account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Zapłodnienie in vitro – jak przebiega i ile kosztuje?

Olga Dąbska30.11.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Zapłodnienie pozaustrojowe, inaczej zapłodnienie in vitro, to technika rozrodu wspomaganego medycznie i metoda leczenia niepłodności. To bezpieczna metoda, stosowana z powodzeniem od ponad 40 lat. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza żeńskim układem rozrodczym, a następnie na przeniesieniu zarodków do macicy. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega procedura in vitro i ile ona kosztuje.


zaplodnienie-in-vitro-przebieg-koszt
Pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Spis treści
 1. Etapy standardowej procedury in vitro
 2. Zapłodnienie in vitro – stymulacja hormonalna
 3. Pobranie komórek jajowych
 4. Zapłodnienie in vitro – połączenie komórki jajowej i plemnika
 5. Transfer zarodków
 6. Ile kosztuje procedura in vitro?

Etapy standardowej procedury in vitro

In vitro jest metodą leczenia niepłodności – stosuje się je wtedy, kiedy wszystkie inne metody zajścia w ciążę zawodzą. Na standardową procedurę in vitro składają się następujące etapy:

 • stymulacja hormonalna w celu doprowadzenia komórek jajowych do dojrzewania,

 • pobranie dojrzałych komórek jajowych,

 • połączenie komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych (zapłodnienie poza organizmem kobiety),

 • embriotransfer, czyli umieszczenie zarodków (zapłodnionych komórek jajowych) w macicy.

Jedną z możliwych przyczyn niepłodności jest endometrioza. Dowiedz się więcej na temat tego, jak endometrioza może wpływać na zajście w ciążę.

Zapłodnienie in vitro – stymulacja hormonalna

Procedura in vitro odbywa się w klinice leczenia niepłodności. Pierwsze etapy to kwalifikacja i przygotowanie pacjentów. Obejmują one: szczegółowe badanie podmiotowe (wywiad medyczny), badanie przedmiotowe narządów rodnych kobiety, badania laboratoryjne (m.in. stężenia hormonów) i w razie potrzeby dodatkowe badania. Wyniki pozwolą na opracowanie dokładnej ścieżki postępowania, która rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej, czyli tzw. protokołu stymulacji. Dla każdej z pacjentek określany jest indywidualny plan podawania leków hormonalnych. Celem hormonoterapii jest uzyskanie jak największej liczby komórek jajowych, co bezpośrednio rzutuje na szansę uzyskania większej liczby zarodków i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Z reguły po zastosowaniu kuracji hormonalnej dojrzewa jednocześnie 5–10 komórek jajowych zamiast jednej, jak to ma miejsce w czasie cyklu miesięcznego. Czas trwania kuracji hormonalnej jest różny – zwykle trwa 10–12 dni i wymaga stałego monitorowania stanu pacjentki. 

Pobranie komórek jajowych

Kolejnym etapem in vitro jest pobranie komórek jajowych, tzw. zabieg pick-up. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym, zajmuje kilkadziesiąt minut i wykonywany jest na fotelu ginekologicznym. Sporadycznie konieczne jest znieczulenie ogólne, które wiąże się z krótkotrwałym pobytem pacjentki w placówce medycznej. Zabieg wykonywany jest za pomocą punkcji. Specjalną igłę wprowadza się pod kontrolą ultrasonograficzną przez sklepienie pochwy. Punkcja polega na nakłuciu jajnika i pobraniu płynu z komórkami jajowymi, które umieszcza się w specjalnym płynie. W tym czasie partner oddaje świeże nasienie, które zostaje odpowiednio przygotowane do zapłodnienia w celu uzyskania możliwie największej liczby zdrowych i ruchliwych plemników. Po pobraniu komórek jajowych kobieta poddawana jest ponownie kuracji hormonalnej, która ma za zadanie przygotować śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka. W przypadku braku możliwości otrzymania prawidłowych komórek jajowych od pacjentki istnieje możliwość skorzystania z komórek jajowych dawczyni.

