account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego – diagnoza i leczenie

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian04.04.2024Aktualizacja: 04.04.2024

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego polegają na błędnym rozpoznawaniu dźwięków przez mózg. Zaburzenie nie wynika z uszkodzenia słuchu. Eksperci wskazują na wiele czynników, które mogą wpływać na powstanie zaburzeń przetwarzania słuchowego. Niektóre z nich rozwijają się w życiu płodowym. Wystąpienie centralnego zaburzenia przetwarzania słuchowego negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Sposobem na uniknięcie powikłań jest wcześnie podjęta rehabilitacja.


centralne-zaburzenia-przetwarzania-sluchowego-co-to
Unsplash.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego – o czym mowa?
 2. Jakie są przyczyny zaburzenia?
 3. Czynniki mające wpływ na rozwój zaburzeń przetwarzania słuchowego
 4. Skutki zaburzenia przetwarzania słuchowego
 5. Zaburzenia przetwarzania słuchowego a inne choroby
 6. Diagnostyka zaburzeń przetwarzania słuchowego
 7. Metody leczenia zaburzeń przetwarzania słuchowego

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego – o czym mowa?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD – Central Auditory Processing Disorders) to określenie zaburzenia funkcji słuchu. Zaburzenia przetwarzania słuchowego nie wynikają z uszkodzenia słuchu, ale powstają w obszarze pracy centralnego układu nerwowego [1]. Problem polega na błędnym rozpoznawaniu i interpretowaniu dźwięków przez mózg. Zniekształcone trafiają do ośrodka słuchowego. Eksperci szacują, że centralne zaburzenie przetwarzania słuchowego dotyka na świecie około 3% dzieci i około 20% dorosłych [1]. 

Jakie są przyczyny zaburzenia?

Przyczyn zaburzenia przetwarzania słuchowego jest wiele i są one złożone. Zaburzenie powstaje w wyniku upośledzenia części mózgu w zakresie rozpoznawania, segregacji i lokalizacji słyszalnych w otoczeniu dźwięków. 

Czynniki mające wpływ na rozwój zaburzeń przetwarzania słuchowego

Czynniki, które mają wpływ na powstanie zaburzeń przetwarzania słuchowego, mogą wystąpić już na etapie życia płodowego. Eksperci wskazują na infekcje wirusowe matki, spożywanie alkoholu i palenie papierosów w okresie ciąży. Działanie tych czynników ma szczególnie destrukcyjny wpływ w pierwszym trymestrze ciąży, w którym kształtują się neurony mózgu i centralny układ nerwowy dziecka. Do powstania zaburzenia może dojść również podczas porodu. Sprzyjają temu nieprawidłowe ułożenie szyi dziecka i chwilowe niedotlenienie, które mogą doprowadzić do jednostronnego uszkodzenia aparatu słuchowego. 

Eksperci za czynnik sprawczy zaburzenia wskazują środowisko, w którym rozwija się dziecko. Maluch od pierwszych dni życia niejednokrotnie jest narażony na dźwięki przekraczające dopuszczalne normy. Naukowcy podkreślają, że dzieci już na wczesnym etapie rozwoju mają styczność z zabawkami wydającymi zbyt głośne dźwięki. W kolejnych latach życia negatywny wpływ na prawidłowy odbiór bodźców słuchowych mają słuchawki douszne, których dzieci na wczesnym etapie rozwoju nie powinny używać. Jako przyczynę zaburzenia przetwarzania słuchowego wskazuje się również na pourazowe uszkodzenie aparatu słuchowego, a także na długotrwałe, nieleczone uszkodzenie słuchu, wywołane np. infekcją.

Skutki zaburzenia przetwarzania słuchowego

Wystąpienie centralnego zaburzenia przetwarzania słuchowego negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Przede wszystkim młody człowiek ma trudności w zlokalizowaniu i interpretowaniu dźwięków. Problem dotyczy szczególnie odróżniania dźwięków o podobnym brzmieniu. Chory nie ma podzielności słuchowej, co objawia się trudnością z utrzymaniem uwagi na rozmowie w miejscu, gdzie występują inne dźwięki. Chaos, który słyszy dziecko, sprawia, że ma ono problemy z koncentracją. Przebodźcowany dźwiękami młody człowiek doświadcza częstego bólu głowy, zmęczenia i drażliwości. Odreagowuje to nadwrażliwością, impulsywnością, a nawet agresją, nad którą nie panuje. 

