account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Żółtaczka u noworodka – rodzaje. Przyczyny i leczenie

Olga Dąbska11.03.2024Aktualizacja: 11.03.2024

Żółtaczka noworodków to powszechna przypadłość. Jej fizjologiczna postać nie stanowi przyczyn do niepokoju. Żółte zabarwienie skóry i poziom odpowiadającego za nie barwnika stabilizują się same w ciągu kilku dni. Leczenia wymaga żółtaczka patologiczna u noworodka. Sprawdź, kiedy jest rozpoznawana. Dowiedz się, na czym polega jej leczenie.


zoltaczka-u-noworodka-ile-trwa-jak-sie-ja-leczy.
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest żółtaczka noworodków?
  2. Żółtaczka fizjologiczna u noworodków
  3. Żółtaczka patologiczna u noworodka
  4. Do jakiego lekarza się zgłosić?

Czym jest żółtaczka noworodków?

Żółtaczka noworodków występuje w pierwszym miesiącu życia dziecka. Przyczyną jej powstania są zaburzenia przemiany bilirubiny – pomarańczowoczerwonego barwnika żółciowego, który jest produktem rozpadu hemoglobiny, czyli białka zawartego w krwinkach czerwonych. Zbyt wysoki poziom bilirubiny powoduje żółtaczkę u noworodka.

Eksperci podzielili żółtaczki noworodków na fizjologiczne i patologiczne. Żółtaczka fizjologiczna rozwija się u 40% dzieci urodzonych o czasie i niemal wszystkich wcześniaków. Noworodki przejawiają takie czynniki predysponujące do powstania żółtaczki:

  • krótki czas przeżycia krwinek czerwonych,

  • zwiększona liczba krwinek czerwonych,

  • niedojrzałość wątroby (przez to jest mniej zdolna do wychwytywania bilirubiny).

W pewnych niekorzystnych warunkach żółtaczka fizjologiczna noworodków może stać się procesem chorobowym.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków

Specjaliści stwierdzają żółtaczkę fizjologiczną u noworodków:

  • urodzonych o czasie. Objawy pojawiają się w 2 dobie, największe ich nasilenie obserwuje się w 4–5 dobie, znikają po około 10 dniach; bilirubina osiąga stężenie do 205 μmol/l (12 mg/dl);

  • urodzonych przed czasem. Objawy pojawiają się przeważnie w 3 dobie i utrzymują nawet przez 3 tygodnie; bilirubina osiąga stężenie do 257 μmol/l (15 mg/dl).

Zdiagnozowanie żółtaczki fizjologicznej u noworodków opiera się głównie o badanie przedmiotowe, czyli stwierdzenie typowych objawów. W przebiegu tego zaburzenia dochodzi do zażółcenia skóry. W pierwszej kolejności zmianie koloru ulega twarz, następnie tułów i kończyny. Jako ostatnie żółte robią się dłonie i stopy. Objawy ustępują w odwrotnej kolejności. Lekarz wykona u dziecka badanie bilirubiny we krwi. Tego typu żółtaczka noworodków nie jest leczona, jednak mama i dziecko powinni pozostać przez kilka dni w szpitalu pod okiem specjalistów. Eksperci zwracają uwagę na rolę częstego przystawiania dziecka do piersi, gdyż razem z mlekiem matki otrzymuje cenne dla zdrowia i rozwoju składniki.

Żółtaczka patologiczna u noworodka

O patologicznej żółtaczce u noworodka mówi się, gdy:

  • rozwija się w 1 dobie życia (tzw. żółtaczka przedwczesna),

  • bilirubina wynosi ponad 17 mg/dl (tzw. żółtaczka nadmierna),

  • objawy utrzymują się za długo (tzw. przedłużająca się żółtaczka u noworodka).

Rozpoznanie żółtaczki patologicznej u noworodka polega również na stwierdzeniu typowego obrazu klinicznego, ale i na częstych badaniach bilirubiny. Jej stężenia dokonuje się we krwi lub z wykorzystaniem tzw. bilirubinometru. To nowoczesne urządzenie do przezskórnego badania poziomu bilirubiny w krwi, które nie wymaga nakłuwania skóry. Do różnicowania przyczyn żółtaczki lekarz zleca badanie LDH.

