account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Choroba Dupuytrena – leczenie, przyczyny, objawy

Magdalena Duraklek. Wiktor Trela15.07.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Przykurcz Dupuytrena to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób rąk, zwykle o łagodnym przebiegu. Najczęściej występuje u mężczyzn. Jej przyczyny zazwyczaj upatruje się w czynnikach genetycznych. Choroba Dupuytrena doprowadza do przykurczu palców. Skuteczną metodą leczenia jest operacja, podczas której wycina się zmiany w obrębie śródręcza, które na skutek zmian bliznowatych powodują przykurcz palców dłoni.


co-to-jest-przykurcz-dupuytrena
Pixabay.com

Polecane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
przeciazenie-nadgarstka-na-czym-polega-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Przeciążenie nadgarstka - na czym polega leczenie domowe?
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
bol-palcow-u-nog-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Ból palców u nóg - jakie są najczęstsze przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest przykurcz Dupuytrena?
  2. Przykurcz palców dłoni
  3. Jakie objawy daje choroba Dupuytrena?
  4. Przykurcz Dupuytrena – do jakiego lekarza się zgłosić?
  5. Jakie przyczyny może mieć przykurcz palców dłoni?
  6. Leczenie choroby Dupuytrena
  7. Przykurcz Dupuytrena – zastrzyki
  8. Przykurcz Dupuytrena – operacja
  9. Rehabilitacja na przykurcz Dupuytrena

Co to jest przykurcz Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena to choroba nawracająca, którą leczy się operacyjnie. Bez względu na technikę zastosowaną podczas wycinania zmian chorobowych w trakcie operacji, jak również sposób rekonwalescencji po zabiegu, należy liczyć się z możliwością nawrotu przykurczu Dupuytrena. Choroba może nawrócić zarówno po pół roku, jak i dopiero po 20, 30 latach. 

Przykurcz palców dłoni

Choroba Dupuytrena to przykurcz, bliznowacenie rozcięgna dłoniowego – cienkiej struktury ścięgnistej znajdującej się pod skórą dłoni. Schorzenie stopniowo upośledza zakres ruchu palca bądź palców, co prowadzi do znacznego ograniczenia jego/ich funkcji. Przykurcz palców dłoni w większości przypadków dotyka palca serdecznego i małego, stawów międzypaliczkowych bliższych (PIP) oraz w śródręczno-paliczkowych (przykurcz Dupuytrena MP).

Jakie objawy daje choroba Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena to choroba, w przebiegu której pojawia się problem ze swobodnym wyprostowaniem dłoni, przy zachowaniu jej zgięcia. W zależności od stadium zaawansowania przypadłości, oprócz problemów z poruszaniem się palców, może się również zmienić kształt dłoni. Wówczas staje się ona nieco bardziej wklęsła i pojawiają się zgrubienia. Powstały ganglion to tzw. guzek Dupuytrena. U pacjenta może pojawić się ból stawów dłoni, zwłaszcza przy silniejszym ucisku zmienionego chorobowo miejsca. Tu pojawia się znaczny dyskomfort zarówno w pracy, jak i życiu codziennym. Pacjent zaczyna mieć problemy z prostymi czynnościami, np. z myciem twarzy, używaniem kluczy czy zakładaniem rękawiczek. 

Przykurcz Dupuytrena – do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu palców dłoni, zmian w jej wyglądzie czy nadwyrężenia ręki, należy skonsultować się z ortopedą. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz klinicznego badania ręki w większości przypadków jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i skierować pacjenta na odpowiednie leczenie, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań diagnostycznych.

Jakie przyczyny może mieć przykurcz palców dłoni?