Nieprawidłowa interpretacja dźwięków sprawia, że dzieci dotknięte zaburzeniem mają poważne trudności z nauką mówienia, czytania i pisania. Docierające do nich zniekształcone dźwięki uniemożliwiają prawidłową naukę intonacji. Mowa dzieci dotkniętych zaburzeniem jest monotonna, szybka i głośna. 

Zaburzenia przetwarzania słuchowego a inne choroby

Powstała w wyniku zaburzenia przetwarzania słuchowego nadwrażliwość słuchowa może być związana z występowaniem niektórych chorób, dodatkowo nasilających objawy. Są to m.in.: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), mózgowe porażenie dziecięce, zespół Williamsa, zespół Downa, szumy uszne, zapalenie nerwu twarzowego, stany zapalne narządu słuchu, słuch absolutny

Diagnostyka zaburzeń przetwarzania słuchowego

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego wymagają złożonej diagnostyki, która w pierwszej kolejności wyklucza występowanie innych zaburzeń słuchu, np. wynikających z chorób układu nerwowego lub powstałych na skutek uszkodzenia aparatu słuchowego. W tym celu przeprowadzane są badania, m.in.: ocena otoskopowa, audiometria tonalna, audiometria słowna, audiometria impedancyjna. Testy dostosowywane są do wieku pacjenta, poziomu intelektualnego i językowego. 

Metody leczenia zaburzeń przetwarzania słuchowego

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego pogłębiają się wraz z wiekiem. Bagatelizowane, wpływają na rozwój człowieka. Dlatego kluczowe jest ich diagnozowanie, a następnie leczenie już na wczesnym etapie. Terapia zaburzenia prowadzona jest przez psychologów i logopedów. Rehabilitacja uwzględnia:

 • rozwijanie umiejętności słuchowych za pomocą różnych technik, np. metody Tomatisa, metody Samonasa;

 • rozwijanie języka i naukę stosowanie go w komunikacji;

 • stymulowanie umiejętności poznawczych dziecka; 

 • naukę rozpoznawania, odróżniania dźwięków i ich cech – wysokości, długości, natężenia;

 • rozwijanie pamięci słuchowej;

 • ćwiczenia poprawiające koncentrację w przypadku występowania innych sygnałów, potencjalnie zagłuszających.

Im wcześniej podjęta rehabilitacja, tym większa szansa na umiejętne radzenie sobie z deficytami w życiu dorosłym. Objawem alarmującym dla rodziców maluchów, powinien być opóźniony rozwój mowy, brak reakcji na dźwięki lub trudność w zlokalizowaniu dźwięku, który słyszy maluch.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć również dziecko do 7 roku życia. W pakiecie od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do laryngologa dziecięcego, pediatry i wielu innych specjalistów w ramach e-konsultacji. A w pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie do e-konsultacji i wizyt w gabinecie lekarskim aż 39 specjalistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, na konsultację z lekarzem rodzinnym lub pediatrą będziesz czekać nie dłużej niż 24 godziny, a z innymi specjalistami skonsultujesz się w ciągu z reguły 3 dni roboczych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w ramach Polisy Zdrowie Welbi to także badania – dostęp do nawet blisko 300 różnych badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym audiometrii tonalnej i impedancyjnej (w pakiecie OCHRONA GOLD).

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, co możesz zyskać.

Źródła
 1. A. Paczkowska, J.T. Marcinkowski, Istota zaburzenia przetwarzania słuchowego – niedocenianego problemu zdrowotnego, „Hygeia Public Health”, 2013, 48(4) s. 396–399.
 2. M. Zaborniak-Sobczak, Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego: od teorii do praktyki edukacyjnej. Wybrane problemy, „Niepełnosprawność. Dyskursy Pedagogiki Specjalnej”, 2016, 23, s. 116–132.
 3. K. Dajos-Krawczyńska i in., Diagnoza zaburzeń przetwarzania słuchowego – przegląd literatury, „Nowa Audiofonologia”, 2013, 2(5) s. 9–14.
 4. A. Skoczylas i in., Diagnoza i terapia osób z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego w Polsce, „Nowa Audiofonologia”, 2012, 1(3) s. 51–55.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.