Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jakie działanie ma cytrulina?

Sylwia Brodniewska

22.02.2023

Aktualizacja: 22.02.2023

Cytrulina jest suplementem, który bardzo dobrze znają sportowcy. Pomaga uzyskać efekt pompy mięśniowej, dzięki czemu sylwetka wydaje się jeszcze bardziej wyrzeźbiona. Cytrulina ma szereg właściwości, które pomagają osobom aktywnym fizycznie poprawić kondycję i szybciej zregenerować się po ćwiczeniach. Dodatkowo może poprawiać potencję u mężczyzn. Sprawdź, jak należy ją dawkować.


cytrulina-dzialanie-zastosowanie-skutki-uboczne
pixabay.com

Polecane

ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
orzeszki-ziemne-co-zawieraja-jakie-maja-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Fistaszki - jakie mają właściwości i wartości odżywcze?
30.07.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest cytrulina?
 2. Właściwości cytruliny
 3. Cytrulina – dawkowanie
 4. Skutki uboczne 
 5. Połączenie cytruliny z argininą

Co to jest cytrulina?

Cytrulina (L-cytrulina) jest aminokwasem bardzo popularnym wśród sportowców. Naturalnie występuje w arbuzie, melonie czy ogórkach, ale najczęściej jest syntezowana w postaci jabłczanu cytruliny. Substancja ta powiększa mięśnie (daje efekt pompy mięśniowej), dzięki napływowi krwi do partii, które były wcześniej trenowane. Poprawia również wydolność organizmu, dlatego sprawdza się u sportowców długodystansowych. 

Właściwości cytruliny

Cytrulina pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Bierze udział w różnych przemianach metabolicznych, np. cyklu mocznikowym. Ponadto jest obecna w procesie syntezy aminokwasów. Dzięki zdolności przekształcenia ornityny w argininę pomaga w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększony przepływ krwi w całym organizmie. Dlatego o suplementacji cytruliny powinni pomyśleć także mężczyźni, którzy zaobserwowali u siebie niewielkie problemy z erekcją.

Efektem stosowania suplementów z cytruliną jest obniżenie ciśnienia krwi, a także zwiększenie wydolności mięśniowej po aktywności fizycznej. Aminokwas ten skutecznie regeneruje mięśnie po wysiłku, a także cały organizm. Suplementy z cytruliną sprawdzą się zarówno przed treningami na świeżym powietrzu, które są polecane w szczególności w okresie wiosenno-letnim, jak i również tymi wykonywanymi w pomieszczeniu. 

Cytrulina, w odróżnieniu od kreatyny, nie bierze udziału w budowaniu mięśni, ale jest równie ważna podczas treningu. Może być również wykorzystywana wspomagająco w leczeniu nadciśnienia tętniczego, osłabienia mięśni, zmęczenia czy demencji. 

Cytrulina – dawkowanie

Zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji istotne jest wykonanie przynajmniej podstawowych badań krwi. Każdy składnik może inaczej zadziałać na konkretny organizm, dlatego warto wiedzieć, po które suplementy sięgać. Powinny być one dobrane na podstawie analizy poziomu witamin, minerałów czy aminokwasów we krwi. Aby uzyskać pozytywne efekty przyjmowania cytruliny, należy stosować ją w dawce między 2 a 6 g na dobę. W niektórych przypadkach można zwiększyć jej podaż do maksymalnie 8 g na dobę. Codzienną dawkę suplementu warto podzielić na dwie porcje, które należy przyjmować przed treningiem i bezpośrednio po wysiłku. Należy zacząć od stosowania najmniejszej ilości, czyli 2 g w dwóch dawkach. Z czasem można ją zwiększać, obserwując swój organizm. 

Niektóre badania wskazują, że dawka 15 g cytruliny nadal jest bezpieczna. Nie należy jednak do niej dążyć bez konsultacji ze specjalistami. Ilość przyjmowanego suplementu powinno się ustalić na podstawie swojej wagi, aktywności fizycznej, rodzaju treningu, a także wielu innych czynników. Poza samą suplementacją ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Ludzie aktywni fizycznie i sportowcy powinni w szczególności zwrócić uwagę na to, co jedzą po treningu

Skutki uboczne 

Zazwyczaj cytrulina nie wykazuje żadnych działań niepożądanych, o ile jest stosowana zgodnie z zaleceniami. Osoby, które na co dzień borykają się z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, powinny zrezygnować z przyjmowania suplementu lub uzgodnić to ze swoim lekarzem, ponieważ cytrulina może powodować nasilenie dolegliwości gastrycznych. 

Należy również uważać z suplementacją tego aminokwasu, jeśli na co dzień przyjmuje się leki na stałe. W szczególności, jeśli są to leki obniżające ciśnienie krwi, poprawiające potencję czy niektóre medykamenty przyjmowane z powodu zaburzeń pracy układu pokarmowego. 

Połączenie cytruliny z argininą

Połączenie tych dwóch aminokwasów przekłada się na lepsze ukrwienie tkanki mięśniowej, dotlenienie i odżywienie mięśni. Pozwala na szybsze uzyskanie pompy. Cytrulina z argininą pomaga również szybciej zregenerować się mięśniom po treningu, dzięki czemu zakwasy nie są tak uciążliwe. To połączenie u niektórych może również przełożyć się na uzyskiwanie lepszych efektów sportowych. 

Wiele suplementów diety przeznaczonych do poprawy erekcji zawiera połączenie cytruliny z argininą. Pozwalają one osiągnąć lepsze efekty. Dawkowanie powinno być natomiast doraźne, zazwyczaj 1–1,5 godziny przed planowanym stosunkiem.

Źródła
 1. E. Curis i in., Almost all about citrulline in mammals, „Amino Acids" 2005, nr 29. 
 2. S. Bahri i in., Citrulline: From metabolism to therapeutic use, „Nutrition" 2013, nr 29 (3). 
 3. D. Rabier, P. Kamoun, Metabolism of citrulline in man, „Amino Acids” 1995, nr 9.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na fit gofry – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.