account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieRegeneracja i wellness 1 min.

Na czym polega infuzja tlenowa? Przebieg, efekty, wskazania

Sylwia Brodniewska 10.08.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Infuzja tlenowa niemal natychmiast poprawia stan skóry, dzięki czemu jest uznawana za zabieg bankietowy. Może być stosowana u osób, które zmagają się z trądzikiem, a także jako profilaktyka przeciwstarzeniowa. Poznaj zalety tego zabiegu i wskazania do jego wykonania.


czym-jest-infuzja-tlenowa-jakie-sa-przeciwwskazania
Pixabay.com

Polecane

kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest infuzja tlenowa?
  2. Jakie składniki wykorzystuje się w infuzji tlenowej?
  3. Kiedy należy wykonać infuzję tlenową?
  4. Infuzja tlenowa – efekty 
  5. Przeciwwskazania do zabiegu

Czym jest infuzja tlenowa?

Infuzja tlenowa to zabieg polegający na wtłaczaniu w skórę substancji aktywnych przy użyciu hiperbarycznego tlenu pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki działaniu cząsteczek tlenu podawane w ten sposób substancje docierają do głębokich warstw skóry, dzięki czemu efekt jest jeszcze lepszy. Infuzja tlenowa jest nieinwazyjna, a także stanowi doskonałą alternatywę dla innych zabiegów, które bardziej ingerują w organizm. Jest to zabieg całkiem inny niż komora hiperbaryczna, która działa na cały organizm. 

W wyniku oddziaływania cząsteczek tlenu komórki skóry są bardziej dotlenione, poprawia się ich stan energetyczny, dzięki czemu procesy regeneracyjne przebiegają szybciej. W ten sposób skóra pozostaje bardziej napięta, jędrna i elastyczna. Jest to zabieg, który wykorzystuje się do poprawy stanu i wyglądu skóry, do ciała zaś można wykorzystać inne zabiegi, takie jak kriolipoliza, endermologia czy fala uderzeniowa.

Jakie składniki wykorzystuje się w infuzji tlenowej?

W zabiegu infuzji tlenowej bardzo ważnym elementem są składniki aktywne, które wtłacza się w skórę. Najczęściej wykorzystuje się kwas hialuronowy, peptydy, komórki macierzyste, witaminy, kwasy tłuszczowe oraz ekstrakty roślinne. Dobór odpowiedniego składnika zależy od potrzeb skóry, jej stanu i oczekiwanego efektu. 

Kwas hialuronowy jest najbardziej znanym składnikiem nawilżającym skórę. Występuje on w formie mało- i wielkocząsteczkowej. Ten o dużej masie cząsteczkowej mocno nawilża skórę, poprawia w niej wilgoć i sprawia, że jest ona miękka i gładka. Kwas hialuronowy o małej masie cząsteczkowej pozwala dotrzeć w głąb skóry składnikom aktywnym. 

Peptydy są najczęściej wykorzystywane w celu odmłodzenia skóry, zmniejszenia zmarszczek i poprawy jędrności. Ich działanie może opierać się na zmniejszeniu skurczów mięśni twarzy, co jest porównywane do działania botoksu. Peptydy wykazują również działanie liftingujące, jednak o wiele lżejsze niż lifting twarzy

Komórki macierzyste również są bardzo ważne dla skóry. Dostarczają cennych składników odżywczych, pomagają w regeneracji i ochronie skóry. Wiele z nich ma działanie przeciwzmarszczkowe, antyoksydacyjne i poprawiające kondycję skóry.

Kwasy tłuszczowe w szczególności są zalecane osobom, których skóra jest mocno przesuszona, starzeje się i potrzebuje silnego odżywienia. Substancje te opóźniają proces starzenia się skóry, dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne. Dobrze działają kwasy omega-3 czy kwas linolowy, który można znaleźć w oleju z wiesiołka. Składniki te zatrzymują wodę w naskórku, a także pomagają w regulacji wydzielania sebum.

Kiedy należy wykonać infuzję tlenową?

Dużą zaletą infuzji tlenowej jest to, że jej efekty są widoczne niemalże od razu. Bezpośrednio po zabiegu skóra ma zdrowszy koloryt, jest gładka, bardziej nawilżona i elastyczna. Regularne wykonywanie zabiegu, a także odpowiednia pielęgnacja w domu pozwalają zmniejszyć widoczność zmarszczek, poprawić owal twarzy i dotlenić skórę. Infuzja tlenowa może być również pomocna w leczeniu trądziku. Czysty tlen pozytywnie wpływa na naskórek, zmniejsza stany zapalne skóry i działa przeciwbakteryjnie. W połączeniu z odpowiednią substancją aktywną może zwalczać trądzik. Można ją wykonywać zamiennie z darsonwalizacją, która poprawia ukrwienie skóry, sprzyja odżywieniu, a także działa bakteriobójczo.

Infuzja tlenowa to zabieg, który można wykonać przed ważnym wyjściem, imprezą czy spotkaniem. Bezpośrednio po nim skóra wygląda dobrze, w przeciwieństwie do innych zabiegów, jak karboksyterapia. Infuzja tlenowa na twarz może być stosowana u osób, których skóra jest szara, zmęczona, podrażniona czy uszkodzona brakiem ochrony przeciwsłonecznej. Zabieg sprawdzi się również jako podtrzymanie efektu przeciwstarzeniowego, a także po wielu zabiegach laserowych czy peelingach chemicznych. Jest on na tyle delikatny, że może być wykonywany u osób z cerą naczynkową, trądzikiem różowatym czy w przypadku skóry odwodnionej. 

Infuzja tlenowa – efekty 

Zabieg przynosi widoczne efekty w postaci zdrowszej i bardziej nawilżonej skóry, ale to nie wszystkie jego zalety. Warto również wspomnieć o:

  • dotlenieniu skóry,

  • poprawie kolorytu,

  • stymulacji mikrokrążenia,

  • poprawie przenikania substancji aktywnych,

  • spłyceniu drobnych zmarszczek,

  • szybszych procesach regeneracyjnych,

  • poprawie napięcia i jędrności skóry,

  • przyspieszeniu gojenia. 

Efekty zabiegu są widoczne około miesiąca, dlatego warto go powtarzać lub wykonywać jako uzupełnienie innych zabiegów. Infuzja tlenowa wykonana w serii może utrzymać efekt pięknej skóry nawet przez pół roku.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nawet zabiegi nieinwazyjne mają wiele przeciwwskazań do ich wykonania. W przypadku infuzji tlenowej są to: infekcje i stany zapalne skóry, uczulenie na składniki aktywne, choroby grzybiczne i infekcje zatok. W przypadku stosowania retinoidów lub leczenia izotretynoiną należy odczekać przynajmniej sześć miesięcy po zakończonej kuracji.

Aby dobrać jak najlepsze substancje, ustal oczekiwany efekt, a także poinformuj osobę wykonującą zabieg o wszelkich alergiach czy uczuleniach.

Źródła
  1. E. Chudek, K. Urtnowska-Jopek, Postępowanie w terapii trądziku różowatego Cz. I – Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa, „Kosmetologia estetyczna”, 4/2019 vol.8, s. 441–444.
  2. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.