account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest i do czego służy biorezonans magnetyczny?

Agata Oleszkiewiczlek. Wiktor Trela13.12.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Biorezonans magnetyczny według zwolenników medycyny alternatywnej bada patogeny, np. wirusy, poprzez ocenę uwalnianych przez nie wibracji. Służy też wykrywaniu toksyn i innych związków. Jest on niekonwencjonalną metodą diagnostyczną wykorzystywaną do diagnozy ani leczenia chorób. Dowiedz się więcej o biorezonansie, czytając poniższy artykuł!


biorezonans-co-to-jest-zastosowanie
Pixabay.com

Polecane

podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
plytki-krwi-trombocyty-czym-sa-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Płytki krwi (trombocyty) - czym są? Jakie są normy?
31.10.2021
kalendarz-badan-profilaktycznych-dla-mezczyzn-w-jakim-wieku-i-co-badac
Zdrowie
1 min.
Kalendarz badań profilaktycznych dla mężczyzn – w jakim wieku i co badać?
02.12.2021
spirometria-co-to-jest-na-czym-polega-badanie
Zdrowie
1 min.
Spirometria – co to za badanie? Jakie są wskazania i przygotowania do niego?
19.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest biorezonans magnetyczny?
 2. Na czym polega biorezonans magnetyczny?
 3. Leczenie biorezonansem magnetycznym
 4. Jak przebiega biorezonans magnetyczny?
 5. Czy to boli i jak długo trwa?
 6. Biorezonans magnetyczny na alergię, nałogi i choroby przewlekłe
 7. Przeciwwskazania do biorezonansu

Co to jest biorezonans magnetyczny?

Po hasłem „biorezonans magnetyczny” kryje się metoda wykorzystywana przez medycynę niekonwencjonalną. Została opracowana w 1977 roku przez Niemców: Franza Morella i Enricha Rusha. Jej powszechna nazwa to terapia MORA (skrót od połączenia liter nazwisk twórców).

Na czym polega biorezonans magnetyczny?

Głównym założeniem terapii MORA jest to, że patogeny znajdujące się w organizmie ludzkim, w tym wirusy, bakterie i pasożyty, emitują specyficzne drgania różniące się od tych emitowanych przez ciało człowieka. Ponoć dzięki różnicy tych częstotliwości aparat do biorezonansu magnetycznego może je zauważyć i ustalić ich rodzaj.

Biorezonans magnetyczny ma również rzekomo odbierać również drgania chorobowe. Ponoć bywa także wykorzystywany w stanach pourazowych czy do identyfikacji zatruć toksynami, metalami ciężkimi, chemikaliami. Pamiętaj jednak, że działanie tej procedury nie zostało udowodnione naukowo.

Leczenie biorezonansem magnetycznym

Terapia MORA została uznana za metodę niekonwencjonalną ze względu na brak jednoznacznych dowodów na słuszność jej działania. Efekt terapeutyczny, jaki możesz za jej sprawą osiągnąć, uważany jest za tzw. placebo. To rezultat na tle psychologicznym, nie wpływający w żaden sposób somatycznie na stan zdrowia. Placebo daje jedynie komfort z tytułu leczenia.

Biorezonans magnetyczny może kusić nie tylko poprzez rzekome szerokie spektrum swojego działania w wykrywaniu i identyfikacji zagrożenia dla organizmu. Jest interesujący również ze względu na zbliżoną nazwę do znanego powszechnie badania obrazowego, jakim jest rezonans magnetyczny.

Pamiętaj, że biorezonans magnetyczny to niekonwencjonalna i niepotwierdzona technika rozpoznawania chorób. Chcąc ustalić przyczynę swoich problemów zdrowotnych, zgłoś się do lekarza i rozpocznij rzetelną diagnostykę. Skorzystaj z e-konsultacji bądź poproś o spotkanie z lekarzem online również wtedy, gdy rozważasz skorzystanie z biorezonansu magnetycznego. 

Jak przebiega biorezonans magnetyczny?

