account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Przelewanie w jelitach – co może je powodować?

Olga Dąbska21.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Przelewanie w jelitach to stan zarówno fizjologiczny, jak i patologiczny. Jest naturalny, kiedy nasz jadłospis obfituje w produkty wzdymające, jest się głodnym lub posilało się w pośpiechu. Jednak przelewanie w jelitach to też objaw chorób, w tym m.in. nietolerancji pokarmowych, choroby wrzodowej, zespołu jelita drażliwego.


przelewanie-w-jelitach-jakie-sa-przyczyny
pexels

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
 1. Przelewanie w jelitach – przyczyny
 2. Zespół jelita drażliwego jako przyczyna przelewania w jelitach
 3. Nietolerancje pokarmowe a przelewanie w jelitach
 4. Głośne przelewanie w jelitach – choroba wrzodowa i zapalenie

Przelewanie w jelitach – przyczyny

Przelewanie w jelitach najprościej można opisać jako dość głośne burczenie w brzuchu. Uczucie to związane jest z mieszaniem się treści pokarmowej z kwasami w żołądku, co jest w zupełności fizjologicznym zjawiskiem. Objaw ten stanowi również konsekwencję nagromadzenia gazów jelitowych w nadmiernych ilościach. Nadmiar gazów pojawia się w wyniku spożycia pokarmów wzdymających. Przykładem tego typu żywności są: fasola, brokuły, cebula, karczochy, kapusta, śliwki, kapusta, brukselki, groch, szparagi. Bulgotanie w jelitach pojawia się, kiedy jest się głodnym – przy pustym żołądku tzw. ruchy perystaltyczne są głośniejsze. Odpowiadają one za przesuwanie się treści pokarmowej od początkowego do końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli od przełyku aż do odbytnicy. Przelewanie w jelitach może wystąpić w wyniku zbyt szybkiego jedzenia i połykania w międzyczasie dużej ilości powietrza. Przy wymienionych wyżej sytuacjach objaw ten zlikwidować można, stosując zdrowe nawyki żywieniowe. W tym przede wszystkim rozłożenie dziennego zapotrzebowania energetycznego na 4-5 posiłki, spożywane w regularnych odstępach czasu, spożywanie urozmaiconej diety, a także dbałość o spokojne, na siedząco posilanie się i dokładne przeżuwanie każdego kęsa.

Niemniej jednak głośne przelewanie w jelitach może być również objawem chorobowym. Obserwuje się je w przebiegu zespołu jelita drażliwego, choroby wrzodowej, nietolerancji pokarmowych. Zapoznaj się z krótką charakterystyką tych schorzeń. Wiedza na ich temat pozwoli Ci szybciej wychwycić ewentualne nieprawidłowości, co stanowi element pierwszorzędowej profilaktyki zdrowotnej.

Zespół jelita drażliwego jako przyczyna przelewania w jelitach

Zespół jelita drażliwego to przewlekła (trwająca przynajmniej 3 miesiące) choroba przewodu pokarmowego, której przyczyny powstania nie zostały jasno określone. Wśród potencjalnych czynników jej rozwoju wymienia się m.in.: infekcję jelitową, dietę ubogą w błonnik, nadmierny rozrost flory bakteryjnej. Zespół jelita drażliwego poza przelewaniem w jelitach charakteryzuje się:

 • bólem brzucha (ostrym, skurczowym, zazwyczaj podbrzusza i lewego dołu biodrowego),

 • zaburzeniem rytmu wypróżnień – biegunka (stolce mogą być wodniste lub półpłynne) lub zaparcia (zmniejszona częstotliwość wypróżnień, stolec jest twardy, utrudnione oddawanie stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia),

 • odbijaniem, zgagą, wzdęciami brzucha, nudnościami i wymiotami.

