account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieRehabilitacja 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są sposoby na usunięcie blizn?

Marta SzarawarskaSylwia Brodniewska18.09.2023Aktualizacja: 18.09.2023

Blizny z pomocą licznych zabiegów kosmetycznych można spłycić, zmniejszyć ich widoczność i je rozjaśnić. Przeczytaj i dowiedz się, które z zabiegów są najskuteczniejsze, na czym polegają metody usuwania blizn oraz czy można usunąć blizny całkowicie.


czy-usuwanie-blizn-boli-sposoby-czestotliwosc
Adobe Stock

Polecane

jakie-cwiczenia-na-bol-kolana-sa-najlepsze
Fitness
1 min.
Gimnastyka na bolące kolana – przykładowy zestaw ćwiczeń na poprawę kondycji stawu
14.05.2021
skolioza-co-to-jest-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Fitness
1 min.
Skolioza – przyczyny, objawy, metody leczenia
19.05.2021
zabiegi-fizjoterapeutyczne-jakie-sa-rodzaje-co-warto-wiedziec
Fitness
2 min.
Zabiegi fizjoterapeutyczne - jakie są rodzaje? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
zdrowy-kregoslup-jak-wyglada-jak-o-niego-dbac
Fitness
1 min.
Zdrowy kręgosłup - jak wygląda? Jak o niego dbać?
27.07.2021
Spis treści
  1. Czym są blizny i jak powstają?
  2. W jaki sposób można usunąć blizny domowymi sposobami?
  3. Jakie preparaty medyczne pomagają usunąć blizny?
  4. Jakie zabiegi kosmetyczne są skuteczne przy usuwaniu blizn?
  5. Mikrodermabrazja
  6. Peeling z kwasami owocowymi
  7. Mezoterapia
  8. Laserowe usuwanie blizn
  9. Osocze bogatopłytkowe

Czym są blizny i jak powstają?

Blizny powstają po zagojeniu się rany po urazie skóry. Większość z nas w ciągu życia przebywa operacje, część osób choruje na trądzik. To tylko nieliczne przykłady, których następstwem może być powstanie blizn.

Gojenie i tworzenie się blizny przebiega w trzech etapach:

  • Faza zapalna, rozpoczynająca się już w chwili przerwania ciągłości skóry. Po ustaniu krwawienia powstaje skrzep. Chroni on organizm przed atakiem drobnoustrojów.

  • Faza gojenia, polegająca na wytwarzaniu kolagenu przez fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej. Ma on za zadanie podtrzymywać konstrukcję tworzącej się blizny.

  • Faza przebudowy blizny. Może ona trwać od kilku miesięcy do nawet roku.

Istnieją różne metody, które pozwalają na zmniejszenie widoczności blizn lub ich całkowite zlikwidowanie. Jednak nie wszystkie blizny można trwale usunąć. Na przykład blizna po cesarskim cięciu to rozległa zmiana, którą można z pomocą domowych sposobów lub zabiegów medycyny estetycznej jedynie wygładzić i zmniejszyć jej widoczność. Bardzo ważna jest mobilizacja blizny (czyli inaczej jej rozciągnięcie przez wykonanie masażu), która sprawia, że jest ona miękka w dotyku.

W jaki sposób można usunąć blizny domowymi sposobami?

Do domowych sposobów na usunięcie blizn można zaliczyć właściwą pielęgnację skóry w miejscu, gdzie powstała rana. Możesz to zrobić za pomocą substancji regenerujących naskórek, stymulujących warstwy skóry do produkcji kolagenu oraz wpływających na elastyczność i nawilżenie skóry.

Domowe sposoby na blizny:

  • Olej lniany – zawiera w swoim składzie kwas linolenowy i linolowy, które wpływają pozytywnie na regenerację skóry i procesy naprawcze w tkance blizny.

  • Olej z rokitnika – jest bogaty w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze. W celu uzyskania widocznej poprawy kondycji blizny używaj go co najmniej dwa razy dziennie, masując nim skórę.

  • Olejek lawendowy – za jego pomocą można wykonać masaż blizn zmniejszający ich widoczność. Preparat ten jest stosowany na blizny po trądziku.

  • Miód – ma właściwości wygładzające i spłycające blizny. Dodatkowo ma wiele substancji odżywczych korzystnie działających na gojącą się skórę.

  • Oliwa – za jej pomocą możesz poprawić elastyczność skóry. Jest skuteczna, jeśli aplikujesz ją na bliznę dwa razy dziennie. 

  • Srebro koloidalne – przyspiesza proces gojenia się skóry, zmniejsza ryzyko powstawania blizny i rozjaśnia dawne urazy skóry.

