account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Anomia – co się dzieje, gdy brakuje słów?

Marta DrzazgaAlicja Skibińska05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Anomia to pojęcie używane w psychologii i neurologii do określenia zaburzeń mowy. Jest to trudność w nazywaniu przedmiotów lub osób które powoduje problemy w codziennej komunikacji. Może być ona spowodowana uszkodzeniem mózgu lub być efektem demencji. Sprawdź, jakie są objawy i jak wygląda leczenie tego zaburzenia.


anomia-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
Spis treści
  1. Co to jest anomia?
  2. Anomia w ujęciu psychologicznym
  3. Anomia w kontekście neurologicznym
  4. Jak wygląda leczenie anomii?
  5. Anomia – do jakiego lekarza się udać?

Co to jest anomia?

Anomia jest złożonym pojęciem, które ma swoje zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, jednak najczęściej używa się je w psychologii i neurologii. Jest to szczególny rodzaj afazji, a dokładniej zaburzenie mowy, które polega na trudnościach w nazywaniu osób, obiektów i koncepcji. 

Do najczęstszych przyczyn tego rodzaju trudności komunikacyjnych należą:

  • Uszkodzenia mózgu – anomia może być spowodowana uszkodzeniem płata skroniowego mózgu, który odpowiada za przetwarzanie języka. Uszkodzenia te mogą być spowodowane przez udar, uraz głowy, guz lub chorobę neurodegeneracyjną, taką jak choroba Alzheimera.

  • Demencja – anomia może również wystąpić u osób z demencją, która jest zespołem objawów obejmujących m.in. problemy z pamięcią, myśleniem i językiem.

Jak to wygląda w praktyce? Osoby z anomia mogą mieć trudności z przypominaniem sobie nazw przedmiotów, nawet jeśli wiedzą, do czego one służą. Często używają ogólnych określeń, takich jak "rzecz" lub "to", zamiast nazw przedmiotów. Zdarza się również tak, że łatwiej im podać opis danego przedmiotu, zamiast podać jego nazwę.

Anomia w ujęciu psychologicznym

W psychologii, anomia odnosi się do trudności w nazywaniu obiektów lub koncepcji. Osoby dotknięte anomią mają problemy ze zrozumieniem nazw i opisów, które są związane z danym obiektem lub koncepcją. Anomia dotyczy głównie użycia rzeczowników, natomiast problemy z czasownikami, przymiotnikami czy przysłówkami są rzadsze.

Osoby z anomią często używają ogólników, aby przekazać swoje myśli i były zrozumiane przez odbiorców. Zamiast konkretnych nazw, stosują ogólne kategorie lub wyrażenia, które zawierają nawiązanie do przedmiotu, o który chodzi. Pod tym względem omawiany problem może przypominać demencję. Anomia może być frustrująca dla osób dotkniętych tym zaburzeniem, ponieważ zdają sobie one sprawę z tego, co chcą powiedzieć, ale nie potrafią znaleźć odpowiednich słów. Otoczenie również czuje się zakłopotane problemami z komunikacją. 

Istnieją dwa główne rodzaje tego typu anomii:

  • afazja anomiczna (nominalna) – polega na trudnościach z odnajdywaniem słowa, pomimo znajomości jego znaczenia i definicji. Przykładem jest sytuacja, gdy wiesz, do czego służy dany przedmiot, ale nie potrafisz przypomnieć sobie jego nazwy.

  • anomia fonemiczna – polega na trudnościach z artykulacją słowa pomimo znajomości jego nazwy i definicji. Możesz np. wiedzieć jak wygląda dany przedmiot i znać jego nazwę, ale mieć problem z wypowiedzeniem konkretnego słowa.

  • Dowiedz się, czym różni się alzheimer od demencji i kiedy zapominanie wyrazów może być oznaką poważnej choroby.

Anomia w kontekście neurologicznym

Anomia w kontekście neurologicznym oznacza trudności w komunikacji, które wynikają z różnych chorób (np. chorób naczyniowych mózgu) i uszkodzeń neurologicznych. 