Badanie przebiega w pozycji siedzącej, a jego istotą jest przesyłanie przez ciało niewielkich dawek prądu wytwarzanego przez aparat do biorezonansu magnetycznego. Osobie badanej podawane są elektrody lub umieszczane są na ciele. To niewielkie, metalowe końcówki o różnym kształcie, w zależności od okolicy ciała, na której mają być umieszczane. Niektóre elektrody należy trzymać np. w ręce.

Biorezonans magnetyczny ma za zadanie wykryć i zidentyfikować patologiczne pole elektromagnetyczne patogenów znajdujących się w organizmie. Jak już elektrody znajdą się na swoich miejscach, osoba przeprowadzająca biorezonans zmienia w trakcie badania natężenie fal elektromagnetycznych. Rzekomo ma to wpływać na zmianę drgań patogenów czy toksyn.

Polecamy

czym-charakteryzuje-sie-pole-elektromagnetyczne
Zdrowie

Pole elektromagnetyczne – działanie w lecznictwie, rodzaje, wskazania do stosowania

Urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne stosowane są powszechnie w fizjoterapii wielu schorzeń, dotyczących np. układu ruchu. Ich istotą jest wytwarzanie w tkankach ciepła za sprawą oddziaływania ładunków elektrycznych. Sprawdź, czym charakteryzuje się takie pole i kiedy z niego skorzystać.

Agata Oleszkiewicz21.07.2023

Czy to boli i jak długo trwa?

Badanie biorezonansem magnetycznym jest bezbolesne, jednak w czasie jego trwania można odczuwać delikatne mrowienie w skórze. Taki efekt jest związany z obecnością i przechodzeniem prądu przez elektrody do ciała.

Terapia biorezonansem obejmuje serię zabiegów, na którą najczęściej składa się kilka sesji.

Badanie oferują specjalne gabinety zajmujące się tego typu medycyną niekonwencjonalną. W ofercie znajdują się także mobilne aparaty do biorezonansu magnetycznego do użytku domowego.

Biorezonans magnetyczny na alergię, nałogi i choroby przewlekłe

Spektrum działania terapii MORA według jej twórców i zwolenników jest szerokie. Biorezonans magnetyczny rzekomo jest pomocny w wykrywaniu wielu różnorodnych nieprawidłowości organizmu. Jedną z powszechnych oprócz infekcji jest alergia. Badanie zakłada, że aparat do biorezonansu zidentyfikuje alergen i go wyeliminuje w trakcie trwania cyklu zabiegów, a dotychczasowa alergia na daną substancję zniknie.

Odczulanie biorezonansem magnetycznym nie zostało jednak potwierdzone naukowo, to znaczy, że nie ma żadnych dowodów na skuteczność terapii. Podobnie jak w przypadku skuteczności diagnostyki i leczenia innych chorób czy nałogów, w tym:

 • alkoholizmu i palenia papierosów,

 • zaburzeń pracy jelit, żołądka i innych odcinków przewodu pokarmowego,

 • chorób układu ruchu i krążenia,

 • problemów z pamięcią, koncentracją i postępujących chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy Alzheimer.

Przeciwwskazania do biorezonansu

Ze względu na niejasny i niepewny mechanizm działania biorezonansu oraz niepotwierdzoną skuteczność metody, nie stwierdza się wielu przeciwwskazań do jego wykonywania. Unikaj jednak terapii MORA, jeśli jesteś w ciąży, masz chorobę nowotworową czy rozrusznik serca. Przeciwwskazaniem mogą być też inne wszczepione lub tymczasowo użytkowane urządzenia elektryczno-magnetyczne, aparat ortodontyczny czy inne metalowe elementy.

Ograniczeniem stosowania biorezonansu bywa także cena. Pojedynczy zabieg kosztuje nawet kilkaset złotych.

Źródła
 1. C. Kresser, Medycyna funkcjonalna. Terapie przyszłości, Vital, Białystok 2019.
 2. S. Rastocny, Biorezonans i inne techniki terapeutyczne, Vital, Białystok 2018.
 3. L. Wolański i in. ,Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2007 nr 23.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
badanie-pet-co-wykrywa-na-czym-polega
Zdrowie
1 min.
Badanie PET – co to za badanie? Jakie są wskazania i co wykrywa?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.