Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

8. tydzień ciąży – jak przebiega ciąża i jak wygląda dziecko?

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

15.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Ósmy tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju zarodka, który coraz bardziej zaczyna przypominać człowieka. Mimo że jest on wielkości dojrzałej maliny, rozpoznaje charakter aktywności mamy i uspokaja się np. w trakcie rytmicznego marszu. Wykonuje nieskoordynowane ruchy tułowia, jednak nie da się ich jeszcze wyczuć, a można je jedynie zaobserwować podczas badania USG. Przyszła mama coraz bardziej odczuwa ciążowe dolegliwości, takie jak: nudności, wymioty, problemy trawienne czy nadmierna senność. Sprawdź, czego należy spodziewać się w 8. tygodniu ciąży i jak przebiega rozwój dziecka w tym okresie.


8-tydzien-ciazy-jak-wyglada-dziecko-wielkosc-zarodka
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. 8. tydzień ciąży – który to miesiąc?
 2. 8. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy
 3. Jak wygląda dziecko w 8. tygodniu ciąży?
 4. 8. tydzień ciąży – jak przebiega w tym czasie rozwój dziecka?
 5. Co widać na USG w 8. tygodniu ciąży? 
 6. Jakie badania należy zrobić w 8. tygodniu ciąży?

8. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ósmy tydzień w kalendarzu ciąży oznacza końcówkę 2. miesiąca i drugą połowę 1. trymestru. Przyszła mama ma przed sobą jeszcze 4 tygodnie do zakończenia początkowego – i z wielu powodów najbardziej stresującego – etapu ciąży i ok. 32 tygodnie do rozwiązania. Jest to doskonały moment – podobnie jak 7. tydzień ciąży – aby udać się na pierwszą wizytę do ginekologa. Na tym etapie lekarz będzie mógł z całą pewnością potwierdzić ciążę, określić, czy rozwija się ona prawidłowo, a także oszacować przewidywany termin porodu.

Niektóre przyszłe mamy zastanawiają się, dlaczego to wczesne stadium rozwoju dziecka to już 8. tydzień. Wynika to z obowiązującej w ginekologii i położnictwie reguły Naegelego, według której za początek ciąży uznaje się datę ostatniej miesiączki. 

8. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy

Poziom hormonów ciążowych – progesteronu, estrogenów, gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCH) – gwałtownie wzrasta, powodując szereg dolegliwości u przyszłych mam. Objawy ciąży na tym etapie są już dość uciążliwe. Trzeba jednak pamiętać, że każda kobieta przeżywa ten ważny czas inaczej – jedna cieszy się względnie dobrym samopoczuciem, a inna nie jest w stanie normalnie funkcjonować i wykonywać swoich codziennych obowiązków. Najczęściej pojawiają się symptomy, takie jak:

 • nudności (najczęściej występują rano, jednak rzadkością nie są też wieczorne mdłości);

 • wymioty;

 • nadmierne zmęczenie i senność;

 • wahania nastrojów – rozdrażnienie i płaczliwość;

 • zmiana koloru oraz tkliwość brodawek sutkowych – piersi w ciąży stają się większe, bardziej wrażliwe na dotyk, a skóra wokół brodawek ciemnieje;

 • zwiększony apetyt lub całkowity jego brak;

 • wzdęcia i inne problemy trawienne;

 • ból spojenia łonowego związany z powiększającą się macicą;

 • ból głowy;

 • stres spowodowany ryzykiem poronienia.

Skutkiem problemów trawiennych może być utrata wagi. Ubytek kilku kilogramów nie musi niepokoić, jednak niedowaga w ciąży może powodować różne komplikacje. Niepokojącym objawem może być też ból w dole brzucha. Jeśli jest on silny i towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych, istnieje podejrzenie, że doszło do poronienia. W takiej sytuacji trzeba szybko udać się do ginekologa. Sprawdź, jak wygląda 9. tydzień ciąży z perspektywy przyszłej mamy.

Jak wygląda dziecko w 8. tygodniu ciąży?

Na tym etapie zarodek mierzy ok. 13 mm i waży ponad 1 g. Pod względem wielkości można porównać go do dojrzałej maliny. Na jego twarzy widać szeroko rozstawione oczy, które są już wyposażone w powieki. W gałkach tworzą się źrenice i tęczówki. Wyraźnie widać szczękę, żuchwę oraz nos. Zarodek przypomina już człowieka, jednak jego ciało nie osiągnęło jeszcze odpowiednich proporcji. Głowa dziecka to połowa całej długości ciała.

8. tydzień ciąży – jak przebiega w tym czasie rozwój dziecka?

Dziecko intensywnie rośnie i z każdym kolejnym tygodniem staje się coraz bardziej rozwinięte. W 8. tygodniu ciąży:

 • serce zarodka bije w tempie ok. 150 uderzeń na minutę;

 • powstają zalążki małżowin usznych;

 • ucho wewnętrzne i błędnik zaczynają spełniać swoje funkcje – dziecko jest w stanie rozpoznać charakter aktywności swojej mamy i uspokoić się np. w trakcie marszu;

 • kształtują się jelita – stają się one dłuższe, bardziej pofałdowane i wstępują do jamy brzucha;

 • kręgosłup stanowi solidną podstawę dla rozwijających się kończyn;

 • zanika fizjologiczna przepuklina;

 • zanika ogon;

 • kształtują się żebra;

 • rozwijają się stawy rąk i nóg;

 • zaczynają tworzyć się krtań, płuca oraz pęcherz moczowy;

 • przez cienką skórę widać już sieć naczyń krwionośnych;

 • dochodzi do różnicowania narządów płciowych, choć na tym etapie można zobaczyć tylko tzw. guzki płciowe. Płeć można poznać tylko dzięki szczegółowym badaniom prenatalnym.

Co widać na USG w 8. tygodniu ciąży? 

W 8. tygodniu przyszła mama powinna udać się na pierwszą wizytę do ginekologa, o ile nie zrobiła tego wcześniej. W czasie konsultacji lekarz potwierdzi ciążę i oszacuje termin porodu. Dzięki badaniu USG będzie można zobaczyć zarodek i usłyszeć bicie jego serca. Dodatkowe badanie ocenia, czy w obrębie macicy nie ma patologicznych zmian, które mogłyby zaburzyć rozwój dziecka.

Jakie badania należy zrobić w 8. tygodniu ciąży?

Ginekolog zleca ogólne badania moczu oraz szczegółowe badania krwi: morfologię, określenie grupy krwi i czynnika Rh, stężenie glukozy na czczo. Kobiety, które miały kiedykolwiek problemy z tarczycą, powinny sprawdzić poziom TSH. Konieczne są także testy na obecność przeciwciał przeciwko takim chorobom, jak: HIV, kiła, różyczka czy toksoplazmoza. Można też rozważyć test PAPPA, który określa prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych, np. zespołu Downa i Patau. Ich wykonanie warto rozważyć szczególnie po ukończeniu 35. roku życia. Na regularne badania USG oraz rozważanie, kiedy zacząć chodzić na KTG, przyjdzie jeszcze czas.

Źródła
 1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
 2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
 3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
 4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.