account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

29. tydzień ciąży – ruchy, waga i wielkość dziecka

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian19.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

W 29. tygodniu ciąży u dziecka rozrasta się podskórna tkanka tłuszczowa, dzięki czemu sylwetką zaczyna przypominać noworodka urodzonego w terminie. Ruchy stają się mniej bolesne, ponieważ maluch ma mniej miejsca na wykonywanie gwałtownych kopnięć. Zamiast nich stosuje delikatniejsze szturchnięcia i dźgnięcia, które nie są już tak niekomfortowe dla mamy.


29-tydzien-ciazy-waga-dziecka-ruchy-dziecka
pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
Spis treści
  1. 29. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?
  2. 29. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  3. 29. tydzień ciąży – USG
  4. 29. tydzień ciąży – waga dziecka i jego wielkość
  5. 29. tydzień ciąży – ruchy dziecka
  6. 29. tydzień ciąży – objawy
  7. 29. tydzień ciąży – poród

29. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?

Omawiany tydzień ciąży wypada w 7. miesiącu, a więc w 3. (i ostatnim) trymestrze. W tym czasie szczególnie daje się we znaki szybki przyrost masy ciała i powiększający się z dnia na dzień brzuch. Choć kobiety rzadko kiedy w 29. tygodniu ciąży doświadczają nudności tak jak w 1. trymestrze, to wyzwaniem staje się szybki marsz czy ubieranie się. Nic więc dziwnego, że większość mam z niecierpliwością wyczekuje, aż nadejdzie termin porodu.

29. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 29. tygodniu ciąży u dziecka zaczyna się intensywniej gromadzić pod skórą tkanka tłuszczowa. To sprawia, że jego ciało staje się bardziej zaokrąglone. Przez to maluch już nie tylko rysami przypomina noworodka urodzonego w terminie, lecz także sylwetką.

W 29. tygodniu ciąży płód traci z powierzchni skóry meszek, którym był pierwotnie pokryty. Lanugo, bo o nim mowa, miało za zadanie chronić delikatną skórę przed macerowaniem na skutek niekorzystnego oddziaływania wód płodowych. U urodzonych w 29. tygodniu ciąży wcześniaków ten delikatny meszek wciąż byłby obecny. Natomiast u dzieci urodzonych w terminie już go nie ma (wyjąwszy nieliczne przypadki) i dlatego ich skóra, pozbawiona ochrony, jest delikatnie pomarszczona.

W 29. tygodniu ciąży dziecko ma dobrze rozwinięte zmysły. Właśnie dlatego maluch uspakaja się, słysząc głos mamy lub kojącą klasyczną muzykę. Reaguje natomiast nerwowymi kopnięciami na nagły hałas czy zbyt intensywne światło docierające do brzucha.

29. tydzień ciąży – USG

Jeśli nie wykonałaś USG 3. trymestru w 28. tygodniu ciąży, możesz wykonać je w 29. tygodniu. Pamiętaj jednak, że badanie to powinno być wykonane najpóźniej do 32. tygodnia ciąży.

Tak jak USG 1. i 2. trymestru służyły wykluczeniu wad płodu, tak badanie wykonywane w 3. trymestrze pozwala:

  • zmierzyć płód,

  • określić wagę płodu,

  • sprawdzić ilość wód płodowych,

  • zbadać przepływ krwi do łożyska i płodu,

  • zbadać stan łożyska i jego ułożenie.

29. tydzień ciąży – waga dziecka i jego wielkość

Waga dziecka w 29. tygodniu ciąży wynosi około 1200–1400 g, a wielkość – około 40 cm. To tak, jakbyś w brzuchu nosiła dynię piżmową. Jeśli lekarz na podstawie wykonanego USG poda inne wymiary i wagę dziecka – nie jest to powód do niepokoju. Wspomniane wartości są uśrednione. Na rozwój płodu wpływa szereg czynników, począwszy od stylu życia, sposobu odżywiania, na uwarunkowaniach genetycznych i mnogości ciąży kończąc.

29. tydzień ciąży – ruchy dziecka

Ponieważ w 29. tygodniu waga dziecka i jego wielkość znacząco się zwiększają, przez to ruchy są słabsze. Maluch ma znacznie mniej miejsca w macicy, przestaje gwałtownie kopać, zaczyna się rozpychać i szturchać ściany macicy, a przez to sąsiadujące z nią tkanki i organy wewnętrzne. Częściej więc zamiast niespodziewanych bolesnych uderzeń w żebra czy pęcherz moczowy czujesz napieranie i dźganie.

W 29. tygodniu ruchy dziecka nadal możesz czuć w dole brzucha, ponieważ na tym etapie ciąży maluchy przeważnie wciąż ułożone są miednicowo. Zmiana pozycji na główkową, w jakiej dziecko będzie mogło przyjść na świat siłami natury, następuje zwykle między 32. a 36. tygodniem ciąży.

Nie zapominaj o liczeniu ruchów wykonanych przez płód w ciągu dnia. Służy temu m.in. metoda Cardiff. Zacznij liczyć kopnięcia, szturchnięcia i dźgnięcia o godz. 9:00 i skończ o 21:00. Zapisz godzinę, o której maluch wykona dziesiąty ruch. Jeśli w ciągu dnia nie odnotujesz żądnego ruchu – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

29. tydzień ciąży – objawy

Omawiany tydzień ciąży upływa pod znakiem przede wszystkim dolegliwości spowodowanych przez ucisk płodu i rozciągniętej macicy na organy wewnętrzne. 

Typowymi dla 29. tygodnia ciąży dolegliwościami są:

  • bóle w dole brzucha i po jego bokach,

  • bóle pleców,

  • dolegliwości układu pokarmowego (zgaga, wzdęcia, zaparcia),

  • powiększenie piersi i wyciek siary z sutków,

  • hemoroidy,

  • żylaki,

  • duszności.

W 29. tygodniu ciąży dość częstym objawem jest zatykanie uszu i nosa oraz nadwrażliwość dziąseł. Mogą też pojawić się skurcze przepowiadające, których zadaniem jest przygotowanie organizmu do porodu.

29. tydzień ciąży – poród

Rozpoczynający się w 29. tygodniu ciąży przedwczesny poród należy do grupy porodów skrajnie przedwczesnych. Wiąże się przez to z bardzo wysokim ryzykiem zgonu noworodka tuż po przyjściu na świat lub w pierwszym roku życia.

Na szczęście dzięki rozwiniętej medycynie dziecko urodzone w 29. tygodniu ciąży ma szansę na przeżycie i prawidłowy rozwój. Większość organów jest już dobrze wykształcona, a w płucach rozwinęły się pęcherzyki płucne. Dzięki temu ryzyko RDS (zespołu niewydolności oddechowej noworodków) spada do 70% w stosunku do 90% w 24. tygodniu ciąży.

Źródła
  1. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, REBIS, Poznań 2018.
  2. K. Podsiadło, Analiza czynników ryzyka i epidemiologia porodu przedwczesnego oraz jego wpływ na dobrostan płodu. Praca na stopień doktora nauk medycznych, Katedra Perinatologii, Klinika Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańsk 2014.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.