account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Czy na umowie-zleceniu jest ubezpieczenie?

Redakcja21.12.2023Aktualizacja: 21.12.2023

Umowa-zlecenie to forma współpracy, która niegdyś była przewidziana głównie dla początkujących pracowników i emerytów ze względów finansowych. Dziś, po zmianach dotyczących oskładkowania umów cywilnoprawnych, pracodawcy i pracownicy decydują się na nią ze względu na dużą elastyczność oraz możliwość dopasowania do realiów danej branży. W ramach umowy cywilnoprawnej masz zagwarantowane ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.


czy-na-umowie-zleceniu-jest-ubezpieczenie

Polecane

wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
bol-brzucha-kiedy-wymaga-konsultacji-lekarskiej
Telemedycyna
1 min.
Ból brzucha – kiedy może wzbudzać niepokój i wymagać konsultacji lekarskiej?
18.11.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
  1. Umowa-zlecenie – co to takiego?
  2. Umowa-zlecenie – jakie ubezpieczenia gwarantuje?
  3. W jakich sytuacjach umowa-zlecenie nie zapewnia ubezpieczenia?
  4. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto w nie zainwestować, gdy pracujesz na umowie-zleceniu?

Umowa-zlecenie – co to takiego?

Umowa-zlecenie to umowa cywilnoprawna. Mimo że najczęściej dotyczy stałej pracy wykonywanej w pełnym wymiarze godzin, nie jest regulowana przez kodeks pracy, ale przez kodeks cywilny. Pracownicy i pracodawcy decydują się na nią ze względu na dużą elastyczność – np. nie obowiązuje tu norma 8 godzin pracy, a pracownicy mogą pracować tyle, ile chcą – oraz możliwość dopasowania do określonej branży.

W umowie-zleceniu pracodawca jest określany jako zleceniodawca, a pracownik jest zleceniobiorcą. Różnica w terminologii nie zwalnia zleceniodawcy z zapewnienia odpowiednich warunków pracy i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscu jej wykonywania. Umowy-zlecenia mogą różnić się w zależności od firmy, a ich ostateczne brzmienie jest wynikiem indywidualnych ustaleń między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Jednak każda umowa-zlecenie bez wyjątku powinna zagwarantować ubezpieczenie zdrowotne i wliczać się do stażu pracy, który jest wyliczany przy ustalaniu wysokości emerytury.

Umowa-zlecenie – jakie ubezpieczenia gwarantuje?

Wiele osób zastanawia się, czy na umowie-zleceniu jest ubezpieczenie zdrowotne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) gwarantuje, że każda osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia zostanie objęta obowiązkowym ubezpieczeniem:

  • emerytalnym,

  • rentowym,

  • wypadkowym,

  • zdrowotnym. 

W praktyce oznacza to, że czas przepracowany na umowie-zleceniu będzie liczył się do emerytury. Zleceniobiorca będzie mógł przejść na rentę, jeśli z powodów zdrowotnych nie będzie w stanie dłużej wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Otrzyma odszkodowanie, jeśli ulegnie wypadkowi i – co najważniejsze – będzie mógł korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.


Kwestią dobrowolną pozostaje ubezpieczenie chorobowe. Jeśli pracujesz na podstawie umowy-zlecenia, musisz płacić dodatkowe składki, aby móc otrzymać pieniądze za czas nieobecności w pracy lub pobierać świadczenie pieniężne po urodzeniu dziecka. Dzięki temu pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą cieszyć się podobnymi przywilejami jak osoby, które mają umowę o pracę.

W jakich sytuacjach umowa-zlecenie nie zapewnia ubezpieczenia?

Jeśli wykonujesz stałą, regularną pracę w ramach umowy-zlecenia, ZUS traktuje Cię jako pracownika, a z Twojej stawki godzinowej potrącany jest określony procent na składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne i chorobowe. Są jednak sytuacje, w których umowa cywilnoprawna nie daje Ci ubezpieczenia (bo masz już ubezpieczenie z innego tytułu). W oficjalnych komunikatach ZUS można przeczytać, że:

  1. Zleceniobiorcy nie mogą być objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli posiadają inny tytuł do ubezpieczenia, np. pracują na cały etat w innej firmie i są tam zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

  2. Zleceniobiorcy to uczniowie lub studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia (ich do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza uczelnia czy szkoła, a nie ewentualny zleceniodawca). 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto w nie zainwestować, gdy pracujesz na umowie-zleceniu?

Gdy pracujesz na umowie-zleceniu, możesz skorzystać z pomocy lekarskiej w ramach NFZ. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i uniknąć kolejek, możesz zainwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Daje Ci ono dodatkową opiekę i szybki dostęp do badań diagnostycznych – laboratoryjnych i obrazowych. 

W ramach ubezpieczenia od TU Zdrowie, którego oferta jest dostępna na Welbi:

  1. Szybko umówisz się na konsultację lekarską – do internisty dostaniesz się w ciągu 1 dnia, a maksymalny czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi 3 dni.

  2. Uzyskasz dostęp nawet do 152 rodzajów badań laboratoryjnych i 121 badań diagnostyki obrazowej i 11 rodzajów badań czynnościowych (liczba zależy od wybranego pakietu).

  3. Skorzystasz z wielu usług dodatkowych, takich jak: wizyty domowe, pomoc psychologiczna czy profilaktyczny przegląd zdrowia dla kobiet i mężczyzn (to wszystko w pakiecie za nieco ponad 200 zł miesięcznie).

Źródła
  1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Umowy zlecenia i umowy o dzieło w ubezpieczeniach społecznych, https://www.zus.pl/-/umowy-cywilnoprawne-w-ubezpieczeniach-spolecznych [dostęp z 18.12.2023].
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. 2004 Nr 210 poz. 2135.
  3. Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, praca zbiorowa, INFOR PL SA, Warszawa 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?
25.11.2021
jak-przygotowac-dziecko-do-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta z dzieckiem: jak przygotować dziecko do teleporady?
20.10.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.