Ważnym czynnikiem w leczeniu zespołu jelita drażliwego jest dieta - powinna być bogata w błonnik rozpuszczalny, o ograniczonej zawartości ciężkostrawnych węglowodanów i substancji predysponujących do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, np. glutenu, laktozy czy fruktozy. W związku z istotną rolą mikrobioty jelitowej w patogenezie zespołu jelita drażliwego, zadbaj o jej korzystną modyfikację. Probiotyki to żywe drobnoustroje, które dostarczyć można w formie środków farmaceutycznych lub razem z pokarmem. U niektórych osób wskazana jest farmakoterapia.

Nietolerancje pokarmowe a przelewanie w jelitach

Burczenie i przelewanie w brzuchu typowe jest dla nietolerancji pokarmowych. Warto wyjaśnić w tym miejscu różnicę między nietolerancją a alergią. Oba stany należą do nadwrażliwości pokarmowej, czyli nieprawidłowej reakcji organizmu na pokarmy, które w przypadku osób zdrowych są nieszkodliwe. Nietolerancja pokarmowa nie stymuluje działania systemu odpornościowego, a alergia pokarmowa opiera się na takim działaniu. Jedną z częściej występujących jest nietolerancja laktozy, która objawia się przede wszystkim bólem brzucha, odbijaniem, biegunkami, wzdęciami, uczuciem przelewania w brzuchu. Niekiedy towarzyszyć jej mogą ból głowy, ogólne osłabienie, zmiany skórne – świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry. Leczenie nietolerancji pokarmowej polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety produktu spożywczego odpowiedzialnego za występowanie objawów chorobowych na okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie wprowadza się dany produkt ponownie do diety – pod kontrolą lekarza, stopniowo i w małych ilościach.

Głośne przelewanie w jelitach – choroba wrzodowa i zapalenie

Burczenie i przelewanie w jelitach to objaw choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W przypadku tej choroby dolegliwości pojawiają się około 1–3 godziny po posiłku. Towarzyszącymi jej objawami są: dyskomfort i ból brzucha (zazwyczaj zlokalizowany w nadbrzuszu, odczuwany wcześnie rano lub w nocy), pieczenie za mostkiem, czkawka, nudności, wymioty, niesmak w ustach, spadek masy ciała, kwaśne lub gorzkie odbijanie, brak apetytu, zaparcia na przemian z biegunkami. W przypadku choroby wrzodowej istotnym elementem leczenia jest dieta na jelita. Należy wykluczyć papierosy. Farmakoterapią zwalcza się zakażenie i objawy. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Główną przyczyną występowania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest zakażenie Helicobacter pylori. Inne to m.in. uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie NLPZ, palenie papierosów.

Polecamy

bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
Zdrowie

Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?

Helicobacter pylori to bakteria, która ma zdolność do bytowania w ludzkim żołądku. Bakteria może zobojętnić kwaśne środowisko tego narządu, które zwykle ma właściwości bakteriobójcze. Za tę zdolność odpowiedzialny jest wytwarzany przez Helicobacter pylori, enzym – ureaza. Wytwarzane przez bakterie toksyny są powodem zapaleń i wrzodów żołądka.

Redakcja30.11.2021

Przelewanie i bulgotanie w brzuchu może być też objawem stanów zapalnych jelit. Wśród tej kategorii chorób najbardziej znane są wrzodziejące zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna. Poza przelewaniem w jelitach towarzyszą im bóle brzucha, biegunki, krew w stolcu (ujawniona lub nie), osłabienie lub utrata wagi.

Jeśli obserwujesz u siebie dokuczliwe przelewanie w brzuchu, któremu towarzyszą inne objawy ze strony układu pokarmowego, i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce i w leczeniu, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zapewnić Ci szybki i łatwy dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym do gastroenterologa) oraz do wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
 1. K. Adrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, t. 12, nr 6, s. 224–233.
 2. A. Marsh, E.M. Eslick, G.D. Eslick, Does a diet low in FODMAPs reduce symptoms associated with functional gastrointestinal disorders? A comprehensive systematic review and meta-analysis, „European Journal of Nutrition” 2015, nr 3, s. 897–906.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.