account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zakażenie żółtą febrą – objawy, leczenie i profilaktyka

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

15.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Żółta febra to choroba zakaźna przenoszona przez komary. Rezerwuarem wirusa są małpy i ludzie. Choroba może przybrać różny przebieg, a jej najcięższa postać w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Jak się objawia żółta febra? Jak skutecznie chronić się przed zakażeniem?


zolta-febra-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Żółta febra – co to za choroba? 
 2. Żółta febra – źródła zakażenia 
 3. Objawy zakażenia żółtą febrą
 4. Diagnostyka i leczenie żółtej febry
 5. Profilaktyka zakażenia żółtą febrą

Żółta febra – co to za choroba? 

Żółta febra, nazywana też żółtą gorączką, to choroba zakaźna wywołana przez wirusa z rodziny Flaviviridae. Ten sam patogen jest odpowiedzialny m.in. za rozwój dengi, omskiej gorączki krwotocznej, choroby lasu Kyasanur, gorączki Zachodniego Nilu, malarii. Głównymi obszarami występowania żółtej febry są Ameryka Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Żółta febra – źródła zakażenia 

Wyróżniamy dwie postaci żółtej gorączki, determinowane drogą zakażenia. Miejska żółta febra jest przenoszona z człowieka na człowieka przez komara Aedes aegypti. Druga postać choroby to leśna żółta febra, w której źródłem zakażenia jest komar Haemagogus lub Sabethes, przenoszący wirus z małpy na człowieka. 

Objawy zakażenia żółtą febrą

Okres wylęgania się wirusa trwa średnio 7 dni. Po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy. Żółta febra ma przebieg etapowy, a wpływ na nasilenie się objawów ma ogólny stan zdrowia zakażonego. 

 • Pierwszy etap zakażenia – trwa do 4 dni, podczas których rozwijają się objawy grypopodobne: bóle mięśni, ból głowy, osłabienie, brak apetytu, nudności i biegunka, wysoka gorączka. 

 • Drugi etap zakażenia – następuje tylko wtedy, gdy pierwszy etap przebiega łagodnie, a organizm wytworzył prawidłową odpowiedź immunologiczną. Drugi etap trwa 2 dni i polega na stopniowym ustąpieniu objawów. Po jego ustaniu pacjent wraca do zdrowia. 

 • Trzeci etap zakażenia – jest właściwie powikłaniem żółtej febry. Choroba nie ustępuje, objawy się nasilają i dochodzi do zakażenia całego organizmu. W wyniku działania wirusa obserwuje się zażółcenie powłok skórnych i krwotoki powstające w wyniku wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych. W przebiegu choroby mogą towarzyszyć również zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i spadek ciśnienia. Faza trzecia może prowadzi do niewydolności wielonarządowej, która powoduje zgon pacjenta. Faza trzecia cechuje się wysokim stopniem śmiertelności, nawet na poziomie 20–50%. W ciężkiej postaci choroby mogą pojawić się również objawy zaburzeń neurologicznych.

W większości przypadków zakażenie żółtą febrą ma postać łagodną, a chory powraca do zdrowia po ponad tygodniu. U niektórych osób choroba przebiega skąpoobjawowo, przez co pozostaje nierozpoznana.

Diagnostyka i leczenie żółtej febry

Diagnostyka żółtej febry opiera się na wywiadzie z pacjentem i ocenie objawów. Choroby tropikalne cechują się podobieństwem przebiegu, dlatego w celu postawienia trafnej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań dodatkowych. Bardzo ważne jest przeprowadzenie testów oznaczających genom wirusa. W diagnostyce laboratoryjnej żółtej febry stwierdza się leukopenię, wzrost transaminaz i bilirubiny we krwi pacjenta.

Nie ma jednego i skutecznego środka leczącego żółtą febrę. Terapia polega na leczeniu objawowym. Pacjentowi są podawane środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwwirusowe. W leczeniu żółtej febry, a także pozostałych gorączek krwotocznych przeciwwskazane jest przyjmowanie aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż poważnie zwiększają ryzyko zagrażającego życiu pacjenta krwawienia. Chorujący na żółtą febrę powinien zostać w domu i odpoczywać, aż do całkowitego wyzdrowienia. Kluczowe jest regularne nawadnianie organizmu i spożywanie pokarmów lekkostrawnych. Pacjenci, u których istnieje wysokie ryzyko powikłań i ciężkiego przebiegu choroby, są poddawani obserwacji szpitalnej. Zakażenie żółtą febrą daje dożywotnią odporność na wirusa.

Profilaktyka zakażenia żółtą febrą

Jedyną i najskuteczniejszą metodą profilaktyczną jest przyjęcie szczepienia ochronnego przeciwko wirusowi. Z tego względu szczepienie na żółtą febrę w krajach występowania choroby jest obowiązkowe, a przyjeżdżający turysta musi okazać świadectwo przyjęcia szczepionki. Należy pamiętać, że szczepionka nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zwiększa szansę na łagodne przejście zachorowania. Dlatego przebywający na obszarach występowania żółtej febry powinni pamiętać o środkach ochrony.

W miejscu spania należy stosować moskitierę, w oknach zaś siatki ochronne. Ciało należy osłonić odzieżą z długim rękawem i nogawkami. Pomocne są również środki w sprayach odstraszające komary. Zalecanym działaniem profilaktycznym jest również unikanie bezpośredniego kontaktu z małpami, które mogą być rezerwuarem wirusa. Osoby pielęgnujące chorego na żółtą febrę muszą zachować ostrożność w kontakcie z płynami ustrojowymi zarażonego. Zużyte środki higieniczne powinny być natychmiast wyrzucane, a rzeczy wielokrotnego użytku dezynfekowane i często wymieniane.

Źródła
 1. M. Bociek, Gorączki krwotoczne powodowane przez wirusy z rodziny flaviviridae, „Zeszyty Studenckiego Ruchu Naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach”, 2019, 28(2), s. 27–28.
 2. K. Korzeniewski, Wirusowe gorączki krwotoczne, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2012, 6(25) s. 205–221.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.