Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – jakie są zasady?

Redakcja09.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Liczba cudzoziemców, którzy pracują w Polsce, stale rośnie i dziś wynosi już prawie 2 mln osób. Są to osoby, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia przez swoich pracodawców i z tego tytułu mogą korzystać z opieki medycznej na terenie naszego kraju. Sprawdź, z jakich jeszcze form ubezpieczenia mogą korzystać zagraniczni pracownicy!


Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca
pexels.com

Polecane

nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
  1. Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce – jak wyglądają statystyki?
  2. Państwowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców – zasady
  3. EKUZ – czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i kiedy się przydaje?
  4. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – na jakich zasadach?

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce – jak wyglądają statystyki?

Liczba cudzoziemców, którzy pracują w Polsce i korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego na terenie naszego kraju, rośnie w bardzo szybkim tempie. Wystarczy spojrzeć na oficjalne dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – jeszcze w latach 2009–2014 liczba zagranicznych pracowników podlegających ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu wynosiła niespełna 60 tys., natomiast w okresie 2014–2022 było to już prawie 939 tys. osób, co oznacza ponad ośmiokrotny wzrost na przestrzeni kilkunastu lat [1]. Z najnowszych danych ZUS z maja 2023 wynika, że w Polsce pracuje i podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym około 1 mln 85 tys. osób [3].

Każdy cudzoziemiec, który pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia, powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, rentowego, wypadkowego i chorobowego. Jeśli pracuje na podstawie umowy o dzieło – która nie podlega oskładkowaniu – może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia i płacić określoną składkę miesięcznie. Cudzoziemcy, którzy przebywają w naszym kraju w celach turystycznych, również powinni zadbać o ubezpieczenie obejmujące okres podróży.

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców – zasady

Gdy cudzoziemiec podejmuje legalną pracę w Polsce, musi najpierw podpisać odpowiednią umowę – najczęściej umowę o pracę regulowaną przez kodeks pracy lub umowę-zlecenie, która podlega zasadom kodeksu cywilnego – przejść wstępne badania i odbyć szkolenie przygotowujące do pracy na danym stanowisku. W momencie zatrudnienia pracownika z zagranicy pracodawca ma obowiązek zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych. W praktyce oznacza to, że cudzoziemiec:

  • nie będzie płacił za wizyty u lekarzy w Polsce, ale może je realizować w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ);

  • może pójść do szpitala i nie zapłaci za pobyt;

  • będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie, jeśli w miejscu pracy wydarzy się nieszczęśliwy wypadek;

  • będzie mógł korzystać z różnych świadczeń ZUS;

  • może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego (dotyczy kobiet) na tych samych zasadach co Polki;

  • z czasem zyska prawo do emerytury;

  • zyska prawo do renty, jeśli będzie niezdolny do pracy.

Cudzoziemiec, który podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, może korzystać z opieki medycznej na tej samej zasadzie co obywatele Polski.

EKUZ – czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i kiedy się przydaje?

Karta EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – daje cudzoziemcom prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie innego kraju, który należy do Unii Europejskiej lub do Strefy Wolnego Handlu. Taką kartę mogą wyrobić sobie także mieszkańcy Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Liechtensteinu, Islandii oraz zamorskich terytoriów Portugalii, Hiszpanii i Francji, takich jak Majorka, Azory czy Madera. Oznacza to, że posiadacze takiego certyfikatu będą mogli przez cały swój pobyt w Polsce korzystać z publicznej służby zdrowia na tych samych zasadach co obywatele Polski. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim turyści, pracownicy sezonowi lub studenci, którzy odwiedzają nasz kraj w ramach programu wymiany międzynarodowej. Bardziej odpowiednia dla turystów może okazać się prywatna polisa turystyczna, ponieważ na jej podstawie można skorzystać z prywatnej opieki medycznej lub otrzymać zwrot kosztów za akcje ratownicze w górach lub na morzu.

Karta EKUZ ma określony termin ważności – zazwyczaj są to 3 lata w przypadku dorosłych pracowników i 18 miesięcy w przypadku studentów – który można przedłużyć w zależności od potrzeb.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – na jakich zasadach?

Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce na podstawie umowy o dzieło, może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia. Innym rozwiązaniem może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne, z którego cudzoziemcy mogą korzystać na tych samych zasadach co Polacy. Wystarczy zawrzeć umowę z ubezpieczycielem i płacić miesięczne składki w ustalonej wysokości.

Pakiet podstawowy prezentowany na Welbi, który kosztuje mniej niż 100 zł miesięcznie, zapewnia:

  • szybki dostęp do internistów, pediatrów i lekarzy kilkunastu specjalności;

  • możliwość wyboru spośród kilkuset placówek na terenie całej Polski;

  • dostęp do nawet 120 rodzajów badań laboratoryjnych i 65 badań diagnostyki obrazowej (w bardziej rozbudowanych pakietach te liczby są większe).

A za nieco ponad 200 zł miesięcznie dostępne są również dodatkowe usługi, a wśród nich m.in.: wizyty domowe, wsparcie psychologiczne oraz profilaktyczny przegląd zdrowia dla kobiet i mężczyzn. W tej opcji rośnie także liczba specjalizacji lekarskich oraz badań, jakie można wykonać bez dodatkowych opłat.

PAMIĘTAJ: Za pośrednictwem Welbi możesz objąć prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym także osobę, która nie jest z Polski. Jednak osoba, która zawiera ubezpieczenie (ubezpieczająca) musi posiadać PESEL. Taka osoba może ubezpieczyć cudzoziemkę lub cudzoziemca - w tym przypadku, w trakcie wypełniania wniosku, musi podać numer paszportu takiej osoby.

Źródła
  1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych 2022, https://www.zus.pl/baza-wiedzy/statystyka/opracowania-tematyczne/cudzoziemcy [dostęp z 18.12.2023]
  2. Ministerstwo Zdrowia, Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce, https://www.gov.pl/web/zdrowie/finansowanie-leczenia-cudzoziemcow-w-polsce [dostęp z 18.12.2023].
  3. K. Kropiwiec, W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców, https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-pracuje-coraz-wiecej-cudzoziemcow-Nowe-dane-ZUS-8568996.html [dostęp z 18.12.2023 r.]

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
endokrynolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Endokrynolog: jak przebiega konsultacja online i jak się do niej przygotować?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.