Czynniki, które powodują ten stan to m.in.:

  • udar mózgu – uszkodzenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za język;

  • choroba Alzheimera – postępująca choroba neurodegeneracyjna, podobnie jak choroba Parkinsona;

  • demencja – ogólne pogorszenie funkcji poznawczych;

  • nowotwory mózgu – guzy mózgu naciekające na obszary odpowiedzialne za język. Aby je wykryć konieczne są szczegółowe badania mózgu.

  • urazy głowy spowodowane np. wypadkami komunikacyjnymi.

Anomia jest częstym objawem występującym w różnych typach afazji, które wynikają z uszkodzenia mózgu i powodują utratę zdolności do wytwarzania i/lub rozumienia języka. Jednym z głównych objawów afazji jest trudność w nazwaniu przedmiotów i odnalezieniu odpowiednich słów. 

Jak wygląda leczenie anomii?

Leczenie anomii zależy przede wszystkim od przyczyny jej wystąpienia. W przypadku poważnych stanów, takich jak udar mózgu, kluczowa jest rehabilitacja, dzięki której chory może stopniowo odzyskiwać utraconą zdolność mówienia. Z perspektywy osoby zdrowej wygląda to jak nauka mówienia od podstaw. Powodzenie terapii zależy m.in. od wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia oraz od tego, jak rozległy był udar. Nauka mowy jest skoordynowana z takimi działaniami jak: fizjoterapia, która ma pomóc w odzyskaniu funkcji ruchowych; terapia zajęciowa, która odgrywa ważną rolę w nauce koncentracji, rozwiązywania problemów i funkcjonowania w społeczeństwie;  psychoterapia, która pomaga radzić sobie z innymi skutkami udaru – lękiem, depresją i innymi stanami emocjonalnymi.

Jeżeli przyczyną jest schorzenie neurodegeneracyjne takie jak choroba Alzheimera, leczenie ma na celu spowolnienie postępu choroby i łagodzenie objawów. W poprawie komunikacji pomocna będzie terapia logopedyczna. 

W przypadku mniej oczywistych przyczyn zaburzeń mowy, konieczna jest poszerzona diagnostyka i konsultacje specjalistyczne, które pomogą nadać leczeniu odpowiedni kierunek.

Anomia – do jakiego lekarza się udać?

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy anomii, nie czekaj i udaj się do specjalisty. Ponieważ trudności w wypowiadaniu się świadczą najczęściej o problemach w funkcjonowaniu mózgu, najlepszym wyborem będzie wizyta u neurologa.

Chcesz kompleksowo dbać o zdrowie i móc szybko skonsultować się z lekarzem, gdy pojawią się niepokojące objawy? Pamiętaj, że na Welbi możesz zamówić ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach wybranego pakietu możesz zyskać dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów, w tym także u neurologa (wizyty stacjonarne u specjalistów tylko w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD). Na konsultację z lekarzem rodzinnym będziesz czekać nie dłużej niż 1 dzień, a ze specjalistą dostępnym w ramach wybranego pakietu –  przeważnie do 3 dni roboczych. Już od 119 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do wizyt w gabinecie neurologa i 28 innych specjalistów, a także do ponad 200 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych.


Źródła
  1. D.G. Amen, Neuroplastyczność mózgu. Proste ćwiczenia i techniki, które wyeliminują złe nawyki, negatywne emocje, stres i depresję, Wydawnictwo Vital 2022.
  2. K. Butler, Strefa komfortu, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2023.
  3. J.B. Taylor, Tajemnica zdrowego mózgu. Jak wykorzystać neuroplastyczność oraz właściwości prawej i lewej półkuli mózgu, aby przywrócić zdrowie i odkryć psychologiczne i biologiczne możliwości umysłu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
  4. B. Henning i in., Fascynujący mózg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

socjoterapia-czym-jest-dla-kogo-jest-wskazana
Zdrowie psychiczne
2 min.
Socjoterapia - czym jest? Dla kogo jest wskazana?
30.07.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.