account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Chlamydia u dzieci – jak może dojść do zakażenia? Objawy chlamydii u dzieci

Olga Dąbska23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Chlamydia u dzieci jest zazwyczaj konsekwencją zakażenia okołoporodowego, czyli transmisji bakterii z zakażonej matki na dziecko podczas porodu. Sprawdź, czy możliwe są inne drogi zainfekowania bakterią chlamydii najmłodszych. Dowiedz się, w jaki sposób objawia się chlamydia u dzieci.


chlamydia-u-dzieci-jak-moga-sie-zarazic
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Jak dziecko może zarazić się chlamydią?
 2. Objawy chlamydii u dzieci
 3. Leczenie chlamydii u dzieci
 4. Jak można uzyskać wsparcie leczenia?

Jak dziecko może zarazić się chlamydią?

Chlamydia to obok rzeżączki jedna z częściej występujących chorób wenerycznych. Główną drogą szerzenia się tego patogenu są kontakty seksualne, jednak nie jest to jedyny sposób, w jaki może dojść do zakażenia. Eksperci zwracają uwagę na ryzyko okołoporodowego zainfekowania bakterią Chlamydia trachomatis u dzieci. Do transmisji tego drobnoustroju dochodzi w czasie przechodzenia płodu przez kanał rodny zakażonej chlamydią przyszłej mamy. Zajęta przez infekcję szyjka macicy to źródło szerzenie się zakażenia drogą wstępującą (szyjka–trzon macicy–jajowody–jajniki). Matki zarażają dzieci urodzone siłami natury w 50% przypadków. Eksperci zwracają też uwagę na przypadki zakażeń chlamydiami u dzieci, które przyszły na świat drogą cięcia cesarskiego. Jest to związane z wcześniejszym zakażeniem bakterią wód płodowych, w których znajduje się dziecko do czasu porodu. Pozostałe przypadki są konsekwencją nieprzestrzegania przez zakażonych opiekunów podstawowych zasad higieny. Bakterie chlamydii mogą szerzyć się przez używanie tych samych ręczników i przyborów toaletowych czy za pośrednictwem brudnych rąk. Chlamydia pneumoniae pojawia się dużo częściej. Zarazić się można drogą kropelkową.

Objawy chlamydii u dzieci

Chlamydie u noworodków objawiają się głównie w postaci zapalenia spojówek. Jest to najczęstszy rodzaj zapalenia spojówek u dzieci w 1 miesiącu życia. Okres inkubacji, czyli czas od kontaktu z drobnoustrojem do pojawienia się pierwszych objawów, wynosi 4–21 dni. Objawy chlamydii u dzieci mogą mieć różne nasilenie – zdarzają się zarówno przypadki  bez- lub skąpoobjawowe, jak i ropny stan zapalny spojówek o ciężkim przebiegu. Początkowo zaobserwować można na oczach dziecka śluzową wydzielinę. Z czasem przybiera ona ropny charakter. Spojówki stają się zaczerwienione, a powieki obrzęknięte. U niektórych Pacjentów obserwuje się strupy na powiekach. W wyniku zapalenia spojówek może dojść do bliznowacenia spojówek czy brodawkowatego przerostu górnej powieki. Nierozpoznane zapalenie spojówek, leczone miejscowo antybiotykami, może trwać tygodniami, przyczyniając się do rozwoju zapalenia płuc.

W połowie przypadków zakażenia chlamydią u dzieci dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia ucha środkowego. Zakażenie w układzie oddechowym utożsamiane bywa z zespołem zapalenia płuc u niemowląt. Rozwija się ono między 2 a 26 tygodniem życia. Dochodzi w nim do obustronnego, śródmiąższowego zapalenia płuc. Zazwyczaj towarzyszą mu stan podgorączkowy, suchy, napadowy kaszel, duszność, tachykardia (przyspieszona praca serca), utrata masy ciała lub kłopoty z przybieraniem na wadze oraz zapalenie spojówek. W ciężkich przypadkach dochodzi do niewydolności oddechowej. W badaniu RTG stwierdza się rozdęcia płuc, śródmiąższowe lub plamiste nacieki zapalne. Uważa się, że chlamydia odpowiada za 6–22% zakażeń dolnych dróg oddechowych u dzieci.

Eksperci zwracają uwagę na możliwy związek infekcji bakterią chlamydii u dzieci z zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Opisywany jest on jako niespodziewana śmierć pozornie prawidłowo rozwijającego i zdrowego dziecka w wieku niemowlęcym.

Zakażenie chlamydiami u dzieci rozwinąć się może również w pochwie, odbytnicy, cewce moczowej. Eksperci informują też o przypadkach zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mięśnia sercowego.

 • Sprawdź, jakie są objawy HIV. Poznaj dolegliwości towarzyszące temu zakażeniu.

Leczenie chlamydii u dzieci

Leczenie zakażenia chlamydią u dzieci jest konieczne z uwagi na ryzyko towarzyszących temu powikłań. Opiera się ono o antybiotykoterapię. Bakteria chlamydii u dzieci wrażliwa jest na tetracykliny, rifampicynę, chloramphenicol, makrolidy i sulfonamidy. U noworodków i niemowląt stosowana jest erytromycyna iv. W przypadku zapalenie spojówek lekarz przepisuje krople z erytromycyną lub sulfonamidami. Ulgę przynieść mogą domowe metody, jak przemywanie oczu solą fizjologiczną lub chłodne okłady, które mają za zadanie zmniejszyć obrzęk i świąd. W przypadku obecności patogenów w układzie oddechowym miejscowe podanie antybiotyku może okazać się niewystarczające. Wówczas wprowadzana jest ogólnoustrojowa antybiotykoterapia. Stosowane są erytromycyna i azytromycyna. Zakażenia narządów płciowych zwalcza się doksycyklina, azytromycyną, erytromycyną. W przypadku zakażenia chlamydią u dzieci badaniem i leczeniem objęci powinni być również jego rodzice.

Jak można uzyskać wsparcie leczenia?

Jeśli chcesz mieć łatwy i szybki dostęp do lekarzy i badań, żeby wesprzeć proces diagnozy i leczenia siebie i swoich najbliższych, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów Polisy Zdrowie Welbi, żeby móc skorzystać z:

 • Konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym lub internistą w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty,

 • Konsultacji ze specjalistą z listy dostępnych w danym pakiecie z czasem oczekiwania na przeważnie do 3 dni roboczych,

 • Badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy dostępnych w danym pakiecie,

 • Innych usług medycznych w zależności od wybranego pakietu.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć diagnostykę i leczenie Twojego dziecka.

Źródła
 1. I. Choroszy-Król, R. Bednorz, M. Frej-Mądrzak, Chlamydia trachomatis – aspekty kliniczne i terapeutyczne, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, t. 15, nr 3, s. 447–449.
 2. I. Choroszy-Król, R. Bednorz, M. Frej-Mądrzak i wsp., The role of Chlamydia trachomatis urinary tract infection in children, „Clinical Microbiology and Infection” 2005, t. 11, nr 2, s. 492.
 3. I. Choroszy-Król, M. Frej-Mądrzak, D. Teryks-Wołyniec, Zakażenia układu moczowo-płciowego wywoływane przez Chlamydia trachomatis w praktyce lekarza rodzinnego, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, t. 13, nr 2, s. 292–295.
 4. M. Grochowicz, Z. Dajek, Typowe trudności w prowadzeniu noworodków w przypadku zakażeń Chlamydia trachomatis, „Nowa Pediatria” 2002, nr 2, s. 49–52.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.