account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – w jakich sytuacjach jest możliwe?

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia to niezwykle interesujący temat. Nie każdy bowiem wie, że w niektórych sytuacjach po zakończeniu okresu umowy były pracownik może starać się o L4 i zasiłek chorobowy. Sprawdź, kiedy jest to możliwe, jak długo może trwać L4 i jaką wysokość mają świadczenia chorobowe w takim przypadku.


zwolnienie-lekarskie-po-ustaniu-zatrudnienia-zasady
pexels.com

Polecane

nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
porady-lekarskie-online-dlaczego-warto-5-najwazniejszych-powodow
Telemedycyna
1 min.
Porady lekarskie online – dlaczego warto? 5 najważniejszych powodów
24.11.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
 1. Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?
 2. Kiedy otrzyma się zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia?
 3. Ile może trwać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?
 4. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – na kogo wystawić?
 5. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – wysokość świadczenia
 6. Czy zawsze otrzymam świadczenie chorobowe po ustaniu zatrudnienia?
 7. Dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 
 8. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia a zarejestrowanie się w urzędzie pracy

Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Welbi to platforma, na której znajdziesz wszystko na temat zwolnienia lekarskiego. Dowiesz się, co to jest L4 oraz na jakich zasadach jest ono wystawiane, w tym nawet w szczególnych przypadkach, takich jak zwolnienie lekarskie w ciąży czy zwolnienie lekarskie od psychiatry. Dowiesz się również, jak sprawdzić, do kiedy masz zwolnienie lekarskie. W poniższym artykule poruszamy kolejnę ważną kwestię związaną z L4, a mianowicie zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Wiadomo, żeprzysługuje ono, jeśli zachorowało się w czasie pracy i ubezpieczenia, przykładowo w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, prowadzenia własnej firmy czy zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia, z której opłaca się składki na ubezpieczenie chorobowe. Jednak nie każdy wie, że zgodnie z polskim prawem po zakończeniu pracy też można skorzystać z L4 i otrzymać zasiłek chorobowy.

Kiedy otrzyma się zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia?

Możesz otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, mimo że nie obejmuje cię ubezpieczenie, jeśli choroba wystąpiła:

 • w czasie trwania ubezpieczenia, czyli podczas okresu prowadzenia własnej firmy czy zatrudnienia, i trwa nieprzerwanie po zakończeniu ubezpieczenia,

 • po zakończeniu ubezpieczenia, czyli po zakończeniu działalności gospodarczej czy pracy w danej firmie, o ile spełnione zostaną zasady odnośnie do czasu trwania i daty powstania niezdolności do pracy. Mianowicie musi ona trwać w sposób ciągły przez ponad 30 dni i powstać do 14 dni od ustania ubezpieczenia. Wyjątek stanowi choroba zakaźna i każde inne schorzenie, w którego przebiegu objawy dają o sobie znać po ponad 14 dniach od początku choroby. Wówczas niezdolność do pracy może powstać do 3 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

Ile może trwać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Zastanawiasz się, ile można być na L4 po ustaniu zatrudnienia? W takim przypadku możesz ubiegać się o zasiłek chorobowy na czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą na okres nieprzekraczający 91 dni. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Świadczenie chorobowe przez 182 dni możesz pobierać, jeśli zmagasz się z gruźlicą, zachorowałaś w czasie ciąży bądź poddajesz się koniecznym badaniom i zabiegom w związku z dawstwem komórek, tkanek czy narządów.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – na kogo wystawić?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia lekarz wystawia na zakład pracy. W tym celu podczas wizyty musisz podać numeru NIP firmy, która cię zatrudnia. Co więcej, musisz poinformować byłego pracodawcę o wystawieniu zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia – wysokość świadczenia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu nie może być większa niż 100% przeciętnego wynagrodzenia. Świadczenie to wynosi 80% podstawy wymiaru, czyli wynagrodzenia, od którego opłacano składki na ubezpieczenie chorobowe. Świadczenie w takim wymiarze przysługuje zarówno osobom chorym, które przebywają w domu, jak i pacjentom poddanym hospitalizacji. W tym przypadku jednak również istnieją wyjątki. Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje osobom, których brak zdolności do pracy wynika z wypadku mającego miejsce w drodze do/z pracy, z poddania się badaniom dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów, z ciąży, z zabiegu pobrania komórek, tkanek i narządów.

Czy zawsze otrzymam świadczenie chorobowe po ustaniu zatrudnienia?

Świadczenie chorobowe z powodu niezdolności do pracy przysługuje byłym pracownikom, ale nie wszystkim. Po zakończeniu pracy/ustania ubezpieczenia nie otrzymasz go pomimo niezdolności do pracy, jeśli:

 • obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniu społecznemu rolników,

 • masz uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli,

 • masz ustalone prawo do renty z powodu niezdolności do pracy bądź do emerytury,

 • kontynuujesz działalność zarobkową,

 • podejmiesz działalność, która może objąć cię ubezpieczeniem lub przysługuje ci prawo do świadczeń z tytułu choroby,

 • nie masz praw do zasiłku z uwagi na brak okresu wyczekiwania (30 lub 90 dni).

Dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca świadczeń chorobowych po ustaniu zatrudnienia automatycznie. Aby je otrzymać, złóż w ZUS-ie odpowiednie dokumenty. Koniecznie prześlij do ZUS-u elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli e-ZLA, lub dostarcz jego papierową wersję do odpowiedniego zgodnego z miejscem zamieszkania oddziału ZUS-u. Dodatkowe dokumenty stanowią:

 • oświadczenie na druku ZUS Z-10 w przypadku, gdy już masz pierwsze zaświadczenie lekarskie po ustaniu zatrudnienia,

 • zaświadczenie od płatnika składek do wyliczenia wysokości zasiłku – ZUS Z-3 dla osób, które pracowały na podstawie umowy o pracę, ZUS Z-3b dla duchownych, osób, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą i ich współpracowników, ZUS Z-3a dla pozostałych osób, w tym m.in. pracujących na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, wykonujących pracę nakładczą, odbywających służbę zastępczą, pobierających stypendium w czasie studiów podyplomowych.

Wnioski i oświadczenie możesz pobrać ze strony ZUS-u i wydrukować samodzielnie w domu, albo też przesłać drogą listowną lub elektroniczną przy użyciu platformy PUE ZUS. 

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia a zarejestrowanie się w urzędzie pracy

Osoby będące na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia nie mają prawa do zarejestrowania się w urzędzie pracy jako bezrobotne, co wiąże się z wypłacaniem zasiłku dla bezrobotnych. Byłoby to sprzeczne z ideą korzystania z pomocy tej placówki czy deklarowaniem chęci i gotowości do podjęcia pracy.

Źródła
 1. Świadczenia w razie choroby zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy. Online: https://www.zus.pl/documents/10182/167561/%C5%9Awiadczenia+w+razie+choroby.+Zasi%C5%82ek+chorobowy%2C+%C5%9Bwiadczenie+rehabilitacyjne%2C+zasi%C5%82ek+wyr%C3%B3wnawczy/eda06c3e-5b72-4d16-82b6-fc8cb1b3f155 [dostęp: 13.09.2022].
 2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636).
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.