Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieAlergie 2 min.

Alergia na pyłki – przyczyny uczulenia i objawy. Jak sobie radzić z alergią?

Katarzyna Grzyś-Kurka

28.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Pylenie roślin zaczyna się już w lutym i trwa do jesieni. U osób uczulonych na alergeny traw, chwastów i drzew występują objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Samodzielne łagodzenie zapalenia spojówek czy przewlekłego nieżytu nosa zwykle jest nieskuteczne. Dlatego warto sięgnąć po pomoc specjalisty, który zaleci odpowiednie metody leczenia.


alergia-na-pylki-na-brzoze-na-trawy-jak-zlagodzic
pixabay.com

Polecane

alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
uczulenie-na-orzechy-objawy-skorne-co-robic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na orzechy – jak się objawia i jak mu zaradzić?
21.02.2023
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na lateks - jakie są objawy? Jak leczyć?
28.10.2021
Spis treści
 1. Czym jest spowodowane uczulenie na pyłki?
 2. Uczulenie na pyłki – rodzaje alergii
 3. Alergia na pyłki traw
 4. Alergia na pyłki chwastów
 5. Alergia na pyłki drzew
 6. Objawy alergii na pyłki
 7. Alergia na pyłki – jak sobie radzić z uczuleniem?

Czym jest spowodowane uczulenie na pyłki?

Alergeny pyłków roślin są jak dotąd najdokładniej przebadane – zostały zidentyfikowane jako pierwsze. Odpowiedzialne za uczulenie są męskie komórki rozrodcze roślin. Niektóre z nich roznoszone są przez wiatr, inne natomiast przez owady.Uczulenie na pyłek roślinny pojawia się, gdy alergen:

 • pochodzi z rośliny wiatropylnej często spotykanej na danym terenie,

 • wytwarzany jest w bardzo dużym stężeniu,

 • jest lekki i lepki, by mogły go przenosić wiatr lub owady,

 • zawiera komponentę alergenową, czyli wysokooczyszczone, alergizujące białko.

Uczulenie na pyłki – rodzaje alergii

Najsilniej uczulają pyłki traw, chwastów (bylica, babka, szczaw, komosa, pokrzywa, ambrozja), drzew (leszczyna, olcha, brzoza). Przedostają się do wnętrza organizmu drogą wziewną, wywołując reakcję obronną.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Alergia na pyłki traw

Alergia na trawy jest najczęściej występującą w Polsce formą uczulenia na pyłki roślinne. Związane z nią dolegliwości możesz odczuwać od maja aż do lipca.

Alergia na trawy wykazuje również reaktywność krzyżową. Co to znaczy? Reakcja uczuleniowa organizmu przy alergii krzyżowej pojawia się w wyniku kontaktu z innym alergenem, podobnym do pierwotnego. Objawy alergii na trawy mogą więc wystąpić dopiero po zjedzeniu m.in. pomidora, selera, kiwi, orzechów czy mleka.

Alergia na pyłki chwastów

Objawy alergii na pyłki chwastów pojawiają się przede wszystkim po ekspozycji na działanie alergenów bylicy, a więc w okresie lata. Ich stężenie przekracza wówczas niejednokrotnie 500 ziaren pyłku na metr sześcienny.

Bylicę możesz spotkać na placach budowy i terenach niezagospodarowanych. Innymi słowy – wszędzie tam, gdzie zieleń nie jest stale pielęgnowana i szybko się zachwaszcza.

Alergia na pyłki drzew

Jednym z bardziej uczulających gatunków drzew jest leszczyna. Kwitnie na przełomie stycznia i lutego. Oznacza to, że objawy alergii na pyłki możesz u siebie zaobserwować, zanim drzewo wypuści pierwsze liście.

W okresie od lutego do kwietnia pylenie rozpoczyna olcha i podobnie jak w przypadku leszczyny – ma to miejsce jeszcze przed wypuszczeniem liści.Uczulenie na brzozę objawia się pomiędzy kwietniem i majem. Stężenie alergenów osiąga poziom ok. 4000 ziaren pyłku na metr sześcienny. Ten gatunek drzewa wywołuje reakcję krzyżową m.in. z jabłkiem i brzoskwinią, a także olchą i leszczyną.

Objawy alergii na pyłki

Objawy uczulenia na pyłki roślin są typowe dla alergii wziewnych. Jeśli masz alergię na trawy, chwasty czy drzewa, możesz u siebie zaobserwować:

 • świąd i nieżyt nosa,

 • upośledzenie węchu, czemu towarzyszy uczucie zatkanego nosa,

 • ból głowy,

 • obrzęk i świąd gardła,

 • zapalenie spojówek,

 • świąd skóry,

 • zaburzenia drożności trąbek słuchowych,

 • duszności.

Objawy uczulenia wziewnego diagnozuje się już u niemowląt. Nieleczona alergia na pyłki u dziecka może doprowadzić do przewlekłego nieżytu nosa, astmy i atopowego zapalenia skóry. Są to obecnie najczęściej występujące choroby przewlekłe dzieci, związane z nadwrażliwością ich organizmów na alergeny wziewne.

Alergia na pyłki – jak sobie radzić z uczuleniem?

Łagodzenie objawów alergii na pyłki domowymi metodami zwykle jest nieskuteczne. Aby bowiem zapobiec uciążliwemu nieżytowi nosa, czy nawracającemu zapaleniu spojówek konieczne jest odizolowanie od alergenu. Jak więc dbać o układ oddechowy? Przede wszystkim:

 • ogranicz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu,

 • po powrocie do domu weź kąpiel, by zmyć z ciała uczulające pyłki,

 • zamontuj w domu filtr powietrza,

 • dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza,

 • regularnie czyść klimatyzację w domu i samochodzie,

 • ogranicz spożywanie składników, które wchodzą w reakcję krzyżową z uczulającym Cię alergenem.

Jeśli borykasz się z uczuleniem wziewnym, możesz skorzystać z dostępnych metod leczenia alergii na pyłki. Jak lekarz alergolog może ci pomóc? Po wykonaniu testu skórnego lub badania krwi specjalista może zalecić stosowanie leków antyhistaminowych, kropli steroidowych do nosa i kropli nawilżających do oczu. Pamiętaj jednak, by nie łączyć przepisanych medykamentów z wapniem (zwanym potocznie wapnem na alergię) – może ono zaburzyć wchłanianie substancji aktywnych.

Jeśli farmakoterapia jest nieskuteczna – rozważ immunoterapię. Odczulanie polega na wielokrotnym podawaniu w formie szczepionki antygenu lub antyalergenów, by organizm uzyskał immunologiczną ich tolerancję. Jest to proces długotrwały i może być rozciągnięty nawet na kilka lat, aż do całkowitego wyleczenia.

Źródła
 1. E. Dadas-Stasiak i in., Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010, nr 6 (2), s. 92- 99.
 2. P. Rapiejko i in., Progowe stężenie pyłku roślin niezbędne do wywołania objawów alergicznych, „Otolaryngologia polska” 2007, nr 61(4), s. 591-594.
 3. D. Góra, Występowanie chorób alergicznych wśród dzieci i młodzieży w wybranych miastach polski, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 2020, nr 1 (62), s. 14-20.
 4. A. Kowal. W. Barg, Pacjent atopowy – dlaczego i kiedy odczulać?, „Family Medicine & Primary Care Review” 2009, nr 11 (4), s. 923-929.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.