account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Gastropatia wrotna – objawy i leczenie cichej choroby żołądka

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian20.03.2024Aktualizacja: 20.03.2024

Czasami zaboli Cię nadbrzusze, innym razem znikąd pojawią się nudności i zgaga. Wraz z czasem zaczniesz tracić apetyt i siły. Aż wreszcie zauważysz ciemniejsze stolce i krew w wymiocinach. Tak przebiega typowa gastropatia wrotna – choroba śluzówki żołądka. Nie czekaj, nim przybierze zaawansowaną postać – skonsultuj z gastrologiem niepokojące symptomy. Wczesna diagnoza pozwoli Ci szybciej podjąć odpowiednie leczenie!


czym-jest-gastropatia-wrotna-u-kogo-moze-wystapic
Unsplash.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Na czym polega gastropatia wrotna?
  2. Co wywołuje gastropatię wrotną?
  3. Jakie dolegliwości wywołuje gastropatia wrotna?
  4. Czy gastropatię wrotną można leczyć?

Na czym polega gastropatia wrotna?

Gastropatia wrotna (ang. portal hypertensive gastropathy), zwana również gastropatią zastoinową, to zmiany, jakie powstają w obrębie błon śluzowych żołądka, jako powikłanie nadciśnienia wrotnego. Prawidłowe ciśnienie żyły wrotnej (doprowadza krew do wątroby i wnikają do niej m.in. żyły żołądkowe) wynosi 5–10 mmHg. O nadciśnieniu wrotnym mowa jest, gdy ciśnienie wzrośnie powyżej 12 mmHg, a jednocześnie różnica zmian ciśnienia między tym w żyle wrotnej a żyle czczej wrotnej jest większa niż 2–6 mmHg. 

Wygląd błon śluzowych żołądka (uwidoczniony w badaniu endoskopowym) przypomina przy chorobie skórę węża. Jest to tzw. mozaikowatość błon śluzowych. Do tego kapilary (równolegle ułożone naczynia) poszerzają się, choć nie widać na nich stanu zapalnego. Wraz z czasem zmiany zaczynają mniej lub bardziej obficie krwawić.

Co wywołuje gastropatię wrotną?

Gastropatia wrotna diagnozowana jest często u osób zmagających się marskością wątroby. W tej grupie pacjentów zaburzenie występuje aż w 20–98% przypadków (w zależności od klasyfikacji i doboru pacjentów). Gastropatia wrotna współwystępuje też z żylakami przełyku i żołądka.

Wspomniana marskość wątroby może być konsekwencją uzależnienia od alkoholu czy stosowania niektórych leków (np. amiodaron, metotreksat), ale też wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, choroby metaboliczne (np. hemochromatoza),

Gastropatia może mieć również inne przyczyny, które należy różnicować z gastropatią wrotną:

  • oparzenia i urazy mechaniczne śluzówki żołądka,

  • nadmierne wydzielanie żółci do żołądka,

  • nadwrażliwość na niektóre składniki diety,

  • przebyta radioterapia lub chemioterapia.

Podejrzewano też, że do rozwoju gastropatii wrotnej przyczynia się infekcja Helicobacter pylori. Nie zostało to, jak dotąd, udowodnione. Wedle aktualnej wiedzy medycznej takie podłoże patologii jest mało prawdopodobne.

Jakie dolegliwości wywołuje gastropatia wrotna?

Gastropatia wrotna jest podstępną chorobą. Może zacząć wyraźnie dawać o sobie znać dopiero wtedy, gdy jest bardzo źle. Sygnałami, które łatwo przeoczyć, są m.in.:

  • ból i pieczenie brzucha (dyskomfort możesz odczuwać zwłaszcza w górnej części brzucha),

  • częste odbijanie się,

  • zgaga,

  • spadek apetytu,

  • osłabienie,

  • szybkie uczucie sytości mimo niewielkiej ilości zjedzonego posiłku,

  • problemy żołądkowe (np. nudności),

  • krwiste wymioty,

  • czarne stolce (świadczące o krwawieniach).

Dla postawienia diagnozy gastrolog musi nie tylko przeprowadzić z Tobą wywiad lekarski, ale też wykonać badania. Podstawą jest gastroskopia. Badanie trwa zwykle nie dłużej niż 30 minut i wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (czasami ogólnym). Lekarz wsuwa endoskop (giętką rurkę zakończoną kamerą) do ust i dalej wzdłuż przewodu pokarmowego aż do żołądka. To pozwala mu dokładnie obejrzeć błony śluzowe.

