account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu?

Olga Dąbska19.01.2023Aktualizacja: 19.01.2023

Zastanawiasz się, czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu? L4 to obecnie potoczna nazwa zwolnienia lekarskiego, czyli dokumentu określającego niezdolność pracownika do pracy przez konkretny czas. Na zwolnieniu lekarskim znajduje się wiele informacji na temat pracownika i jego pracodawcy. Niemniej przyczyna odpowiadająca za powstanie niezdolności do pracy nie jest widoczna dla pracodawcy, a służy wyłącznie do dokumentacji lekarza i Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Sprawdź, czym są kody i numery statystyczne choroby podawane na zwolnieniu lekarskim.


czy-pracodawca-widzi-kod-choroby-na-zwolnieniu
pixabay.com

Polecane

telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?
30.08.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
Spis treści
  1. Zwolnienie lekarskie – czy pracodawca widzi kod choroby?
  2. Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu?
  3. Czy pracodawca widzi numer choroby na zwolnieniu elektronicznym? Jakie są wskazania lekarskie na L4?
  4. Czy pracownik zobowiązany jest do poinformowania pracodawcy o przyczynie L4?

Zwolnienie lekarskie – czy pracodawca widzi kod choroby?

Każdemu z nas może przydarzyć się choroba, która uniemożliwia wykonywanie zawodowych obowiązków. W takim przypadku pracownikowi przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Pamiętaj, że przez określony czas możliwe jest nawet skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia. Kiedy czujesz się źle, ale kolejka w przychodni nie pozwala, aby od razu skontaktować się z lekarzem i otrzymać L4, nie musisz się martwić. Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz do 3 dni od momentu zgłoszenia się do niego po poradę. Sięgnij po więcej informacji na temat zwolnienia lekarskiego – co to jest L4, ile płatne jest L4, na jakich zasadach wystawiane jest zwolnienie lekarskie w ciąży

Osoby na zwolnieniu lekarskim często pytają, czy pracodawca widzi kod choroby. Rozwiejemy wątpliwości – mimo że lekarz podaje takie informacje na dokumencie, to nie są one widoczne dla pracodawcy. Obecnie zwolnienie lekarskie ma postać elektroniczną. Podczas wystawiania go lekarz ma dostęp z systemu do danych pacjenta i jego pracodawcy. Automatycznie zaciąga je do dokumentu i samodzielnie uzupełnia tylko pola dotyczące czasu trwania niezdolności do pracy i jej przyczyny. W przypadku tej ostatniej lekarz wybiera kod i numer statystyczny choroby. Na dokumencie zaznacza również, czy przebywający na zwolnieniu pacjent może wychodzić z domu, czy konieczne jest pozostawanie w nim.

Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu?

Zacznijmy od tego, czym jest kod choroby. Najogólniej przedstawić go można jako konkretną literę, która opisuje daną grupę chorobową. Kod choroby może, ale nie musi, znaleźć się na zwolnieniu lekarskim. Zgodne z prawem jest zatem zwolnienie lekarskie bez kodu choroby, choć istnieją sytuacje, w których pracownik może czerpać dodatkowe korzyści z podania kodu na zwolnieniu lekarskim.

Obowiązują następujące kody chorobowe:

  • A – oznacza niezdolność do pracy, która powstała po przerwie do 60 dni od wcześniejszej przerwy w sprawowaniu obowiązków zawodowych i spowodowana została tą samą chorobą,

  • B – oznacza niezdolność do pracy w związku z byciem w ciąży,

  • C – oznacza niezdolność do pracy w wyniku nadużywania alkoholu,

  • D – oznacza niezdolność do pracy w wyniku gruźlicy,

  • E – oznacza niezdolność do pracy w wyniku choroby zakaźnej z okresem wylęgania się wynoszącym ponad 14 dni czy niezdolność do pracy spowodowaną innym schorzeniem, którego dolegliwości dają o sobie znać po upływie 14 dni od początku jego wystąpienia.

