account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Trądzik u osób dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie

Paulina Kłos-Wojtczak24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Jeszcze kilka dekad temu kojarzony był głównie z osobami młodymi - nastolatkami. Obecnie trądzik dotyka coraz więcej osób dorosłych, a zmiany skórne mają charakter przewlekły.


tradzik-u-doroslych-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Trądzik osób dorosłych - czym różni się od nastoletniego?
 2. Typy trądziku osób dorosłych
 3. Objawy trądziku osób dorosłych
 4. Przyczyny trądziku wieku dorosłego
 5. Jak można leczyć trądzik wieku dorosłego?

Trądzik osób dorosłych - czym różni się od nastoletniego?

Trądzik dorosłych to coraz powszechniejsze zjawisko. Co więcej, trądzik wieku dorosłego leczy się znacznie dłużej i trudniej. Problem częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a jego źródeł upatruje się przede wszystkim w zaburzeniach hormonalnych.

Cera trądzikowa osób dorosłych może być następstwem nieleczonych zmian skórnych w okresie nastoletnim. W zdecydowanej większości przypadków na twarzy pojawiają się grudki, zaskórniki i krostki (często mają one charakter czerwonych, bolesnych wykwitów) - głównie w okolicy żuchwy, brody i szyi. Co więcej, objawom towarzyszy nadmierna produkcja sebum, przez co twarz jest świecąca, a pory są zatkane. Łącznie stanowi to doskonałą pożywkę dla bakterii.

Trądzik u dorosłych może pozostawiać liczne blizny, które trudno jest zamaskować i usunąć. Po 30. roku życia skóra wymaga nie tylko odpowiedniego oczyszczania, ale także ochrony przeciwzmarszczkowej. Dowiedz się, jak dobrać kosmetyki i właściwie pielęgnować cerę trądzikową osoby dorosłej.

Typy trądziku osób dorosłych

Trądzik osób dorosłych podzielono na 3 typu:

 • grudkowy - zmiany podskórne są bardzo trudne do usunięcia i mogą powodować niewielkie dolegliwości bólowe. Tworzą się wiele miesięcy i bywają oporne na leczenie;

 • torbielowaty - zmiany wypełnione są ropną treścią. Nie zaleca się ich wyciskania, ponieważ zwiększa to ryzyko przeniesienia bakterii na całą twarz i inne części ciała, a także otwiera wrota dla innych chorobotwórczych patogenów. Ten rodzaj trądziku najczęściej leczony jest za pomocą antybiotyku;

 • różowaty - ten typ wyróżnia się wysokim podrażnieniem skóry. Bywa ona zaczerwieniona, a na jej powierzchni mogą pojawiać się miejsca z łuszczącym się naskórkiem.

Od rodzaju trądziku uzależniony jest dobór pielęgnacji i ewentualne postępowanie farmakologiczne.

Objawy trądziku osób dorosłych

Zaskórniki, grudki i ropne wykwity często nie są ograniczone wyłącznie do twarzy. Nieestetyczne zmiany mogą jednak pojawić się również w innych miejscach. Trądzik na dekolcie najczęściej ma postać czerwonych, drobnych krostek. Skóra w tej okolicy jest szorstka w dotyku i bardziej skłonna do podrażnień. Trądzik na plecach częściej pojawia się u mężczyzn, zwłaszcza tych noszących odzież uszytą ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Pot i nadmiar sebum zwiększają ryzyko namnażania się bakterii, a tym samym zaostrzają objawy trądziku u dorosłych.

Czasami pojawia się trądzik na pośladkach, co w większości przypadków jest wynikiem noszenia złej jakości bielizny. Na ogół zmiany skórne występują latem przy wysokich temperaturach i u osób aktywnych fizycznie.

Przyczyny trądziku wieku dorosłego

Dokładna etiologia trądziku wieku dorosłego nie została dotychczas poznana. Uważa się, że jest to problem bardzo złożony, na który składa się wiele czynników. Jednym z nich są problemy hormonalne. Nie chodzi tutaj tylko o hormony płciowe, ale także o hormon stresu, czyli kortyzol. Związek ten negatywnie wpływa na kondycję skóry, ponieważ zwiększa aktywność gruczołów potowych. Sebum produkowane jest wówczas w dużej ilości, co blokuje pory skóry. Konsekwencją jest stan zapalny, czasami rozległy.

Poza czynnikami genetycznymi duże znaczenie ma dieta i styl życia. Ta uboga w błonnik, o niskim stopniu nawodnienia, zasobna w nasycone kwasy tłuszczowe, cukry i dania wysokoprzetworzone (np. fast food) skutkuje pojawieniem się na powierzchni skóry licznych zmian.

Wiele osób dorosłych nie dba o swoją cerę we właściwy sposób, wybiera kosmetyki, które nie są dopasowane do potrzeb skóry. Mitem jest to, że skóra trądzikowa i tłusta nie wymaga nawilżenia. Jest wręcz odwrotnie. Równowaga hydrolipidowa stanowi konieczny warunek, aby zadbać o dobrą kondycję naskórka. Zbyt silne wysuszenie może być przyczyną powstawania mechanizmu błędnego koła. Na skutek braku nawilżenia gruczoły zostają pobudzone do produkcji nadmiaru sebum, co powoduje pojawienie się jeszcze większej liczby wykwitów.

Jak można leczyć trądzik wieku dorosłego?

Niestety, okazuje się, że trądzik wieku dorosłego ze względu na przewlekły charakter jest dość trudny do wyleczenia. Wymaga przede wszystkim systematyczności i cierpliwości. Dermatolodzy najczęściej decydują się na wdrożenie antybiotykoterapii, połączonej ze zmianą pielęgnacji i diety. Warto bowiem pamiętać, że na stan skóry wpływa wiele czynników, dlatego koniecznością jest podejście do leczenia w sposób holistyczny.

Bardzo często okazuje się, że leczenie trądziku dorosłych wymaga porzucenia dotychczasowych nawyków, w tym nadużywania alkoholu, palenia papierosów, które to zaostrzają objawy trądziku. Połączenie leczenia farmakologicznego ze zmianą nawyków po kilku miesiącach daje spodziewane efekty.

Niepokoją Cię zmiany trądzikowe, które nagle zaczęły pojawiać się na skórze? Nie zwlekaj! Skonsultuj problem z dermatologiem. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. A. Kamm, W. Barańska-Rybak, Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym, „Życie a Środowisko” 2016, s.104-124.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.