account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Ile można być na L4? Czy możliwe jest tylko zwolnienie w czasie zatrudnienia?

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Ile można być na L4? To pytanie, na które odpowiedzi szuka niejeden niedomagający na zdrowiu pracownik. L4, bo tak zwyczajowo określane jest zwolnienie lekarskie, maksymalnie może trwać 182 dni. Jednak od tej zasady istnieją wyjątki. Sprawdź, kiedy pracownikowi przysługuje dłuższe zwolnienie lekarskie oraz czy można się o nie starać po ustaniu zatrudnienia.


ile-mozna-być-na-L4-w-czasie-i-po-ustaniu-zatrudnienia
pexels.com

Polecane

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?
30.08.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
  1. Ile można być na zwolnieniu lekarskim?
  2. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?
  3. Ile możesz być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
  4. W jakich sytuacjach zwolnienie lekarskie trwa dłużej?
  5. Ile może trwać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?
  6. Czy zwolnienia lekarskie się sumują?
  7. Jak długo można być na L4 z powodu opieki nad osobą chorą?

Ile można być na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie to temat szczegółowo omówiony w serwisie Welbi. Poświęciliśmy mu wiele artykułów. Dzięki zebranym w nich informacjom dowiesz się, co to jest L4, ile jest płatne L4 i czy można otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz. Poza tym poznasz zasady starania się o zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia czy o zwolnienie lekarskie w ciąży. Na Welbi znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zwolnienia lekarskiego. W tym artykule przeczytasz, ile możesz być na zwolnieniu lekarskim.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo możesz być na zwolnieniu lekarskim. Przepisy prawa nie określają tego w ścisły sposób. Czas trwania L4 jest różny w zależności od tego, co spowodowało powstanie niezdolności do pracy. Ogólnie, jako osoba ubezpieczona, możesz starać się o świadczenia chorobowe przez maksymalnie 182 dni w ciągu roku. Jednak, jeśli po tym czasie w dalszym ciągu nie możesz wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych, ale lekarz przewiduje, że możesz odzyskać zdolność do wykonywania pracy dzięki kontynuacji leczenia lub rehabilitacji, możesz wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ci ono przez maksymalnie 12 miesięcy.

Ile możesz być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?

Mimo że schorzenia natury psychicznej stanowią niezwykle duży problem zdrowotny, to podobnie jak w przypadku innych chorób, jeśli się z nimi zmagasz, możesz może ubiegać się o zwolnienie lekarskie na okres nie dłuższy niż 182 dni. Wyjątkiem jest kwestia tzw. wstecznego L4. Ogólnie pracownicy mogą otrzymać zwolnienie lekarskie z datą wsteczną do 3 dni, ale w przypadku L4 od lekarza psychiatry ustawodawca nie określił, na ile dni „do tyłu” może zostać ono wystawione.

W jakich sytuacjach zwolnienie lekarskie trwa dłużej?

Podany wyżej okres zwolnienia lekarskiego może być dłuższy w ściśle określonych przypadkach. Pierwszym z nich jest niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą. To przewlekła choroba zakaźna o podłożu bakteryjnym. Za jej powstanie odpowiadają prątki gruźlicy (z łac. Mycobacterium tuberculosis). Najczęściej stwierdzana jest gruźlica płucna, choć możliwe są też przypadki pozapłucnej lokalizacji, w tym m.in. w obrębie układu kostno-stawowego, ośrodkowego układu nerwowego, naczyń krwionośnych, układu moczowo-płciowego.

Drugim przypadkiem uprawniającym do ubiegania się o dłuższe zwolnienie lekarskie jest ciąża. Podkreślić trzeba jednak, że sam fakt bycia w ciąży nie stanowi podstawy do wystawienia takiego dokumentu. Przyszła mama może otrzymać L4, jeśli istnieje ryzyko poronienia, obowiązki zawodowe mogą doprowadzić do jej wyczerpania fizycznego lub psychicznego czy w przypadku ciąży z powikłaniami.

W wymienionych sytuacjach pracownik może ubiegać się o świadczeniach chorobowe przez maksymalnie 270 dni. Jednak, aby otrzymywać je w wysokości 100% podstawy wymiaru, jak to ma miejsce przy ciąży czy gruźlicy, na zwolnieniu lekarskim musi znaleźć się opisujący je kod literowy. System znaków pozwala na wskazanie okoliczności, które mają wpływ na prawo do uzyskania przez chorego zasiłku, a także na jego wysokość. 

Oto jak przedstawia się system kodów umieszczanych na zwolnieniach lekarskich:

  • A – niezdolność do pracy po przerwie wynoszącej do 2 miesięcy, spowodowanej tą samą chorobą, której dotyczyło dane zwolnienie lekarskie,

  • B – niezdolność do pracy spowodowana ciążą, 

  • C – niezdolność do pracy spowodowana nadużywaniem napojów alkoholowych,

  • D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą,

  • E – niezdolność do pracy spowodowana chorobami zakaźnymi.

Nie jest błędem pozostawienie pustego pola.

Ile może trwać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Kolejną szczególną sytuacją jest możliwość ubiegania się o zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Były pracownik po spełnieniu określonych warunków może starać się o zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą na okres nieprzekraczający 91 dni. Wyjątkiem są osoby, u których choroba pojawiła się w czasie ciąży, na skutek badań i zabiegów wymaganych w związku z dawstwem komórek, tkanek czy narządów, z powodu gruźlicy. W ich przypadku L4 po ustaniu zatrudnienia może trwać przez 182 dni.

Czy zwolnienia lekarskie się sumują?

Do końca 2021 roku zwolnienia lekarskie ulegały sumowaniu, ale tylko w przypadku, gdy dotyczyły tego samego schorzenia. Inaczej mówiąc, stanowiły one kontynuację leczenia. W sytuacji, gdy poszczególne zwolnienia lekarskie wystawiane były z powodu różnych przypadłości (każde na inną jednostkę chorobową), nie dochodziło do sumowania okresu zasiłkowego. Był on naliczany na nowo. Od 1 stycznia 2022 roku bez względu na rodzaj choroby wszystkie zwolnienia lekarskie ulegają sumowaniu, o ile poszczególne L4 nie będzie dzieliła przerwa wynosząca ponad 60 dni. 

Jak długo można być na L4 z powodu opieki nad osobą chorą?

Poza niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą pracownik może ubiegać się o L4 w związku z koniecznością sprawowania opieki nad zmagającym się z chorobą najbliższym członkiem rodziny. Kogo należy rozumieć przez członka rodziny? Są to: małżonek, rodzice, rodzice dziecka, ojczym, macocha, teściowie, wnuki, rodzeństwo, dzieci. Zastanawiasz się, ile wynosi zwolnienie lekarskie w takim przypadku? Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w ciągu roku przysługuje:

  • 60 dni na opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym nad dzieckiem niepełnosprawnym, 

  • 30 dni na opiekę nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat albo nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby, pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, który stale zajmuje się dzieckiem, nie może on sprawować opieki,

  • 14 dni na opiekę nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Źródła
  1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Dz.U. 2015 poz. 2013.
  2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Motywacja – znaczenie, rodzaje, sposoby jej zwiększania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.