account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

7. tydzień ciąży – jak przebiega rozwój dziecka?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

7. tydzień ciąży to doskonały termin, aby wybrać się do ginekologa na wizytę potwierdzającą ciążę. Na tym etapie zarodek jest już dobrze widoczny, a podczas badania USG można także usłyszeć bicie jego serca. To kluczowy moment, w którym kształtuje się układ nerwowy, a na twarzy dziecka da się zaobserwować oczy, nos oraz wargi. Z kolei przyszła mama coraz bardziej odczuwa ciążowe dolegliwości, takie jak nudności, wymioty czy nadmierna senność. Sprawdź, czego można spodziewać się w 7. tygodniu ciąży i jak przebiega rozwój dziecka w tym okresie.


7-tydzien-ciazy-wielkosc-zarodka-jak-wyglada-dziecko
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
  1. 7. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 7. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy
  3. Co dzieje się w organizmie przyszłej mamy w 7. tygodniu ciąży?
  4. 7. tydzień ciąży – jak wygląda wtedy dziecko?
  5. Co widać na USG w 7. tygodniu ciąży? 
  6. 7. tydzień ciąży – co wtedy jeść? Jak dbać o siebie?
  7. Jakie badania zrobić w 7. tygodniu ciąży?

7. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Zgodnie z kalendarzem obowiązującym w ginekologii i położnictwie 7. tydzień ciąży to 2. miesiąc i zarazem 1. trymestr. Przyszła mama zazwyczaj wie już o tym, że spodziewa się dziecka. Potwierdzają to domowe testy ciążowe oraz badania krwi określające stężenie hormonu beta HCG. Jest to też idealny moment – podobnie jak 6. tydzień ciąży – aby udać się na pierwszą wizytę u ginekologa i poznać przewidywaną datę porodu.

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego tak wczesne stadium rozwoju dziecka określa się jako 7. tydzień. Ma to związek z tzw. regułą Naegelego, według której za początek ciąży uważa się datę ostatniej miesiączki. 

7. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy

Dolegliwości ciążowe, które do tej pory były subtelne lub mało uciążliwe, mogą znacznie przybrać na sile. Pamiętaj jednak, że nie ma tutaj reguły – niektóre kobiety cieszą się bardzo dobrym samopoczuciem na początku ciąży, a inne nie są w stanie wykonywać swoich zawodowych obowiązków. Każda mama wspomina pierwsze tygodnie ciąży nieco inaczej, jednak najczęściej pojawiają się symptomy takie jak:

  • nudności (najczęściej występują w godzinach porannych, jednak zdarzają się także wieczorne mdłości);

  • wymioty;

  • ogromne zmęczenie i senność;

  • huśtawki nastrojów i rozdrażnienie;

  • tkliwość brodawek sutkowych – piersi w ciąży stają się nie tylko większe, ale także bardziej wrażliwe na dotyk;

  • zwiększony apetyt lub całkowity jego brak;

  • wzdęcia.

Niepokojącym objawem może być ból brzucha. Jest to zjawisko fizjologiczne, ponieważ macica zaczyna powoli się rozciągać, a hormony działają bardzo intensywne. Jednak jeśli objawowi temu towarzyszy intensywne krwawienie z dróg rodnych, zachodzi podejrzenie, że doszło do samoistnego poronienia. W takiej sytuacji trzeba szybko udać się do ginekologa.

Co dzieje się w organizmie przyszłej mamy w 7. tygodniu ciąży?

W 7. tygodniu w organizmie przyszłych mam zachodzą intensywne zmiany hormonalne, które można śmiało porównać do rewolucji. Poziom gonadotropiny kosmówkowej (Beta HCG) zwiększa się z każdym dniem, a oprócz tego rośnie stężenie progesteronu i estrogenów. Niektóre kobiety już na tym etapie mogą mieć problem z wydzielaniem hormonów tarczycy – niedoczynnością lub nadczynnością tego gruczołu.

Ciążowy brzuch nie jest jeszcze widoczny – charakterystyczne krągłości zaczną być dostrzegalne w połowie lub pod koniec 2. trymestru – ale mogą pojawić się wzdęcia, które także wynikają z gwałtownych zmian hormonalnych. W tym okresie wielu przyszłym mamom towarzyszą też stres i ogromna obawa, że może dojść do poronienia. 

Sprawdź, jak przebiega 8. tydzień ciąży z punktu widzenia przyszłej mamy.

7. tydzień ciąży – jak wygląda wtedy dziecko?

Na tym etapie zarodek przypomina już człowieka – ma zalążki rączek i nóżek, a na twarzy widać oczy, nos oraz wargi. Jego wielkość to zaledwie 7–12 mm, a waga wynosi ok. 1 g. Pojawiają się zalążki narządów wewnętrznych, a serce – mimo że nie jest jeszcze w pełni rozwinięte – bije i spełnia swoje funkcje. 7. tydzień ciąży to kluczowy okres dla rozwoju układu nerwowego – to właśnie wtedy zamyka się cewa nerwowa, z której powstają mózg oraz rdzeń kręgowy. Dlatego tak ważna jest suplementacja kwasu foliowego, który wspiera te procesy, oraz rezygnacja z używek i ostrożność w przyjmowaniu jakichkolwiek medykamentów. Alkohol i niektóre leki mogą stać się przyczyną nieodwracalnych wad rozwojowych dziecka. 

Co widać na USG w 7. tygodniu ciąży? 

Nadszedł idealny moment na pierwszą wizytę u ginekologa. Lekarz będzie mógł oficjalnie potwierdzić ciążę, określić prawdopodobny termin porodu i wręczyć pacjentce kartę ciąży. Podczas badania USG widać zarodek, a oprócz tego można usłyszeć bicie jego serca. Lekarz ocenia, czy dziecko zagnieździło się prawidłowo i czy ma odpowiednie warunki do rozwoju. Podczas tej wizyty należy też wykluczyć ewentualne patologiczne zmiany w obrębie jamy macicy. 

7. tydzień ciąży – co wtedy jeść? Jak dbać o siebie?

Po wizycie potwierdzającej ciążę przyszła mama powinna dbać o siebie bardziej niż zwykle, a więc:

  • zrezygnować z używek (papierosy, alkohol, substancje psychoaktywne);

  • przyjmować preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem kwasu foliowego, który wspomaga rozwój układu nerwowego u dziecka;

  • przestrzegać zasad zdrowej diety – unikać surowych jajek, mięsa czy ryb, a oprócz tego ograniczyć spożycie kofeiny;

  • zadbać o kondycję skóry – aby uniknąć rozstępów na piersiach, brzuchu i udach, warto już na początku ciąży sięgnąć po specjalne balsamy lub kremy.

Jakie badania zrobić w 7. tygodniu ciąży?

W tym okresie ginekolog zleca ogólne badania moczu oraz szereg badań krwi: morfologię ogólną, określenie grupy krwi i czynnika Rh, stężenie glukozy na czczo. Trzeba także wykonać testy na obecność przeciwciał przeciwko chorobom wirusowym, takim jak HIV, kiła, różyczka czy toksoplazmoza. Można też rozważyć test PAPPA, który określa prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych wad genetycznych, np. zespołu Downa i Patau. Na regularne badania USG oraz rozważanie, kiedy zacząć chodzić na KTG, jest jeszcze za wcześnie.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.