account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest dyschezja niemowlęca? Objawy i metody leczenia

Olga Dąbska15.03.2024Aktualizacja: 15.03.2024

Dyschezja niemowlęca to trudności w oddawaniu stolca występujące u dzieci do ukończenia 9. miesiąca życia. Zaburzenie to objawia się dużym wysiłkiem, któremu towarzyszy płacz i krzyk dziecka w związku z próbą defekacji. Dowiedz się, jakie są przyczyny dyschezji niemowlęcej. Sprawdź, w jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie tego zaburzenia i czy wymaga ono leczenia.


czym-jest-dyschezja-niemowleca-jak-sobie-radzic
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest dyschezja niemowlęca?
 2. Kogo dotyczy dyschezja niemowlęca?
 3. Jakie są przyczyny dyschezji niemowlęcej?
 4. Do jakiego lekarza się zgłosić?
 5. Rozpoznawanie dyschezji niemowlęcej?
 6. Na czym polega leczenie dyschezji niemowlęcej?

Czym jest dyschezja niemowlęca?

Dyschezja niemowlęca to jedno z zaburzeń o charakterze czynnościowym polegające na trudności w oddaniu stolca. Zaburzenie to charakteryzuje się gwałtownym napadowym płaczem, a niekiedy wręcz krzykiem przed oddaniem przez dziecko stolca. Twarz dziecka staje się zaczerwieniona. Możesz zaobserwować u niego wyraźny wysiłek poprzedzający próby defekacji. 

Dolegliwości te pojawiają się około 10–20 minut zanim odda płynny lub miękki stolec. Pomiędzy napadami związanymi z defekacją dziecko nie przejawia żadnych objawów. Jest spokojne. Nie jest zaburzony wzrost malca, zarówno przyrosty masy, jak i długości ciała. Nie ma problemów z karmieniem. Poznaj rady naszych ekspertów na temat tego, jak karmić piersią. Dowiedz się, przez jaki czas powinno się karmić piersią i co jest pomocne przy wydłużeniu okresu karmienia piersią.

Kogo dotyczy dyschezja niemowlęca?

Okres niemowlęcy to czas rozszerzania diety. Dlatego zwracaj uwagę na ewentualne dolegliwości, jakie pojawiają się po wprowadzeniu kolejnego nowego pokarmu do jadłospisu dziecka. Sprawdź, jakie są najczęstsze alergeny pokarmowe.

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, takie jak dyschezja, są jednymi z najczęstszych problemów, z jakimi rodzice niemowląt zgłaszają się do gabinetów lekarskich. Zdaniem ekspertów dyschezja niemowlęca obserwowana jest najczęściej u dzieci między 3. a 9. miesiącem życia. 

W tym czasie maluch może się zmagać z innym problem ze strony przewodu pokarmowego, jakim jest kolka jelitowa.

Jakie są przyczyny dyschezji niemowlęcej?

Za przyczynę dyschezji niemowlęcej eksperci podają zaburzenia koordynacji mięśni tłoczni brzusznej i mięśni dna miednicy podczas defekacji. Tzw. tłocznia brzucha to element ściany brzucha, na który składają się mięśnie:

 • prosty brzucha, 

 • poprzeczny brzucha, 

 • skośny zewnętrzny i 

 • wewnętrzny brzucha. 

Tłocznia brzucha wspomaga oddychanie i wydalanie. Do mięśni dna miednicy eksperci zaliczyli m.in. mięsień dźwigacz odbytu, mięsień zwieracz cewki moczowej, mięsień guziczny i mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu. Mięśnie dna miednicy również wspomagają mikcję i defekację. Płacz poprzedzający defekację powoduje zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego i następową relaksację mięśni dna miednicy, czego skutkiem jest oddanie stolca. 

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, nie zwlekaj. Niezwłocznie udaj się z nim do pediatry. Lekarz – w zależności od wstępnej diagnozy – skieruje Was do odpowiedniego specjalisty lub samodzielnie zaplanuje leczenie dziecka. 

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do pediatry, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Jeśli podpiszesz umowę i opłacisz składkę, to już od 69 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość umówienia się na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym, internistą oraz e-konsultacji z 14 innymi specjalistami. Na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami skonsultujesz się w ciągu 3 dni roboczych.

W ramach wybranego pakietu otrzymasz też dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy przygotowanej przez ubezpieczyciela.

Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Rozpoznawanie dyschezji niemowlęcej?

Podstawą diagnostyki dyschezji niemowlęcej jest szczegółowo zebrany wywiad medyczny. Jako opiekun dziecka odgrywasz bardzo ważną rolę. Dzięki Twoim spostrzeżeniom możesz naprowadzić lekarza na problem, z jakim zmaga się dziecko. Specjalista z pewnością zapyta m.in. o:

 • dolegliwości, jakich doświadcza dziecko – ich rodzaj, częstotliwość występowania, okoliczności im towarzyszące, sytuacje, które je nasilają i łagodzą,

 • dietę dziecka, 

 • historię choroby, 

 • problemy zdrowotne w najbliższej rodzinie. 

Na wizytę zabierz ze sobą Książeczkę Zdrowia Dziecka i inną przydatną dokumentację medyczną malucha. Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne – obejrzy, osłucha i zbada dotykiem dziecko. Wykona również badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Pozwala ono wykluczyć ewentualne nieprawidłowości anatomiczne odbytu i odbytnicy. Lekarz dokona również oceny rozwoju dziecka za pomocą siatek centylowych. Przedstawione postępowanie jest zazwyczaj wystarczające, aby rozpoznać dyschezję niemowlęcą. W razie niepewności diagnostycznej lekarz zleci dodatkowe badania.

Na czym polega leczenie dyschezji niemowlęcej?

Z czasem niemowlę nabywa koordynację mięśni z równoczesnym zamknięciem głośni, co sprzyja zwiększeniu ciśnienia śródbrzusznego. Potrzebuje na to około kilku tygodni. Po tym dyschezja ustępuje. 

Postępowanie lecznicze opiera się głównie na wyjaśnieniu rodzicom istoty dolegliwości. Lekarz powinien wytłumaczyć, że dziecko musi samo nauczyć się koordynacji dwóch czynności, jakimi są relaksacja mięśni dna miednicy i zwiększenie napięcia mięśni tłoczni brzusznej podczas parcia. Specjalista zwraca uwagę na unikanie stymulacji okolicy odbytu, kiedy dziecko podejmuje próby defekacji. W przeciwnym razie może dojść do uzależnienia oddawania stolca od danego bodźca. 

Dyschezja niemowlęca nie wymaga podawania dziecku jakichkolwiek środków przeczyszczających. Nie zaleca się stosowania lewatyw i czopków doodbytniczych.

Źródła
 1. A. Dyduch, Pediatria. T. 1, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Katowice 2009.
 2. L. Paradowski, Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, Cornetis, Wrocław 2007.
 3. J. Ryżko, III klasyfikacja rzymska zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego okresu niemowlęcego i młodszego dzieciństwa, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2008, t. 3, nr 2, s. 72–78.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.