Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSen 1 min.

Bezdech senny – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Marta Drzazga

29.07.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Bezdech senny to nie tylko uciążliwe zaburzenie snu, lecz także poważna choroba, która ma szereg groźnych konsekwencji dla zdrowia. Do jej powikłań należą m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, a w skrajnych przypadkach także zawał serca oraz nagły zgon. Krótkie przerwy w oddychaniu podczas spania mogą zdarzyć się każdemu, ale jeśli są zbyt częste, ich efekty odczujesz także w ciągu dnia. Badania pokazują, że osoby cierpiące na tę przypadłość znacznie częściej powodują wypadki komunikacyjne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat bezdechu sennego i jakie są najskuteczniejsze metody jego leczenia i zapobiegania mu.


bezdech-senny-co-to-jest-przyczyny-leczenie
pexels

Polecane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Spis treści
 1. Bezdech senny – co to takiego i kogo dotyczy?
 2. Bezdech senny – przyczyny
 3. Bezdech senny – objawy
 4. Czy bezdech senny jest groźny?
 5. Bezdech senny u dzieci – kiedy występuje?
 6. Jak można leczyć bezdech senny?
 7. Bezdech senny – jak można mu zapobiegać?

Bezdech senny – co to takiego i kogo dotyczy?

Bezdech senny, zwany także obturacyjnym bezdechem sennym, to znacznie poważniejsze zaburzenie niż np. lęki nocne. Jest to choroba, która polega na zbyt częstych i zbyt długich przerwach w oddychaniu w czasie nocnego spoczynku. Są to momenty, kiedy układ oddechowy (w szczególności gardło) staje się niedrożny. Zdrowy człowiek może doświadczyć maksymalnie 5 bezdechów w ciągu godziny snu. Nie powinny one trwać dłużej niż 10 sekund. Jeśli norma ta zostanie przekroczona, a dodatkowo pojawia się zespół charakterystycznych objawów – np. chrapanie, nadmierna potliwość w nocy, duszności, ból w klatce piersiowej – można mówić o chorobie, która wymaga kompleksowego leczenia. 

Jak się okazuje, przypadłość ta – podobnie jak np. mówienie przez sen – dotyczy sporej części społeczeństwa. Badania wykazują, że mężczyźni częściej cierpią na bezdech senny niż kobiety. Szacuje się, że nawet co czwarty Polak po ukończeniu 40. roku życia może zmagać się z tą chorobą. Dolegliwość niekiedy dotyczy także kobiet w ciąży.

Bezdech senny – przyczyny

Do grupy osób szczególnie narażonych na wystąpienie obturacyjnego bezdechu sennego należą ludzie otyli, którzy nie stronią od picia alkoholu w godzinach wieczornych. Brzmi to nieco stereotypowo, jednak ma naukowe uzasadnienie. Tkanka tłuszczowa odkładająca się w okolicach szyi powoduje ucisk na gardło, zmniejszając jego drożność. Z kolei alkohol dodatkowo rozluźnia mięśnie i tworzy idealne warunki dla zwiększonej częstotliwości epizodów bezdechu. Omawiana choroba może mieć też podłoże fizjologiczne lub być skutkiem ubocznym innych schorzeń. Do innych przyczyn bezdechu sennego należą m.in.:

 • palenie tytoniu;

 • duży obwód szyi (powyżej 40 cm u kobiet i powyżej 43 cm u mężczyzn);

 • skrzywienie przegrody nosowej;

 • wady zgryzu (szczególnie cofnięta żuchwa);

 • przewlekłe choroby układu oddechowego (np. uczulenia i towarzyszący im alergiczny nieżyt nosa).

Bezdech senny – objawy

Obturacyjny bezdech senny daje objawy nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia. Oprócz przerw w oddychaniu podczas snu często pojawiają się symptomy, takie jak: nadmierna potliwość, duszności, chrapanie, zwiększona aktywność ruchowa, nieprzespana noc, ból w klatce piersiowej. W ciągu dnia występują z kolei: bóle głowy, senność, zaburzenia koncentracji, zmienność nastrojów oraz obniżenie libido.

Czy bezdech senny jest groźny?

Bezdech senny ma szereg groźnych powikłań, podobnie jak paraliż senny. Co to oznacza? Osoby, u których podejrzewa się tę chorobę, nie powinny prowadzić samochodu, ponieważ ryzyko spowodowania wypadków komunikacyjnych w ich przypadku znacznie wzrasta. Potwierdzają to amerykańskie badania AAA Foundation for Traffic Safety, z których wynika, że kierowcy, którzy cierpią na bezdech senny, są sprawcami co piątego śmiertelnego wypadku.

Inne przykre konsekwencje to:

 • zaburzenia rytmu serca;

 • zawał serca;

 • nadciśnienie tętnicze;

 • udar mózgu;

 • refluks;

 • cukrzyca typu 2 i inne choroby metaboliczne;

 • depresja;

 • nagły zgon.

Bezdech senny u dzieci – kiedy występuje?

Bezdech senny u dzieci występuje niezwykle rzadko. Zazwyczaj jest to efekt uboczny przerostu migdałków, wady w budowie twarzoczaszki lub otyłości. Nie należy mylić tej dolegliwości z zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), który dotyczy niemowląt. W obawie przed taką sytuacją wielu rodziców decyduje się na zakup monitora oddechu.

Jak można leczyć bezdech senny?

Choroba ta – podobnie jak narkolepsja – wymaga kompleksowego leczenia. Nie należy skupiać się na leczeniu samych objawów i przyjmowaniu środków zapobiegających chrapaniu. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wspomaganie oddychania dodatnim ciśnieniem. W tym celu używa się aparatu CPAP, czyli maski zakładanej na nos, połączonej z urządzeniem, które wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Dzięki temu drogi oddechowe stają się drożne, a problem bezdechu sennego można stopniowo wyeliminować. Urządzenie można kupić w sklepach medycznych i używać w domu. 

Jeśli przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego jest cofnięta żuchwa, specjaliści zalecają leczenie ortodontyczne. Gdy pacjent ma nieprawidłowo zbudowaną przegrodę nosową, może zdecydować się na operację. Leczenie choroby o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu warto wspomagać wypracowaniem dobrych nawyków w życiu codziennym, do których należą m.in. rezygnacja z używek oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Bezdech senny – jak można mu zapobiegać?

Aby zapobiec bezdechowi sennemu i jego przykrym konsekwencjom, wypracuj dobre nawyki:

 • dbaj o prawidłową masę ciała;

 • nie spożywaj alkoholu przed snem;

 • zrezygnuj z palenia tytoniu;

 • uprawiaj sport;

 • przestrzegaj zasad prawidłowej higieny snu.

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące symptomy, samo wypracowanie zdrowych nawyków nie wystarczy. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Źródła
 1. J. Strzemecka, Zaburzenia dotyczące snu personelu medycznego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. M. Tażbirek i in., Zaburzenia oddychania podczas snu w praktyce, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
 3. A. Prusiński, Bezsenność i inne zaburzenia snu, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.