Wśród wspomnianych wyżej korzyści wynikających z podania kodu choroby na zwolnieniu wymienia się najczęściej kody B i D, które wiążą się z wysokością świadczeń chorobowych, wynoszących 100% podstawy wymiaru, którą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Kod E wykorzystywany jest do ustalenia prawa do zasiłku po ustaniu okresu ubezpieczenia. 

Czy pracodawca widzi numer choroby na zwolnieniu elektronicznym? Jakie są wskazania lekarskie na L4?

Poza kodem chorobowym lekarz podaje na zwolnieniu lekarskim numer statystyczny choroby. To oznaczenie choroby zgodne z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Statystyczny numer choroby także nie jest widoczny dla pracodawcy na L4. Za jego pomocą lekarz dokładnie wskazuje, co spowodowało, że pacjent nie jest w stanie wykonywać obowiązków zawodowych. Numery statystyczne umożliwiają określenie rodzaju niezdolności do pracy przez ZUS, są potrzebne lekarzom do rozliczania kontraktów z NFZ czy do prowadzenia statystyk.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawia dane statystyczne dotyczące zwolnień lekarskich wystawionych pracownikom w danym roku. Najczęstsze przyczyny nieobecności w pracy w 2021 roku stanowiły różnego rodzaju przeziębienia (J06 – ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, J01 – ostre zapalenie zatok, J00 – ostre zapalenie nosa i gardła, J02 – ostre zapalenie gardła), problemy z kręgosłupem (G54 – zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, M51 – inne choroby krążka międzykręgowego, M54 – bóle grzbietu, M47 – zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa), ciąża oraz COVID-19. Z danych opublikowanych przez ZUS wynika, że wzrosła liczba zwolnień z powodu depresji i innych dolegliwości psychicznych. Cztery najczęstsze spośród nich stanowiły:F43 – reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, F41 – inne zaburzenia lękowe, R53 – złe samopoczucie, zmęczenie, F32 – epizod depresyjny.

Na zwolnieniu lekarskim podawane jest również wskazanie dotyczące konieczności przebywania w domu przez chorego. Lekarz ma do dyspozycji dwa kody, mianowicie:

  • 1 – tzw. zwolnienie leżące, które oznacza nakaz przebywania w domu przez cały okres korzystania ze zwolnienia, co jest istotne zwłaszcza w razie kontroli z ZUS-u bądź pracodawcy;

  • 2 – tzw. zwolnienie chodzące, które oznacza, że pracownik może opuszczać mieszkanie podczas przebywania na L4, taki kod na zwolnieniu jest na ogół podawany w przypadkach, gdy poruszanie się nie wpływa na stan choroby.

Czy pracownik zobowiązany jest do poinformowania pracodawcy o przyczynie L4?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca poza określonymi wyjątkami nie może żądać informacji na temat kondycji zdrowotnej pracownika. Wspomnianym wyjątkiem jest skorzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy. Choć pracownik nie musi informować pracodawcy o tym, co spowodowało u niego niezdolność do pracy, to zobowiązany jest do zawiadomienia go o uzyskaniu L4 i jego wymiarze. Takie informacje powinien przekazać maksymalnie na drugi dzień nieobecności w pracy. Co więcej, w przypadku gdy pracodawca nie ma profilu na PUE-ZUS, pracownik osobiście lub przez osoby trzecie musi dostarczyć do zakładu pracy L4. W pozostałych przypadkach dokument jest automatycznie przekazywany za pośrednictwem PUE-ZUS do pracodawcy.

Źródła
  1. Na co chorujemy? ZUS podał najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich. Online: https://samorzad.pap.pl/kategoria/praca/na-co-chorujemy-zus-podal-najczestsze-przyczyny-zwolnien-lekarskich [dostęp: 14.10.2022]. 
  2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Motywacja – znaczenie, rodzaje, sposoby jej zwiększania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.