account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bylica – nie tylko chwast, ale też roślina lecznicza. Właściwości, stosowanie

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian14.12.2023Aktualizacja: 14.12.2023

Zioła wracają do łask, a ziołolecznictwo staje się modne. Podczas gdy w 1980 r. produkcja ziół w Polsce wynosiła 11,7 tys. ton, obecnie oscyluje wokół 20 tys. ton. Jedną z na nowo odkrywanych roślin jest bylica. Stanowi cenne wsparcie w terapii przeciwpasożytniczej i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dowiedz się więcej o właściwościach bylicy i sposobach jej stosowania.


bylica-wlasciowsci-lecznicze-stosowanie
Pixabay.com

Polecane

oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest bylica?
  2. Jakie właściwości i zastosowanie ma bylica boże drzewko?
  3. Czy warto stosować ziele bylicy pospolitej?
  4. Jakie są właściwości prozdrowotne bylicy piołun?
  5. Kiedy warto sięgnąć po bylicę roczną?
  6. Kiedy stosowanie bylicy jest przeciwwskazane?

Co to jest bylica?

Bylica jest w Polsce traktowana jako pospolity chwast i stanowi zmorę dla alergików. Jej pyłki są tuż po pyłkach traw najczęstszą przyczyną występowania objawów alergii wziewnej. Do bylic zalicza się aż 400 gatunków roślin z rodziny astrowatych. Są to zarówno byliny, jak i krzewy. Niektóre z nich mają właściwości prozdrowotne.

Jak wygląda bylica o leczniczym zastosowaniu? Przypomina nieco koper, ale ma znacznie szersze i krótsze liście. Są one sinozielone na wierzchu i białawe lub szare od spodu. Pokrywa je delikatny meszek. Kwiaty mają kolor żółty i zbierają się w koszyczki, które swobodnie zwisają ze szczytu pędów.

Jakie właściwości i zastosowanie ma bylica boże drzewko?

Cechą charakterystyczną bylicy boże drzewko jest korzenny zapach, który kojarzy się z popularnym napojem typu cola. Ten specyficzny aromat uwalniają przetarte liście.

Kwitnące pędy bylicy boże drzewko są zbierane na przełomie lipca i sierpnia. Po wysuszeniu stosowane są dla pobudzenia produkcji żółci w wątrobie, ale też usprawnienia jej przepływu do dwunastnicy (rozluźniają mięśnie gładkie wyściełające drogi żółciowe). Zawarte w roślinie gorycze usprawniają trawienie, poprzez pobudzanie produkcji soków żołądkowego i trzustkowego. Do tego bylica boże drzewko działa ściągająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu może być stosowana we wspieraniu leczenia chorób wywołanych przez bakterie, wirusy i grzyby. 

Ze względu na właściwości przeciwzapalne, po roślinę warto sięgać w czasie przeziębienia. Wówczas nie tylko wspomaga organizm w walce z drobnoustrojami, ale też obniża gorączkę.

Napar z bylicy boże drzewko może być też podawany dzieciom, po uprzedniej konsultacji z pediatrą, w celu wsparcia terapii przeciwpasożytniczej (zwalcza glisty i owsiki).

Czy warto stosować ziele bylicy pospolitej?

Susz z kwiatów bylicy pospolitej ma zastosowanie przede wszystkim we wspomaganiu trawienia i przyswajania składników odżywczych z pokarmu poprzez wpływ na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Do tego obniża napięcie mięśni gładkich dróg żółciowych oraz jelit, co poprawia transport żółci. To niezwykle istotne, ponieważ żółć jest niezbędna do trawienia i wchłaniania tłuszczu, a także rozpuszczalnych w nim witamin: A, D, E i K.

Jeśli zmagasz się z bólami reumatycznymi – dodaj kwiaty bylicy pospolitej do kąpieli, aby nieco złagodzić dolegliwości. Korzeń ma dodatkowo działanie łagodzące ból neurogenny (świadczący o powstaniu uszkodzeń w układzie nerwowym). Jeśli zmagasz się zaawansowaną boreliozą, atakującą układ nerwowy, nieswoistymi bólami krzyżowymi – stosuj przetwory z bylicy pospolitej. Nie zapomnij jednak skonsultować się wcześniej z neurologiem.

Jakie są właściwości prozdrowotne bylicy piołun?

Właściwości lecznicze mają przyziemne liście bylicy piołun, ścinane w lipcu i sierpniu w pierwszym roku wegetacji. W kolejnych latach w tym samym okresie ścinane są górne części pędów. 

Surowce bylicy piołun podawane są przy niedokwaśności żołądka. Pobudzają też wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci, co nie tylko wzmaga apetyt, ale też zwalcza niestrawność i redukuje towarzyszące jej: bóle brzucha, zgagę, wzdęcia i uporczywe odbijanie.

Przetwory warto stosować przy kolce jelitowej i zaparciach spowodowanych spowolnioną perystaltyką jelit. Mogą być też elementem wspierającym terapię niewydolności trzustki.

Napary można stosować zewnętrznie. Obmywając nimi ciało, wspomożesz likwidowanie wszawicy, świerzba i grzybicy. W żadnym wypadku taka terapia nie powinna być jednak alternatywą zaleceń dermatologa, lecz ich uzupełnieniem.

Kiedy warto sięgnąć po bylicę roczną?

Bylica roczna zawiera artemizynę, która zwalcza zarodźce (łac. Plasmodium spp.) wywołujące malarię. Choroba staje się jednak coraz bardziej odporna na działanie artemizyny. Przez to rośliny nie należy traktować jako panaceum przeciwmalaryczne. Ponadto bylica roczna bywa wykorzystywana do produkcji paklitakselu będącego lekiem antynowotworowym.

Ze względu na właściwości biobójcze, roślina może być stosowana zarówno do wspierana leczenia chorób pasożytniczych, wirusowych i bakteryjnych, jak i zwalczania grzybów. Przez to wyciągi roślinne spotkasz w składzie kosmetyków zwalczających problemy skórne głowy i tym samym poprawiające kondycję włosów. 

Kiedy stosowanie bylicy jest przeciwwskazane?

Żadne zioło nie przyniesie korzyści, jeśli będzie stosowane bez konsultacji z lekarzem i w dawkach przekraczających zalecane. Wręcz przeciwnie – może poważnie zaszkodzić. Bylica przyjmowana w bardzo dużych porcjach wykazuje właściwości toksyczne. Wówczas mogą wystąpić nudności, wymioty i biegunka. Zamiast sięgać po surowiec prosto z natury, wybierz suplementy, które są skomponowane w taki sposób, by nie zaszkodziły po przyjęciu odpowiedniej dawki. 

Nie stosuj bylicy w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Zachowaj ostrożność w czasie menstruacji – roślina może nasilić krwawienie miesiączkowe. Suplement nie będzie odpowiedni również wtedy, gdy zmagasz się z alergią na pyłki tej rośliny.

Źródła
  1. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  2. J. Zajkowska, W. Drozdowski, Neuroborelioza – trudności diagnostyczne, „Neurologia po Dyplomie” 2013, s. 8 (1), s. 6-15.
  3. M. Puc, P. Rapiejko i in., Analiza stężenia pyłku bylicy w wybranych miastach Polski w 2014 r. „Alergoprofil” 2015, vol. 11, nr 1, s. 27-31.
  4. https://zodr.pl/download/technologia/rynekziol.pdf, dostęp: 18.07.2023 r.
  5. K. Bandurska, A. Berdowska i in., Transformacja roślin leczniczych za pomocą Agrobacterium tumefaciens, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2016, nr 70, s. 1220–1228.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.