account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Pole elektromagnetyczne – działanie w lecznictwie, rodzaje, wskazania do stosowania

Agata Oleszkiewicz21.07.2023Aktualizacja: 09.10.2023

Urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne stosowane są powszechnie w fizjoterapii wielu schorzeń, dotyczących np. układu ruchu. Ich istotą jest wytwarzanie w tkankach ciepła za sprawą oddziaływania ładunków elektrycznych. Sprawdź, czym charakteryzuje się takie pole i kiedy z niego skorzystać.


czym-charakteryzuje-sie-pole-elektromagnetyczne
Pixabay.com

Polecane

badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
Zdrowie
1 min.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
30.11.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest pole elektromagnetyczne w rehabilitacji?
  2. Pomiar pola elektromagnetycznego
  3. Co i jak wytwarza pole elektromagnetyczne?
  4. Wskazania do zastosowania pola elektromagnetycznego
  5. Norma pola elektromagnetycznego w zabiegach leczniczych
  6. Pole elektromagnetyczne – przeciwwskazania
  7. Objawy zatrucia polem magnetycznym

Co to jest pole elektromagnetyczne w rehabilitacji?

Pole elektromagnetyczne to stan przestrzeni, w której na obiekt fizyczny posiadający ładunek elektryczny działają siły natury elektromagnetycznej, czyli układ dwóch pól: elektrycznego i magnetycznego. Oznacza to, że pole elektromagnetyczne generowane jest przez urządzenia i obiekty, a nawet planetę Ziemię, i towarzyszy człowiekowi niemal w każdym miejscu.

Współczesny rozwój elektroniki pozwala na wytwarzanie kontrolowanego pola elektromagnetycznego, którego mechanizm działania wykorzystuje się z korzyścią dla zdrowia w przebiegu leczenia wielu różnorodnych chorób, m.in. dotyczących układu ruchu. Pole elektromagnetyczne powszechnie wykorzystują niektóre zabiegi fizjoterapeutyczne. Istotą sztucznego źródła takiego pola (stosowanego w rehabilitacji pod postacią specjalnych aparatów, które możesz zobaczyć w gabinetach zabiegów fizykalnych) jest wytwarzanie w tkankach ciepła. W zależności od wielkości stosowanej fali wyróżnia się kilka rodzajów pola elektromagnetycznego, w tym diatermię krótkofalową i mikrofalową.

Pomiar pola elektromagnetycznego

Źródło pola elektromagnetycznego, wykorzystywane powszechnie w rehabilitacji, charakteryzują odpowiednie wartości, dzięki czemu korzystnie oddziałuje ono na wiele schorzeń i wspiera ich leczenie bądź hamuje postęp niekorzystnych zmian. Pole elektromagnetyczne w fizykoterapii obejmuje:

  • tzw. prądy d’Arsonvala o częstotliwości 300–500 kHz i długości fali 1000–600 m,

  • pole elektryczne i magnetyczne o częstotliwości 13–40 MHz i długości fali 7–22 m,

  • fale elektromagnetyczne o częstotliwości 400–2500 MHz i długości fali 12–70 m.

Co i jak wytwarza pole elektromagnetyczne?

Drgania o odpowiedniej wartości wywołujące w tkankach organizmu człowieka prozdrowotne reakcje uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych układów elektronicznych. Ich działanie można utożsamić z mechanizmem pracy oscylatora. Jest to obwód składający się ze źródła prądu, wyłącznika, kondensatora oraz cewki indukcyjnej, połączonych ze sobą w sposób umożliwiający łączenie kondensatora albo ze źródłem prądu, albo z cewką indukcyjną.

Pole elektromagnetyczne wytwarza się w urządzeniu w chwili włączenia naładowanego kondensatora w obwód cewki indukcyjnej. Przepływ elektronów odbywa się jednak w obu kierunkach, tzn. od cewki na obwód i do cewki, przy czym nie jest on również stały. W pewnej chwili całego procesu prąd przestaje płynąć, a pole magnetyczne cewki zanika, jednak zaraz po tym prąd wznawia swoją aktywność. W ten sposób powstają drgania elektromagnetyczne i utrzymują się aż do wyczerpania zasobów energetycznych obwodu, czyli do czasu wyłączenia urządzenia.

Istotą powstawania pola elektromagnetycznego jest wytworzenie ładunków elektrycznych w układzie urządzenia, które oddziałują na siebie siłami zależnymi od wzajemnej odległości, a w zależności od szybkości ich przemieszczania się i zagęszczenia w przestrzeni wyróżnia się różne postacie pola elektromagnetycznego. Pole elektromagnetyczne, choć o innym mechanizmie powstawania, wykorzystuje się również w innych dziedzinach medycznych, np. do badania rezonansu magnetycznego.