W diagnostyce różnicowej (wykluczającej inne podłoża obserwowanych zaburzeń) konieczne może być wykonanie innych badań (np. testów na alergie pokarmowe). Dodatkowymi badaniami wspierającymi diagnostykę są badanie kału (pod kątem obecności krwi) oraz morfologia, która pozwoli stwierdzić ewentualną anemię.

Objawy gastropatii wrotnej nietrudno pomylić ze zgagą czy zatruciem pokarmowym. Dlatego tak ważne jest obserwowanie, jak długo utrzymują się dolegliwości i czy stolce zmieniły barwę na czarną. Konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci zapobiec groźnym następstwom choroby.

Zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, żeby zyskać możliwość konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 1 dnia, a z gastrologiem w terminie do 3 dni roboczych. W ramach pakietu OCHRONA GOLD będziesz mieć dostęp również do 38 innych specjalistów, a także do blisko 300 badań, w tym gastroskopii, bez dodatkowych opłat.

Wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi, żeby dowiedzieć się, co jeszcze możesz zyskać, wybierając to prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czy gastropatię wrotną można leczyć?

Terapia gastropatii wtórnej skupia się na wyeliminowaniu przyczyny, a więc redukcji ciśnienia wrotnego. Wykorzystywane są do tego:

  • nieselektywne beta-blokery,

  • somatostatyna,

  • oktreotyd.

Niekiedy konieczne okazuje się wykonanie wewnątrzwątrobowego zespolenia wrotno-układowego. Zabieg wykonywany jest przez przede wszystkim u pacjentów, u których poza gastropatią wrotną występuje ciężka niewydolność wątroby wymagająca przeszczepu organu i gdy pojawiają się krwawienia. Wskazaniem do zabiegu jest też zakrzep w żyle wrotnej doprowadzający do nadciśnienia wrotnego i zaburzonego przepływu krwi.

Przy wykonywaniu zespolenia wrotno-układowego kolejno przeprowadzane są:

  • cewnikowanie żył wątrobowych,

  • wenografia żył wątrobowych (inwazyjne badanie radiologiczne pozwalające ocenić kondycję naczyń krwionośnych),

  • przeprowadzenie igły przezszyjnej z żyły wątrobowej przez miąższ wątroby do jednej z odnóg żyły wrotnej,

  • poszerzenie przejścia między żyłą wątrobową a wrotną (balonikowanie),

  • umieszczenie metalowego stentu (implantu) na baloniku.

Do leczenia gastropatii wrotnej wykorzystywany jest też zabieg zespolenia porto-kawalnego, który polega na połączeniu układu żyły wrotnej oraz żyły głównej górnej i dolnej. Może być przeprowadzony razem z wykonaniem wewnątrzwątrobowej przetoki wrotno-układowej. W zdrowym organizmie krążąca krew płynie od żyły wrotnej do żyły głównej dolnej (przez żyły wątrobowe). Przy nadciśnieniu wrotnym krew żylna ma utrudniony odpływ. W efekcie żyły doprowadzające krew do żyły wrotnej poszerzają się, co rodzi ryzyko ich uszkodzenia, krwawień oraz rozwoju gastropatii wrotnej.

Źródła
  1. J.Y. Sung, E.J. Kuipers, A.N. Barkun, Krwawienia z przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2014.
  2. H. Cichoż-Lach, K. Celiński i in., Nadciśnienia wrotne – elementy etiopatogenezy, „Gastroenterologia Polska” 2008, nr 15(3), s. 187–189.
  3. M. Januszewicz, I. Włodarczyk-Pruszyńska, Przezszyjne wewnątrzwątrobowe zespolenie wrotnosystemowe u chorych po ortotopowym przeszczepieniu wątroby (OLTx) w leczeniu krwotoku z przewodu pokarmowego. Doświadczenie jednego ośrodka na podstawie trzech przypadków i przegląd literatury, „Polish Journal of Surgery” 2019, nr 91 (2), s. 37–42.
  4. R. Hudák, D. Kachlík i in., Memorix Anatomia, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.
  5. M. Wawrzynowcz-Syczewska, Marskość wątroby – objawy, przyczyny, leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50969,marskosc-watroby-objawy-przyczyny-leczenie, dostęp: 29.08.2023 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.