Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Łysienie bliznowaciejące - przyczyny, objawy i leczenie

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Łysienie bliznowaciejące jest jedną z nieodwracalnych przyczyn utraty włosów. Mieszki włosowe zostają zniszczone i nie można ich już odbudować. Z tego powodu choroba stanowi poważny problem - również estetyczny. Zobacz, jak wygląda łysienie bliznowaciejące i co robić, gdy pojawią się jego objawy.


lysienie-bliznowaciejace-jak-wyglada-przyczyny
pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
 1. Łysienie u kobiet i mężczyzn
 2. Czym jest łysienie bliznowaciejące?
 3. Przyczyny łysienia bliznowaciejącego
 4. Jak wygląda łysienie bliznowaciejące?
 5. Diagnostyka łysienia bliznowaciejącego
 6. Jak leczyć łysienie bliznowaciejące?

Łysienie u kobiet i mężczyzn

Nadmierne wypadanie włosów stanowi poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Świadczy ono nie tylko o zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu (łysienie może być spowodowane niektórymi chorobami), ale wpływa także na poczucie własnej wartości i samopoczucie. Włosy dla wielu osób są wyznacznikiem atrakcyjności.

Łysienie u kobiet i mężczyzn może przebiegać w różnych mechanizmach. Z tego powodu wyróżnia się jego kilka rodzajów. Jednym z najczęstszych jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono przede wszystkim panów. Spotyka się także łysienie plackowate lub łysienie telogenowe. Natomiast jednym z najrzadszych jest łysienie bliznowaciejące, które prowadzi do trwałej utraty włosów.

Czym jest łysienie bliznowaciejące?

Mianem łysienia bliznowaciejącego określa się zaburzenie, które prowadzi do utraty włosów. Jest ona trwała i nie można jej w żaden sposób odwrócić. Dzieje się tak, ponieważ mieszki włosowe są zastępowane przez tkankę łączną włóknistą. Oznacza to, że na skórze głowy powstaje blizna. Nie ma zatem możliwości, aby włosy odrosły - nawet po zastosowaniu specjalistycznych preparatów i leków.

Istnieją różne rodzaje łysienia bliznowaciejącego. Jedna z klasyfikacji opiera się na tym, co doprowadziło do uszkodzenia mieszków włosowych. Wyróżnia się:

 • łysienie bliznowaciejące pierwszorzędowe - jest skutkiem procesów zapalnych,

 • łysienie bliznowaciejące drugorzędowe - jest skutkiem różnego rodzaju urazów.

Pierwsze z nich dzieli się jeszcze na podstawie tego, jaki rodzaj procesów zapalnych doprowadził do uszkodzeń mieszka (np. limfocytarny, neutrofilowy). Łysienie bliznowaciejące nie występuje często. Nie ma jednak danych, które pozwalają stwierdzić jego częstość w populacji.

Przyczyny łysienia bliznowaciejącego

Przyczyny łysienia bliznowaciejącego są różne. W przypadku typu drugorzędowego do uszkodzenia mieszków włosowych dochodzi pod wpływem czynników fizycznych. Mowa m.in. o poparzeniach skóry głowy (np. środkami chemicznymi), poważnych ranach lub promieniowaniu.

Przyczyny łysienia bliznowaciejącego pierwotnego nie zostały do końca ustalone. Przypuszcza się, że uszkodzenie mieszka włosowego jest następstwem nieprawidłowości ze strony gruczołów łojowych oraz zniszczenia komórek. Łysienie bliznowaciejące obserwuje się w przebiegu takich chorób, jak:

 • liszaj płaski,

 • wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka,

 • kiła trzeciorzędowa,

 • liszaj zanikowy,

 • liszaj twardzinowy,

 • toczeń rumieniowaty,

 • niektóre nowotwory (gdy dochodzi do przerzutów na skórę głowy),

 • nawracające infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe i grzybicze).

Rozpoznanie przyczyny łysienia bliznowaciejącego jest potrzebne do ustalenia odpowiedniej terapii.

Jak wygląda łysienie bliznowaciejące?

Łysienie bliznowaciejące możesz podejrzewać, jeżeli zaobserwujesz nie tylko utratę włosów, ale także zmianę wyglądu skóry w miejscu, w którym się znajdowały. Staje się ona cienka, mało elastyczna oraz błyszcząca. Stopniowo powiększa się obszar zajęty chorobowo. Możesz dostrzec, że są na nim obecne pojedyncze włosy. Często pojawiają się też inne objawy. Zależą one od rodzaju łysienia bliznowaciejącego i tego, co jest jego przyczyną. Możliwe dolegliwości to m.in.: świąd skóry głowy, ból, tkliwość, stan zapalny, zmiany rumieniowe, utrata włosów w innych częściach ciała.

Diagnostyka łysienia bliznowaciejącego

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy łysienia bliznowaciejącego, udaj się do lekarza. Diagnostyka opiera się na badaniu dermatoskopowym. Często lekarz decyduje o wykonaniu biopsji i poddaniu tkanek ocenie histopatologicznej. Konieczne jest ustalenie rodzaju łysienia, a także jego przyczyny.

Jak leczyć łysienie bliznowaciejące?

Leczenie łysienia bliznowaciejącego jest trudne. Utracone włosy już nie odrosną, nawet po zastosowaniu specjalistycznych preparatów. Terapia opiera się głównie na usunięciu przyczyny uszkodzenia mieszków włosowych, ale nie zawsze jest ona skuteczna. Niekiedy lekarz decyduje o podawaniu glikokortykosteroidów. Domowe sposoby na wypadanie włosów w przypadku łysienia bliznowaciejącego okazują się nieskuteczne. Możesz jednak stosować je w ramach pielęgnacji.

Odrost włosów przy łysieniu bliznowaciejącym jest możliwy tylko po przeszczepie włosów. Niestety w niektórych przypadkach nawet ten zabieg się nie udaje. Często jedynym sposobem jest stosowanie peruki.

Źródła
 1. E. Kowalska-Olędzka i in., Pierwotne łysienie bliznowaciejące, „Przegląd Dermatologiczny” 2012, nr 99, s. 241-251.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
co-odstrasza-wszy-jak-najlepiej-zapobiegac-wszom.jpg
Zdrowie
1 min.
Skuteczne metody odstraszania wszy
31.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.