account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Jak zrobić koktajl bananowy? Sprawdzone i pyszne przepisy

Marta Drzazga28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Koktajl z bananów może być dodatkiem do śniadania albo deserem. Naturalna słodycz bananów sprawia, że możesz cieszyć się doskonałym smakiem bez dodatku cukru. Koktajl bananowy przygotujesz na wiele różnych sposobów: z jogurtem, z mlekiem krowim lub roślinnym, z dodatkiem kakao lub z masłem orzechowym. Wypróbuj nasze przepisy.


koktajl-bananowy-z-mlekiem-z-jogurtem-jak-zrobic
pixabay.com

Polecane

jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
zupa-dyniowa-z-jakimi-dodatkami-ja-podawac
Odżywianie
2 min.
Zupa dyniowa - z jakimi dodatkami ją podawać?
27.07.2021
brazowy-ryz-jak-go-gotowac-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Brązowy ryz - jak go gotować? Właściwości
24.01.2022
Spis treści
  1. Koktajl bananowy – wartości odżywcze i korzyści dla zdrowia
  2. Jogurt czy mleko? Najlepsze przepisy na koktajl bananowy
  3. Koktajl z bananów – co dodać, aby było smacznie?
  4. Jak zrobić koktajl bananowy bez blendera?

Koktajl bananowy – wartości odżywcze i korzyści dla zdrowia

Koktajl bananowy zawdzięcza swoje właściwości bananom, które zawierają najważniejsze witaminy: A, E, C, K oraz B oraz składniki mineralne: magnez, fosfor, wapń i potas. Owoce te są także źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia trawienie i daje uczucie sytości przez dłuższy czas. Średni banan ma ok. 120 kcal, a zawartość naturalnego cukru zwiększa się wraz z dojrzewaniem owocu – im bardziej dojrzały banan, tym większa słodycz.

Jest to doskonała przekąska dla osób, które narzekają na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Zawarte w bananach pektyny obniżają zły cholesterol i w konsekwencji pomagają uniknąć miażdżycy oraz chorób serca. Owoc ten jest delikatny dla przewodu pokarmowego i łagodzi jego dolegliwości, takie jak wrzody żołądka. O jego delikatności świadczy fakt, że jest to jeden z pierwszych owoców, które podaje się niemowlętom w okresie rozszerzania diety. Osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć ciśnienie, mogą sięgnąć po koktajl bananowy. W bananie średniej wielkości (ok. 100 g) jest aż 358 mg potasu, czyli pierwiastka, który odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego. Pod względem zawartości potasu banan wyprzedza pomidora, który ma go 237 mg na 100 g. Jedzenie surowych bananów jest bardzo korzystne dla zdrowia, a koktajl może tylko podnieść walory smakowe i odżywcze tego owocu.

Polecamy

dlaczego-sniadanie-jest-wazne-i-nie-powinno-sie-go-pomijac
Odżywianie

Dlaczego śniadanie jest ważne i nie powinno się go pomijać?

Od dziecka słyszymy, że śniadanie to kluczowy posiłek w ciągu dnia, którego nie powinno się pomijać. To jedna z zasad zdrowego odżywiania, o której najczęściej mówią nasze mamy i babcie, dietetycy i lekarze. Jednak czy zastanawiałeś się, dlaczego właściwie tak jest? Jeśli nie, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego śniadanie jest aż tak ważne.

Redakcja30.08.2021

Jogurt czy mleko? Najlepsze przepisy na koktajl bananowy

Aby przyrządzić doskonały koktajl z bananów, zadbaj o odpowiednią bazę. Może być nią jogurt naturalny, mleko, kefir lub maślanka. Osoby uczulone na białko mleka krowiego mogą wybrać przepis na koktajl bananowy bez mleka lub z dodatkiem mleka roślinnego (tu najlepiej sprawdzi się mleko migdałowe, orzechowe lub owsiane). Wypróbuj najprostszy przepis na koktajl z bananów. Do przygotowania porcji dla 1 osoby potrzebne będą:

  • 1 dojrzały banan

  • 100 ml mleka/jogurtu/kefiru/maślanki

Banana obierz i pokrój w plasterki. Włóż do blendera i miksuj razem z wybraną bazą aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Koktajl z dojrzałego banana nie wymaga dosładzania, ale w razie potrzeby można dodać łyżeczkę miodu lub ksylitolu zamiast białego cukru – wtedy Twój koktajl będzie zdrowszy i bardziej dietetyczny. Co ważne, dodatek mleka lub jogurtu wzbogaca koktajl bananowy o wapń, który jest cennym pierwiastkiem dla kości.

Koktajl z bananów – co dodać, aby było smacznie?

Koktajl z bananów można przygotować na wiele różnych sposobów, a ulubione dodatki urozmaicą jego smak. Koktajl na śniadanie przygotujesz z dodatkiem 34 łyżek płatków owsianych i miodu. Ten pożywny napój doda Ci energii na cały dzień. Jeśli szukasz inspiracji na oryginalny deser oprócz bananów i mleka/jogurtu wrzuć do blendera 3 gałki ulubionych lodów. Zmiksuj, a na wierzch połóż bitą śmietanę i posypkę z kakao lub zmielonych orzechów. Taka wersja ma sporo kalorii, jednak jest to znacznie zdrowszy deser niż większość dostępnych w sklepach słodyczy.

W upalne dni możesz wypróbować przepis na koktajl na bazie mrożonych bananów: zamrożone plastry bananów wrzuć do blendera (po wyciągnięciu banana z zamrażarki odczekaj 15 minut, aby mrożony owoc nie uszkodził urządzenia), dodaj kakao i miksuj aż do uzyskania gładkiej masy. Całość możesz przyozdobić wiórkami z czekolady. Jest to koktajl, którego konsystencja przypomina lody śmietankowe. Nie ma tu grama białego cukru, więc jest to deser odpowiedni dla małych dzieci i osób na diecie odchudzającej.
Wśród innych, równie smacznych dodatków do koktajlu bananowego, są:

  • inne owoce: maliny, truskawki, kiwi itp.

  • masło orzechowe,

  • awokado,

  • cynamon,

  • kawa,

  • nasiona chia.

Jak zrobić koktajl bananowy bez blendera?

Koktajl z bananów przy pomocy blendera można zrobić w kilka minut. Jeśli akurat nie masz w domu tego urządzenia, również możesz przygotować pyszny napój. Wymaga to nieco więcej sił i czasu, jednak efekt jest tak samo zachwycający. Blender możesz zastąpić drewnianą łyżką, którą zgnieciesz banany i zrobisz z nich gładką masę. Obrotowa trzepaczka posłuży Ci do wymieszania rozgniecionych bananów z mlekiem/jogurtem i wybranymi dodatkami. Mieszaj dokładnie, aby zniknęły wszystkie grudki, a całość była aksamitna i apetyczna.

Źródła
  1. K. Matoga, Koktajle, naturalne źródło witalności, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak.
  2. E. Chodakowska i in., Zdrowe koktajle II, Edipresse Książki 2021.
  3. L. Floding, The Banana Cookbook, Wydawca Laura Floding 2021.
  4. M. Bardadyn, Koktajle odchudzające według diety strukturalnej, Wydawnictwo Rebis 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.