Jakie preparaty medyczne pomagają usunąć blizny?

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele preparatów w postaci żeli, kremów i maści, które zmniejszają widoczność blizn. Ich działanie opiera się na pobudzaniu produkcji kolagenu, który odpowiada za procesy regeneracyjne. Z maści warto zastosować te z dodatkiem masy perłowej lub dodatkiem śluzu ślimaka. Poprawiają one jędrność skóry i mają właściwości antybakteryjne przyspieszające proces gojenia się skóry.

Bardzo dobre efekty dają też rozjaśniające i spłycające blizny żele i plastry silikonowe. Te drugie są szczególnie skuteczne na blizny po oparzeniu i po operacjach. Najlepsze efekty możesz uzyskać wtedy, gdy je zastosujesz na skórę zaraz po całkowitym zagojeniu się rany lub po zdjęciu szwów. Aby uzyskać widoczny efekt na starszych bliznach, plastry silikonowe trzeba stosować nawet przez rok.

Jakie zabiegi kosmetyczne są skuteczne przy usuwaniu blizn?

Jest bardzo wiele zabiegów, które zmniejszają blizny lub przyczyniają się do ich usunięcia. Zanim jednak wybierzesz opcję dla siebie, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, który doradzi terapię najbardziej skuteczną dla Ciebie.

Mikrodermabrazja

To zabieg złuszczający, który można przeprowadzić głowicą diamentową lub korundem. Pozwala ona na pozbycie się blizn, rozjaśnienie skóry i spłycenie zmarszczek. Efekty zabiegu można zauważyć już po kilku dniach od jej wykonania.

Peeling z kwasami owocowymi

Jest to zabieg polegający na usunięciu martwego naskórka za pomocą kwasów owocowych. Mają one wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, a także na ogólną poprawę kondycji skóry. Stopień poprawy po peelingu z kwasami zależy od rodzaju i głębokości zmian. Najlepsze efekty w postaci rozjaśnienia kolorytu skóry i spłycenia blizn osiąga się w przypadku płytkich blizn. 

Mezoterapia

Jest to metoda zalecana do głębokich blizn, które powstały na skutek interwencji chirurgicznych lub rozległego oparzenia. Przeważnie takie blizny są ciemne, przerośnięte i tym samym bardzo widoczne. Zabieg polega na mikronakłuciach skóry oraz podaniu substancji regenerującej lub leczniczej. Po takiej terapii skóra jest jaśniejsza i bardziej gładka, tym samym blizny mniej rzucają się w oczy.

Laserowe usuwanie blizn

To najbardziej nowoczesna i najskuteczniejsza metoda usuwania blizn. Co ważne, jest ona prawie bezbolesna, a ryzyko powikłań po zabiegu jest minimalne. Wiązka światła lasera przedostaje się do wnętrza skóry i tkanki podskórnej i usuwa tkankę bliznowatą. Po zabiegu powierzchnia skóry i kolor jest wyrównany na tyle, że blizna staje się mniej widoczna. Lasery tego typu równomiernie działają na bliznę, co pozwala wyrównać jej powierzchnię i kolor na tyle, że blizna staje się dużo mniej widoczna.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to płynna część krwi, która pozyskiwana jest po jej wcześniejszym odwirowaniu. Zawiera płytki krwi, zwane trombocytami, odpowiadające między innymi za procesy regeneracji skóry. Zabieg polega na wstrzyknięciu osocza w okolicę blizny. Pierwsze efekty w postaci rozjaśnienia skóry, zwiększenia jej elastyczności i jędrności możesz zauważyć już po kilku tygodniach od zabiegu. 

Aby blizny były mniej widoczne, zarówno domowe sposoby, jak i większość zabiegów kosmetycznych trzeba powtarzać. Regularne stosowanie preparatów na blizny przynosi jednak efekty w postaci mniejszej widoczności lub całkowitego zniknięcia blizny. Musisz również pamiętać, że im bardziej świeża blizna, tym szybciej zauważysz efekty leczenia.

Nieleczone lub w nieodpowiedni sposób leczone blizny np po trądziku, szczególnie te na owłosionej skórze głowy mogą spowodować utratę włosów. W skrajnych przypadkach może wystąpić łysienie bliznowaciejące.

Źródła
  1. J. Marwicka, M. Makuch, K. Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, „Kosmetologia Estetyczna” vol. 4, 2015.
  2. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
  3. M. Bagłaj, M. Bagłaj, Blizny jako problem kliniczny w praktyce dermatologa estetycznego, „Dermatologia Estetyczna”, 2014, t. 16, nr 2, s. 80–85.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.