account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Magdalena Drąg15.11.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Po poronieniu należy odczekać jakiś czas, by z sukcesem zajść w kolejną ciążę. Jeżeli kobieta zmaga się z poronieniami nawykowymi, można u niej przeprowadzić dokładną diagnostykę w celu rozpoznania ich przyczyny.


ciaza-po-poronieniu-kiedy-mozna-bezpiecznie-zajsc-w-ciaze
Pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
Spis treści
  1. Kiedy po poronieniu można zajść w ciążę?
  2. Poronienie a kolejna ciąża
  3. Diagnostyka w przypadku poronienia
  4. Jak przygotować się do kolejnej ciąży po poronieniu?
  5. Profilaktyka poronień

Kiedy po poronieniu można zajść w ciążę?

Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie objawia się najczęściej krwawieniem z dróg rodnych i bólem brzucha, choć każdy z tych symptomów może być naturalną dolegliwością ciążową. Podobne symptomy może dawać ciąża pozamaciczna.

Staranie się o dziecko po poronieniu wiąże się z dużym stresem i wątpliwościami. Czas, który powinien minąć od poronienia do kolejnej ciąży, zależy natomiast od metody leczenia.

Są trzy metody postępowania w przypadku utraty ciąży: 

  • wyczekujące, czyli obserwację samoistnego rozwoju wydarzeń, 

  • farmakologiczne,

  • zabiegowe. 

Nie zaobserwowano, by wybór którejś z wyżej wymienionych metod wiązał się z występowaniem różnic w urodzeniu zdrowych dzieci o czasie. 

Jeżeli pacjentka poroniła samoistnie lub w warunkach szpitalnych, miała wdrożone leczenie farmakologiczne, ocenia się, że nawet po upływie jednego cyklu miesiączkowego po poronieniu może ponownie starać się o dziecko, choć za bezpieczniejszą granicę czasową uznaje się odstęp trzech miesięcy (trzech cykli miesiączkowych).

Zalecam natomiast, by pacjentki, które miały przeprowadzone zabiegowe opróżnienie macicy przez łyżeczkowanie jamy macicy, odczekały co najmniej 3 miesiące, by zajść w kolejną ciążę. 

Diagnostyka w przypadku poronienia

Uważa się, że badanie genetyczne materiału z poronienia jest wskazane dopiero przy drugim bądź trzecim poronieniu. DNA bada się z kawałka pępowiny lub fragmentu trofoblastu czy już ukształtowanego łożyska (nie z fragmentów ciała zarodka czy płodu). Pierwsza utrata ciąży nie jest wskazaniem do badań genetycznych. W Polsce nie są one ponadto refundowane – ich koszt wynosi od 800 do 1500 zł. Jeżeli natomiast poronienia nawracają, warto zbadać kariotypy obojga partnerów starających się o ciążę.

Wskazane jest również wykonanie badań immunologicznych. Dzięki nim można wykryć u siebie choroby z autoagresji. Badane są przeciwciała: 

  • przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) i przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), które znajdują się w osoczu m.in. chorych na chorobę Hashimoto. Warto rozważyć też sprawdzenie stężenia hormonów tarczycy, której zaburzenia mogą powodować poronienia; 

  • przeciwko antygenom łożyska (APA);

  • antykardiolipinowe i antykoagulant toczniowy występujące w przebiegu zespołu antyfosfolipidowego (APS);

  • przeciwjądrowe (ANA), które wykryjemy u pacjentek chorujących na toczeń rumieniowaty układowy oraz twardzinę.

Zalecam również badanie obrazowe macicy (np. ultrasonografia narządu rodnego), które wykluczy występowanie jej wad.

Warto pamiętać również o badaniach mikrobiologicznych z wymazu z pochwy lub szyjki macicy, pozwolą one bowiem zdiagnozować infekcje dróg rodnych (spowodowane np. przez chlamydię), także będące przyczyną poronień oraz o badaniach serologicznych, które wykryją choroby zakaźne (m.in. cytomegalię, toksoplazmozę czy różyczkę).

Jak przygotować się do kolejnej ciąży po poronieniu?

Pacjentki, które poroniły, pytają mnie często, jak mogą przygotować się do kolejnej ciąży. Nie ma szczególnych zasad i wskazówek dla kobiet po niepowodzeniach położniczych. Warto natomiast co najmniej 4 tygodnie przed zajściem w ciążę przyjmować kwas foliowy (najlepiej jego aktywną formę, czyli folian 5-MTHF). Zmniejsza to ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu (wad dysraficznych). Kobiety z mutacją genu MTHFR nie metabolizują prawidłowo kwasu foliowego i szczególnie one powinny stosować folian 5-MTHF. Dla bezpieczeństwa zalecam jednak, by każda starająca się o dziecko kobieta przyjmowała kwas foliowy w jego aktywnej formie.

Profilaktyka poronień

Badania nad poronieniami wskazują, że zmiany stylu życia, które zwiększają płodność, zmniejszają ryzyko wystąpienia poronienia. Osobom planującym ciążę zalecam, by zaprzestały palenia tytoniu i spożywania alkoholu oraz zadbały o to, by zmniejszyć masę ciała (w przypadku BMI powyżej 25).

Po zbadaniu wpływu preparatów wielowitaminowych na kobiety z grupy ryzyka poronienia przedwczesnego i na kobiety bez takiego ryzyka nie stwierdzono znacznych różnic w profilaktyce poronień. Stosowanie kompleksu witamin, szczególnie z dużymi dawkami witaminy A i kwasu foliowego, zwiększa natomiast o 38% możliwość wystąpienia ciąż wielopłodowych (a te wiążą się z większym ryzykiem powikłań matczynych i płodowych).

Zwracam ponadto uwagę na to, że suplementacja progesteronem nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem w przypadku każdej ciąży zagrożonej poronieniem. Nie ma jednoznacznych badań, które by określiły, że taka terapia zapobiega utracie dziecka. Obserwacje wskazują natomiast, że zdecydowanie większą skuteczność ma podawanie go pacjentkom z poronieniami nawracającymi. Korzyści płynące z jego stosowania u tych pacjentek są znaczne, dlatego profilaktyka progesteronowa jest w takich przypadkach zalecana standardowo.


Jeżeli planujesz ciążę i chcesz zasięgnąć porady lub jesteś w ciąży i podejrzewasz u siebie poronienie, skonsultuj się z ginekologiem.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. R. Dębski, Endokrynologia Ginekologiczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  3. V. Berghella, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.