zespołu terapeutycznego. Leczenie zaburzeń odżywiania jest długotrwałe i wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin.

Leczenie anoreksji

Osoby chore na anoreksję, ze względu na nasilające się objawy somatyczne, takie jak dolegliwości przewodu pokarmowego czy brak miesiączki, często zanim zostaną właściwie zdiagnozowane, są leczone na oddziałach chorób wewnętrznych. Dopiero po czasie zostają skierowane na właściwe leczenie, które w większości przypadków odbywa się w szpitalu psychiatrycznym.

Priorytetem w leczeniu anoreksji zawsze jest normalizacja masy ciała. Dla młodego pacjenta leczenie to często wydaje się drastyczne – w najpoważniejszych niedoborach wagi może być konieczne spożywanie nawet do 3500 kalorii dziennie. Jednocześnie z uzupełnianiem masy ciała rozpoczyna się psychoterapię i niekiedy farmakoterapię. Pacjenci z anoreksją często mają obniżony nastrój i depresję, dlatego przepisuje się im leki przeciwdepresyjne.

Polecamy

jak-wyglada-teleporada-u-psychiatry
Telemedycyna

Jak wygląda teleporada u psychiatry?

Teleporada u psychiatry nie różni się bardzo od wizyty stacjonarnej. Jej zdecydowaną zaletą jest to, że odbywa się w domowym zaciszu. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby pojechać do gabinetu lekarskiego lub czas oczekiwania jest zbyt długi, e-wizyta to idealne rozwiązanie. O tym, jak należy się przygotować i z czym można zgłosić się do psychiatry, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Redakcja09.11.2021

Leczenie bulimii

Podstawowym sposobem leczenia bulimii jest psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i grupowa. Ważne jest, aby w proces leczenia została włączona cała rodzina – jest wtedy szansa na poprawę relacji między domownikami i wzajemne wsparcie w zdrowieniu. U pacjentów z bulimią pomocna może być również farmakoterapia przy pomocy leków przeciwdepresyjnych, które poprawiają nastrój i jednocześnie mają działanie osłabiające apetyt. Niezbędny jest również udział dietetyka, którego zadaniem jest edukacja i pomoc w naprawieniu błędów żywieniowych. Leczenie bulimii, podobnie jak w przypadku anoreksji, wymaga współpracy kilku specjalistów – lekarza psychiatry, psychoterapeuty i dietetyka.

Proces wychodzenia z anoreksji i bulimii trwa nie tylko w trakcie hospitalizacji, ale jeszcze długi czas po wypisaniu z ośrodka. Leczenie często jest trudne, a w jego trakcie mogą pojawić się nawroty choroby. Zazwyczaj od rozpoznania anoreksji do momentu jej wyleczenia upływa kilka lat, średnio od 4 do 6.

Podejrzewasz, że możesz mieć problem ze swoją relacją z jedzeniem? Nie bój się szukać profesjonalnej pomocy i podziel się swoimi problemami ze specjalistą. Możesz skorzystać z teleporady z lekarzem pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu, zaleci ci dalsze kroki leczenia.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.