Zapłodnienie in vitro – połączenie komórki jajowej i plemnika

Następnym krokiem procedury in vitro jest połączenie w warunkach laboratoryjnych komórki jajowej z plemnikiem. Do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety i może odbywać się ono na kilka sposobów. Klasyczne zapłodnienie in vitro polega na umieszczeniu komórek jajowych w płynie z plemnikami (w odpowiedniej proporcji) na kilkanaście godzin. Przy słabych wynikach nasienia konieczne są bardziej złożone działania. Jednym z nich jest metoda ICSI – docytoplazmatyczne podanie plemnika. Do komórki jajowej wprowadza się pojedyncze plemniki za pomocą igieł, mikromanipulatorów i mikroskopu. Kolejnym rozwiązaniem jest metoda IMSI – docytoplazmatyczne podanie wyselekcjonowanych morfologicznie plemników, w której przed zapłodnieniem przeprowadza się selekcję plemników z użyciem mikroskopu optycznego z cyfrowym torem obrazowym. W przypadku braku możliwości uzyskania plemników od partnera możliwe jest skorzystanie z banku spermy.

Po zapłodnieniu zygoty przebywają w inkubatorze, aby stworzyć im doskonałe (zbliżone do naturalnych) warunki do powstania zarodka. Embriolodzy analizują, które embriony nadają się do podania, na bieżąco informują o ich rozwoju, a po mniej więcej 2–5 dniach przeprowadza się transfer zarodków do macicy kobiety. Wcześniej przeprowadzana jest diagnostyka preimplantacyjna. Polega ona na badaniach genetycznych gamet lub zarodków przed ich transferem do macicy. Procedura obejmuje pobranie materiału i przeprowadzenie diagnostyki genetycznej, w wyniku której można zidentyfikować nieprawidłowe genetycznie gamety lub zarodki. Niewykorzystane zarodki są zamrażane.

Transfer zarodków

Ostatnim etapem procedury in vitro jest transfer zarodków. Do jamy macicy wprowadza się 1–2 zarodki. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany bez znieczulenia. Wykonuje się go pod kontrolą USG, przy wypełnionym pęcherzu moczowym, za pomocą specjalnej rurki. Po transferze zarodków pacjentka pozostaje na fotelu ginekologicznym przez mniej więcej 20 minut i wraca do domu. Pierwsze dni mają ogromne znaczenie dla powodzenia procedury in vitro. Dlatego też wskazane jest unikanie stresu, nadmiernej aktywności fizycznej i seksu do momentu potwierdzenia ciąży. Przez 10 dni kobieta poddawana jest ponownie kuracji hormonalnej. Przyjmuje leki z progesteronem, aby wspomóc zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie wczesnej ciąży. W celu zapobiegania niewydolności lutealnej w ciąży rekomenduje się obecnie podawanie naturalnego progesteronu w postaci m.in. tabletek dopochwowych, żeli dopochwowych, iniekcji podskórnych i domięśniowych. Następnie przeprowadza się oznaczenie stężenia hormonu beta HCG we krwi, który jest najdokładniejszy w rozpoznaniu ciąży, i odbywa się konsultacja lekarska w celu ustalenia dalszego postępowania.

Ile kosztuje procedura in vitro?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje zapłodnienie in vitro. Koszty są wysokie, składa się na nie wiele badań, wizyt i zabiegów. Sam zabieg zapłodnienia kosztuje około 5–6 tys. zł, a za kuracje hormonalne należy zapłacić około 2–3 tys. zł. Uśredniając cenniki różnych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce, można przyjąć, że koszt in vitro to około 10–12 tys. zł. Procedura nie jest refundowana przez NFZ. W części miast w Polsce prowadzone są programy pomocy dla osób, które chcą skorzystać z in vitro. W ich ramach można liczyć na częściowe wsparcie finansowe.

Źródła
 1. K. Łukaszuk, K. Kozioł, G. Jakiel i wsp., Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP), „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, t. 3, nr 3, s. 112–140.
 2. A. Misiurewicz-Gabi, Na pomoc dzietności, „Kurier Medyczny” 2020, nr 5, s. 34–36.
 3. Zapłodnienie pozaustrojowe (IVF) i docytoplazmatyczna iniekcja plemnika (ICSI). Online: https://gameta.pl/wp-content/uploads/poradnik-in-vitro-2022-v2.1.pdf [dostęp: 01.05.2023].
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Owsiki w ciąży - czym leczyć? Domowe sposoby
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.