account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

9. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak przebiega ciąża?

Marta Drzazgalek. Magdalena Drąg-Drogoń28.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

9. tydzień ciąży to czas, gdy zarodek intensywnie się rozwija. Na jego rękach pojawiają się malutkie paluszki, a postawa ciała staje się bardziej wyprostowana. Szyja, która do tej pory dopiero się tworzyła, zaczyna być widoczna. Już wkrótce będzie można ocenić anatomię płodu podczas pierwszego prenatalnego USG. Natomiast przyszła mama powinna już mieć za sobą pierwszą wizytę u ginekologa. Sprawdź, czego należy spodziewać się w 9. tygodniu ciąży i jak przebiega rozwój dziecka w tym okresie.


9-tydzien-ciazy-wielkosc-zarodka-jak-wyglada-dziecko
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
Spis treści
  1. 9. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 9. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy
  3. 9. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  4. 9. tydzień ciąży –  jak przebiega rozwój płodu?
  5. 9. tydzień ciąży – co widać na USG? 
  6. 9. tydzień ciąży – jakie badania należy zrobić?

9. tydzień ciąży – który to miesiąc?

9. tydzień w kalendarzu ciąży to początek 3. miesiąca i zarazem druga połowa 1. trymestru. Oznacza to, że przyszła mama ma jeszcze 3 tygodnie do zakończenia początkowego – i zarazem stresującego, bo obarczonego największym ryzykiem poronienia – etapu ciąży.  Rozwiązanie nastąpi za ok. 31 tygodni. Większość kobiet zna już przybliżony termin porodu, ma już pierwsze zdjęcie USG dziecka i powoli przygotowuje się do wykonania badań prenatalnych, np. testu PAPPA. Niektóre przyszłe mamy oprócz dolegliwości ciążowych  odczuwają także tzw. syndrom wicia gniazda, czyli sprzątają mieszkanie, porządkują ubrania i zaczynają planowanie życia z noworodkiem.

9. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy

W organizmie przyszłej mamy odbywa się prawdziwa rewolucja hormonalna. Poziom hormonów ciążowych – estrogenów, progesteronu czy gonadotropiny kosmówkowej – jest bardzo wysoki. Dlatego pojawiają się nie tylko objawy natury fizjologicznej, ale także emocjonalnej. Na tym etapie przyszłe mamy doświadczają huśtawek nastroju i zmagają się z poczuciem niepokoju o przyszłość dziecka i własne zdrowie. W skrajnych przypadkach stany te mogą przypominać zaburzenia lękowe. 

Objawy somatyczne są kwestią indywidualną, ponieważ każda kobieta przeżywa 1. trymestr nieco inaczej. Najczęściej jednak pojawiają się symptomy takie jak: 

  • nudności (najczęściej występują w godzinach porannych, jednak do rzadkości nie należą też wieczorne mdłości),

  • wymioty,

  • zmęczenie i senność,

  • tkliwość brodawek sutkowych – piersi w ciąży stają się większe, bardziej wrażliwe na dotyk, a skóra wokół brodawek ciemnieje,

  • żyły widoczne na piersiach – to efekt zwiększonej objętości krwi,

  • zwiększony apetyt lub jego całkowity brak,

  • wzdęcia i inne problemy trawienne,

  • ból w okolicy spojenia łonowego związany z powiększaniem się macicy.

  • ból głowy o charakterze migrenowym.

Problemy trawienne mogą powodować także utratę wagi. Zrzucenie kilku kilogramów nie jest powodem do zmartwienia, ale nie powinno się dopuszczać do niedowagi w ciąży. Wiele mam odczuwa ból w dole brzucha, taki jak przed okresem. Jest to zjawisko fizjologiczne, ponieważ macica cały czas się rozciąga i powoli zaczyna napierać na inne narządy wewnętrzne. Jeśli ból jest bardzo silny i towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, należy szybko udać się do szpitala. Takie objawy mogą wskazywać na zagrażające poronienie, które na tym etapie zdarza się częściej niż w większej ciąży.

9. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 9. tygodniu ciąży zarodek mierzy ok. 3–4 cm i waży mniej niż 6 g. Pod względem wielkości przypomina zieloną oliwkę. Na jego twarzy widać już oczy, powieki, nos i zalążki małżowin usznych. Przez cienką skórę widać sieć naczyń krwionośnych. Szyja, która do tej pory dopiero się tworzyła, staje się coraz bardziej widoczna. Dziecko jest nieco bardziej proporcjonalne niż jeszcze kilka tygodni temu, choć jego głowa wciąż ma zdecydowanie większy rozmiar w porównaniu do innych części ciała. 

9. tydzień ciąży –  jak przebiega rozwój płodu?

Płód z każdym dniem zwiększa swoje rozmiary, a jego narządy wewnętrzne intensywnie się rozwijają. W 9. tygodniu ciąży:

  • serce zarodka bije w tempie ok. 150 uderzeń na minutę,

  • rozwijają się zalążki małżowin usznych,

  • szyja zaczyna być widoczna,

  • kształtują się jelita – stają się one dłuższe, bardziej pofałdowane,

  • kształtują się krtań, płuca i pęcherz moczowy,

  • kręgosłup staje się bardziej wyprostowany,

  • zanika fizjologiczna przepuklina,

  • kształtują się żebra,

  • rozwijają się stawy rąk i nóg, a na dłoniach można dostrzec palce,

  • narządy płciowe są zróżnicowane, jednak na tym etapie można zobaczyć tylko tzw. guzki płciowe. Płeć można określić dzięki badaniom prenatalnym.

9. tydzień ciąży – co widać na USG? 

W 9. tygodniu przyszła mama powinna mieć za sobą wizytę potwierdzającą ciążę. Zna już przybliżony termin porodu i prawdopodobnie ma już pierwsze zdjęcia swojego dziecka. Podczas badania USG można dokładnie zobaczyć zarodek, zaobserwować jego ruchy i usłyszeć bicie jego serca. Widoczne są także ewentualne zmiany w obrębie jamy macicy. Już wkrótce odbędzie się badanie określane jako USG genetyczne lub USG pierwszego trymestru. Wtedy ginekolog po raz pierwszy dokona oceny anatomii płodu i stwierdzi, czy nie występują u niego wady letalne (śmiertelne). Idealny czas na wykonanie tego badania to 11. tydzień ciąży.

9. tydzień ciąży – jakie badania należy zrobić?

Lekarz prowadzący zleca badania moczu oraz badania krwi: morfologię ogólną, określenie grupy i stężenie glukozy na czczo. Konieczne są także testy na obecność przeciwciał przeciwko chorobom wirusowym takim jak HIV, kiła, różyczka czy toksoplazmoza. Kobieta powinna wykonać te badania do 10. tygodnia ciąży. Można też rozważyć zrobienie szczegółowych badań prenatalnych, np. testu PAPPA, który wykrywa najczęściej występujące wady genetyczne, takie jak zespół Downa czy Pataua. Są one zalecane szczególnie wtedy, gdy przyszła mama przekroczyła 35. rok życia. Na regularne badania USG oraz rozważanie, kiedy zacząć chodzić na KTG, jest jeszcze za wcześnie.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.