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania przykurczu Dupuytrena są uwarunkowania genetyczne. Choroba częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza po 40–50. roku życia. Zespół Dupuytrena może pojawić się w wyniku częstych mikrourazów tego ścięgna, np. podczas pracy polegającej na podnoszeniu sporych ciężarów czy dynamicznym i gwałtownym ściskaniu z przytrzymaniem. Przykurcz dłoni może pojawić się również przy problemach z nerwem łokciowym. W chorobie Dupuytrena zwykle najmocniej przykurczone są palec czwarty i piąty, których mięśnie unerwione są głównie przez nerw łokciowy. Przykurcz Dupuytrena częściej dotyka osoby cierpiące na takie choroby jak: cukrzyca, padaczka, gruźlica, AIDS. W tej grupie pacjentów można także spodziewać się częstszego nawrotu choroby po operacji. Na rozwój choroby w niewielkim stopniu ma wpływ również stosowanie używek, zwłaszcza picie alkoholu i palenie papierosów. 

Leczenie choroby Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena to choroba leczona operacyjnie. U chorych stosuje się leczenie w postaci zastrzyków, jednak główną formą leczenia jest zabieg operacyjny i odpowiednia rekonwalescencja po jego wykonaniu. Należy jednak pamiętać, że przykurcz Dupuytrena to przypadłość, która ma tendencję do nawracania, bez względu na zastosowaną metodę leczenia. Nawrót choroby może nastąpić już pół roku od operacji, ale i kilkadziesiąt lat po. 

Przykurcz Dupuytrena – zastrzyki

Leczenie zachowawcze polega na ostrzyknięciu zmienionego chorobowo miejsca lekiem zawierającym kolagenazę. Zastrzyk jest prawie bezbolesny i wykonuje się go bezpośrednio w przykurczoną tkankę.

Przykurcz Dupuytrena – operacja

Przykurcze Dupuytrena to przypadłość, którą w większości przypadków leczy się operacyjnie. Najbardziej klasyczna metoda operacyjna to całkowite lub częściowe wycięcie zmienionej chorobowo tkanki. Zwykle podczas zabiegu lekarz wykonuje podłużne nacięcie przypominające kształtem literę Z lub zygzakowate, z późniejszą plastyką. W leczeniu operacyjnym stosuje się także fasciotomię, czyli przecięcie pasm przykurczających. Ostrze specjalnego noża wprowadza się podskórnie i w odpowiedni sposób przecina pasmo na kilku poziomach, co skutkuje poprawą wyprostu. Po wypreparowaniu zmienionych tkanek przystępuje się do szycia skóry. W przypadku wcześniejszego zastosowania nacięcia zygzakowatego wykonuje się plastykę bądź ubytek skóry uzupełnia przeszczepem.

Rehabilitacja na przykurcz Dupuytrena

Po operacji stosuje się opatrunek uciskowy. Pacjent powinien zwracać szczególną uwagę na to, aby palce jego dłoni pozostawały w największym wyproście. W niektórych przypadkach uzasadnione jest także użycie łuski gipsowej lub szyny. Rehabilitacja po operacji przykurczu Dupuytrena polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń rozciągających. Wystarczy zdrową dłoń przyłożyć do palców operowanej ręki od wewnętrznej strony i delikatnie odchylić do strony zewnętrznej. Dobre efekty przyniesie również delikatny masaż. Najlepiej wykonywać rozcierające ruchy kciukiem w poprzek dłoni.

Źródła
  1. M. Wiśniewska, P. Czarnecki, Choroba Dupuytrena, „Ortopedia i Traumatologia” 2016, nr 3.
  2. M. Bednarek, M. Trybus, W. Pokrowiecki, P. Guzik, Z. Wiśniowski, Ocena wpływu operacyjnego leczenia przykurczu Dupuytrena na poprawę funkcji ręki w oparciu o badania przeprowadzone z zastosowaniem kwestionariusza DASH, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/132, dostęp: kwiecień 2023 r.
  3. J. Strychar, Choroba Dupuytrena, http://drstrychar.com/content/uploads/2018/01/Choroba-Dupuytrena-UCZ.pdf, dostęp: kwiecień 2023 r.
Author Magdalena Durak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.