Pojawienie się patologicznej żółtaczki u noworodka może być związane z szeregiem zaburzeń. Najczęściej spotykana klasyfikacja przyczyn żółtaczki patologicznej u noworodka dzieli je, biorąc pod uwagę postać bilirubiny, która jest w nadmiarze, na pośrednią i bezpośrednią. 

Do powstania żółtaczki u noworodka z za wysokim poziomem bilirubiny pośredniej doprowadzić mogą m.in.: niedoczynność tarczycy, talasemia – zaburzenia syntezy hemoglobiny, choroba hemolityczna noworodka, choroba Gilberta – uwarunkowany genetycznie zaburzony metabolizm bilirubiny.

Za żółtaczkę noworodka odpowiadać może toksoplazmoza w ciąży. W przypadku zarażenia przyszłej mamy istnieje ryzyko wrodzonej toksoplazmozy u dziecka. Chorobie tej towarzyszyć może szereg objawów o różnym nasileniu. Eksperci wymieniają wśród nich m.in. drgawki, powiększenie węzłów chłonnych, żółtaczkę, wybroczyny, powiększenie wątroby i śledziony, wodobrzusze, plamisto-grudkową osutkę, upośledzenie słuchu.

Żółtaczka u noworodka związana z za wysokim poziomem bilirubiny bezpośredniej może być konsekwencją chorób dróg żółciowych lub zapalenia wątroby (np. WZW B, WZW C). Sprawdź, jakie badania na wątrobę pozwalają określić przyczynę nieprawidłowej pracy tego narządu. 

Leczenie żółtaczki patologicznej u noworodka zależy od przyczyny jej powstania. Aby przyspieszyć proces rozkładu bilirubiny w skórze, malca poddaje się naświetlaniu lampą UV. W ten sposób szybciej pozbędzie się nadmiaru barwnika z organizmu.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Leczeniem żółtaczki u noworodka zajmuje się neonatolog. To specjalista obejmujący opieką medyczną dzieci w pierwszym miesiącu życia. Lekarzem dla dzieci od 2 miesiąca życia jest pediatra.

Zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • doszło do pojawienia się żółtaczki po wyjściu ze szpitala;

  • nastąpiła zmiana zabarwienia moczu na żółtobrązowy;

  • dziecko oddaje szaro-białe lub bardzo ciemne stolce;

  • skóra dziecka zmieniła kolor na żółtooliwkowy;

  • obserwujesz zaburzenia zachowania dziecka, np. wiotkość mięśni, brak aktywności, głośny krzyk.

Jeśli chcesz mieć dostęp do pediatry nawet w ciągu 1 dnia, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę zamówisz na Welbi. Już od 69 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA PLUS możesz mieć dostęp do wizyt w gabinecie pediatry, a także lekarza rodzinnego i internisty w ciągu 1 dnia. Oprócz tego w ramach miesięcznej składki możesz konsultować się online z 14 specjalistami, w tym dziecięcymi. Na e-konsultację ze specjalistą będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze.

A jeśli zależy Ci na dostępie do wizyt stacjonarnych u specjalistów, sprawdź pozostałe dwa pakiety Polisy Zdrowie Welbi. Wszystkie pakiety zawierają też grupy badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, które można wykonać bez dodatkowych opłat, a pakiety OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD mogą dać Ci także inne korzyści, np. profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku czy 4 wizyty domowe w roku (OCHRONA GOLD).

Zamów ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego na Welbi, podpisz umowę i opłać pierwszą składkę, żeby móc korzystać z usług medycznych w ponad 3500 placówek w całej Polsce (współpracujących z ubezpieczycielem). Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć dziecko do 7 roku życia.

Źródła
  1. L. Bąk-Romaniszyn, Dziecko z żółtaczką. Online: https://podyplomie.pl/wiedza/stany-nagle/582,dziecko-z-zoltaczka [dostęp: 23.08.2023]
  2. A. Kordek, Noworodek z żółtaczką – co trzeba wiedzieć?, „Pediatria po Dyplomie” 2015, nr 3. Online: https://podyplomie.pl/pediatria/18641,noworodek-z-zoltaczka-co-trzeba-wiedziec [dostęp: 23.08.2023]
  3. A. Wasiluk, A. Polewko, A. Ozimirski, Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt, „Diagnostyka Laboratoryjna” 2012, t. 48, nr 4, s. 405–411.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.