Wskazania do zastosowania pola elektromagnetycznego

Jest wiele wskazań do stosowania pola elektromagnetycznego. Sprawdzi się ono przede wszystkim w tej grupie dolegliwości, w których leczeniu istotne znaczenie odgrywa temperatura, a dokładnie ciepło. Pole elektromagnetyczne znajduje zastosowanie głównie w leczeniu różnego rodzaju podostrych i przewlekłych stanów zapalnych.

Odpowiednio silne pole elektromagnetyczne stosuje się powszechnie w rehabilitacji schorzeń związanych z układem kostno-stawowym i mięśniowym. Może zostać zalecone przez lekarza bądź fizjoterapeutę w przypadku, kiedy zmagasz się np. z zapaleniem stawów i zapaleniem okołostawowym bądź masz zerwane więzadło. Poza tym sprawdza się na nerwobóle czy zespoły bólowe kręgosłupa, wynikające z jego choroby zwyrodnieniowej.

Urządzenia emitujące pole elektromagnetyczne stanowią cenne narzędzie w przebiegu leczenia m.in.:

  • zapalenia zatok, ucha, migdałków podniebiennych, krtani,

  • odmrożeń, nieżytu oskrzeli, stanu po przebytym zapaleniu płuc, dychawicy oskrzelowej,

  • nieżytu jelit, zapalenia miedniczek nerkowych, stanu po przebytym zapaleniu miąższu wątroby,

  • zapalenia gruczołu krokowego, przydatków, gruczołów mlecznych karmiącej kobiety, zaburzeń w czynności dokrewnej jajników.

Norma pola elektromagnetycznego w zabiegach leczniczych

W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć z zastosowaniem pola elektromagnetycznego, stosuje się w aparatach różnorodne obwody i układy elektryczno-magnetyczne. Drgania elektromagnetyczne różnych wartości uzyskuje się dzięki zastosowaniu lamp generacyjnych, np. tzw. magnetronu (do diatermii mikrofalowej). Zależnie od rodzaju choroby i jej lokalizacji używa się odpowiedniej wielkości promiennika, np. na paraliż twarzy stosuje się sondę o mniejszej głowicy niż do leczenia dolegliwości okolicy grzbietu.

Cały zabieg wykorzystujący pole elektromagnetyczne wykonywany jest bezpośrednio na powierzchnię odsłoniętej skóry, zwykle w odległości 5–10 cm, i nie powinien trwać dłużej niż 15–20 minut. Do zabiegów leczniczych wyróżnia się 4 dawki, przy czym tzw. słaba norma pola elektromagnetycznego wynosi ok. 20 W, a mocna wartość sięga blisko 150 W. Najczęściej stosuje się dawki w granicach 20–75 W, rzadziej do 100 W. Cały cykl zabiegów z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego obejmuje 10–15 zabiegów [1].

Pole elektromagnetyczne – przeciwwskazania

Mimo że pole elektromagnetyczne stanowi cenne narzędzie lecznicze, a jego dobroczynne działanie jest szerokie, to nie zawsze można skorzystać z zabiegu. Przede wszystkim pole elektromagnetyczne nie jest wskazane, jeśli zmagasz się z nowotworem lub istnieje podejrzenie wykrycia obecności zmian nowotworowych. Poza tym przeciwwskazaniami są: schorzenia przebiegające z zaburzeniami ukrwienia, stany zapalne żył, obrzęki, różnorodne ropnie i wylewy krwawe. Zabieg nie może zostać również przeprowadzony w miejscach zespoleń metalowych kości oraz na tkanki, w których znajdują się metaliczne ciała obce. Również rozrusznik serca stanowi ważne przeciwwskazanie. Pole elektromagnetyczne nie może też zostać przeprowadzone, jeśli spodziewasz się dziecka.

Objawy zatrucia polem magnetycznym

Wyniki badań wskazują, iż ekspozycja na pole elektromagnetyczne może wywoływać zmęczenie, bóle głowy, zmniejszenie koncentracji i zdolności w zakresie uczenia się oraz prowadzić do zaburzeń poznawczych. Co więcej, obserwuje się jego negatywny wpływ na układ rozrodczy, np. u mężczyzn, którzy noszą w kieszeni telefon komórkowy, często stwierdza się zmniejszenie ruchliwości plemników. Przypuszcza się również, iż EMF powoduje wystąpienie glioblastomy – groźnego nowotworu mózgu.

lek. Agnieszka Żędzian

Źródła
  1. T. Mika, W. Kasprzak, Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2006.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.