account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieZaburzenia odżywiania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest bezoar i dlaczego powstaje?

Marta Szarawarskalek. Agnieszka Żędzian08.11.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Bezoar jest ciałem obcym zbudowanym z materiałów, które nie ulegają strawieniu i zalegają w żołądku. Może on dawać szereg objawów ze strony przewodu pokarmowego. W początkowych etapach formowania się bezoaru chory może tego w ogóle nie odczuwać. Czytaj dalej i dowiedz się, czym dokładnie jest bezoar w żołądku i z jakich substancji może powstać. Poniżej przeczytasz też, jak objawia się bezoar w żołądku i w jaki sposób można go wykryć.


bezoar-w-zoladku-co-to-jest-jak-sie-objawia
Pixabay.com

Polecane

diabulimia-co-to-jest-jakie-sa-konsekwencje-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Diabulimia - co to jest? Jakie są konsekwencje zdrowotne?
27.07.2021
alkoreksja-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-objawy
Odżywianie
1 min.
Alkoreksja - co to jest? Na czym polega? Jakie są objawy?
27.07.2021
brak-apetytu-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Brak apetytu - jakie są najczęstsze przyczyny?
28.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest bezoar w żołądku?
  2. Jakie są rodzaje bezoarów?
  3. Jakie są przyczyny powstawania bezoaru?
  4. Jak objawia się bezoar w żołądku?
  5. Jak można wykryć bezoar w żołądku?
  6. Jak wygląda leczenie bezoaru?
  7. Jak zapobiec powstawaniu bezoarów?

Czym jest bezoar w żołądku?

Bezoar, zwany też rzekomym kamieniem jelitowym, jest ciałem obcym, powstającym w żołądku przez zaleganie różnych substancji, które nie mogą być strawione ani wydalone. Resztki te powleka śluz, który ma działanie zlepiające, i powstaje twór na kształt kamienia. W niektórych przypadkach bezoar przemieszcza się do przełyku lub jelita. Chory może nie wiedzieć, że w jego przewodzie pokarmowym jest bezoar. Czasami jednak odczuwa dolegliwości, takie jak: nudności, ból brzucha czy wymioty.

Jakie są rodzaje bezoarów?

W zależności od tego, z jakich materiałów uformował się bezoar, wyróżniamy:

  • fitobezoary – najczęściej spotykane. Powstają na skutek gromadzenia się włókien roślinnych owoców, warzyw i zbóż w żołądku. Ich główne składniki to: celuloza, lignina i garbniki. Ten rodzaj bezoarów jest bardzo popularny w krajach, w których w dużej ilości spożywa się: selery, dynię, śliwki, orzechy kokosowe czy daktyle;

  • trichobezoary powstają na podłożu zaburzeń psychicznych, zwanych trichotillomanią. Osoba chora odczuwa przymus wyrywania sobie włosów i ich kompulsywnego zjadania;

  • farmakobezoary – tworzą się na skutek zażywania niektórych leków. Najczęściej są to preparaty stosowane przy leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Mają one w składzie wapń, glin i węglan magnezu, które mogą zalegać w żołądku i przyczyniać się do powstania bezoarów. Dodatkowo w części leków jako substancję powlekającą stosuje się octan celulozy, który może sprzyjać tworzeniu się rzekomych kamieni jelitowych;

  • laktobezoary – spotykane głównie u dzieci. Tworzą się z białek mleka u wcześniaków;

  • pozostałe bezoary – tworzą się z różnych substancji, wśród których wymienić można materiały budowlane, takie jak styropian, cement, oraz artykuły kosmetyczne – ligninę czy watę. Znane są również przypadki bezoarów, w których znaleziono papier, plastik czy metal.

Jakie są przyczyny powstawania bezoaru?

Bezoar może pojawić się wtedy, gdy dochodzi do nieprawidłowego opróżniania żołądka. Za czynnik podwyższający ryzyko wystąpienia bezoarów uważa się przebyte operacje żołądka i zwężenie odźwiernika. Najczęściej mamy wówczas do czynienia z zaburzeniami trawienia i wydzielania soków żołądkowych. 

Inną przyczyną pojawienia się bezoarów są zaburzenia gryzienia i żucia, które skutkują połykaniem zbyt dużych kęsów. Bezoary pojawiają się też u osób:

  • z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak trichotillomania;

  • z zaburzeniami przeżuwania;

  • z niedoczynnością tarczycy;

  • z cukrzycą;

  • z chorobami tkanki łącznej.

Jak objawia się bezoar w żołądku?

Niektóre bezoary nie wywołują żadnych objawów. Inne z kolei powodują liczne problemy żołądkowe, wśród których wymienić można:

  • nudności;

  • wymioty;

  • przelewanie w jelitach;

  • trudności w połykaniu pokarmów;

  • dyskomfort w jamie brzusznej;

  • uczucie pełności;

  • spadek apetytu;

  • przewlekły, nieprzyjemny zapach z ust;

  • nawracające wzdęcia;

  • spadek masy ciała.

Do poważniejszych objawów bezoaru w żołądku zaliczamy:

  • krwawienie z przewodu pokarmowego, jego objawem mogą być smoliste stolce,

  • wrzody żołądka;

  • omdlenia;

  • niedrożność jelit;

  • perforację (przebicie ściany) jelita

Jak można wykryć bezoar w żołądku?

Aby zdiagnozować bezoar, lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad. Pyta pacjenta o to, na co choruje, jakie leki przyjmuje i jakie ma dolegliwości. Kolejnym etapem diagnostyki jest badanie fizykalne. Czasami bezoar jest tak duży, że lekarz jest w stanie wyczuć go, uciskając brzuch. W dalszej kolejności pacjent jest kierowany na badanie endoskopowe, radiologiczne lub na tomografię komputerową, by zdiagnozować bezoar i wykluczyć inne przyczyny zgłaszanych objawów.

Jak wygląda leczenie bezoaru?

Leczenie bezoaru zależy od jego wielkości, położenia w przewodzie pokarmowym oraz towarzyszących zmian. Jeśli w żołądku znajdują się niewielkie złogi, to lekarz może zalecić branie leków, które mają za zadanie ich rozpuszczenie. Bezoary można również usuwać endoskopowo (jeśli są niewielkie i znajdują się w żołądku) lub laparoskopowo. Operację chirurgiczną metodą klasyczną wykonuje się tylko w przypadkach, kiedy bezoar może zagrażać życiu.

Jeśli cierpisz z powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a domowe sposoby na nudności nie przynoszą ulgi, zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Jak zapobiec powstawaniu bezoarów?

Do działań profilaktycznych, które można zastosować, by zminimalizować ryzyko powstania bezoaru w żołądku, należą:

  • dokładne żucie kęsów podczas jedzenia;

  • jedzenie bez pośpiechu;

  • picie co najmniej 2 litrów wody dziennie;

  • picie oczyszczających ziół na jelita.

Jeśli stwierdzono u Ciebie skłonność do występowania bezoarów w żołądku, koniecznie zastosuj się do zaleceń lekarza. Ważne jest sumienne zażywanie leków, zgłaszanie się na wizyty kontrolne i unikanie jedzenia twardych produktów. 

W razie zdiagnozowania trichobezoarów wskazana jest wizyta w poradni psychologicznej. Osoby z zaburzeniami psychicznymi powinny być otoczone opieką, ponieważ często połykają przedmioty lub materiały, przyczyniające się do ciągłego powstawania bezoarów w przewodzie pokarmowym.

Źródła
  1. C.H. Andrus i in., Bezoars: classification, pathophysiology, and treatment, „The American Journal of Gastroenterology”, 1988, nr 83 (5), s. 476–478.
  2. A. Taczalska i in., Bezoars – diagnostic problems based on own observations and literature review, „Medycyna Wieku Rozwojowego”, 2013, nr 17 (3), s. 265–269.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.