account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki? Przyczyny, objawy, leczenie

Olga Dąbska08.03.2024Aktualizacja: 08.03.2024

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki to postępująca choroba degeneracyjna. Występuje dość rzadko. Z czasem prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku. Niestety możliwości leczenia zwyrodnienia barwnikowego siatkówki są mocno ograniczone. Dowiedz się więcej na temat terapii tego schorzenia oraz metod rozpoznawania.


czym-jest-zwyrodnienie-barwnikowe-siatkowki-diagnoza
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Czym jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki?
 2. Przyczyny barwnikowego zwyrodnienia siatkówki
 3. Objawy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki
 4. Do jakiego lekarza zgłosić się z podejrzeniem zwyrodnienia barwnikowego siatkówki?
 5. Diagnostyka zwyrodnienia barwnikowego siatkówki
 6. Leczenie zwyrodnienia barwnikowego siatkówki 

Czym jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki?

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki to najczęściej występująca wrodzona choroba degeneracyjna dna oka. Charakteryzuje się ona postępującą dystrofią, czyli zaburzeniem odżywienia i wzrostu, a tym samym funkcjonowania systemu pręcików i czopków. Pręciki to receptory na siatkówce oka, które są odpowiedzialne za postrzeganie kształtów i ruchu. Czopki zaś umożliwiają widzenie kolorów. Zaburzenie tych struktur w przebiegu barwnikowego zwyrodnienia siatkówki prowadzi z czasem do inwalidztwa wzrokowego.

Przyczyny barwnikowego zwyrodnienia siatkówki

Schorzenie to ma podłoże genetyczne. Może być dziedziczone. Eksperci zwracają uwagę na różne typy dziedziczenia zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Opisano ponad 40 mutacji genów odpowiedzialnych za jej powstanie. Choroba ta może też rozwinąć się sporadycznie u danej osoby. Oznacza to, że nie było wcześniej jej przypadków wśród członków rodziny. Specjaliści podają też, że zwyrodnienie barwnikowe siatkówki bywa wadą izolowaną, czyli jedyną, która występuje. Czasem jednak współwystępuje z innymi, tworząc zespoły wad wrodzonych. Szacuje się, że ta postępująca choroba dotyczy 1 na 4000–5000 osób.

Objawy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki

Pierwsze objawy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki zazwyczaj można zaobserwować w młodości. Dochodzi do stopniowej utraty widzenia obwodowego. Tzw. widzenie peryferyjne polega na dostrzeganiu obiektów, których nie ma się bezpośrednio przed sobą. Początkowo w polu widzenia pojawia się mroczek. Z czasem objawy nasilają się i dochodzi do wystąpienia tzw. widzenia tunelowego. To ograniczenie pola widzenia, które pacjenci porównują do patrzenia przez wizjer czy w głąb studni. Widzenie centralne początkowo nie ulega zmianie. Pogarsza się wraz z zaawansowaniem choroby. Odpowiada ono za widzenie wyraźne, kolorowe, w dużej ilości światła. Dodatkowo zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki towarzyszą światłowstręt z towarzyszącymi silnymi bólami oczu oraz trudności z widzeniem przy złym oświetleniu i w nocy. Dolegliwości dotyczą obu oczu. Prowadzą do znacznego pogorszenia widzenia, a z czasem nawet do ślepoty.

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki niekiedy współwystępuje z takimi problemami okulistycznymi jak:

 • jaskra,

 • zaćma,

 • krótkowzroczność,

 • stożek rogówki,

 • torbielowaty obrzęk plamki,

 • zmiany w ciele szklistym – przeważnie tylne odłączenie ciała szklistego.

Do jakiego lekarza zgłosić się z podejrzeniem zwyrodnienia barwnikowego siatkówki?

Z podejrzeniem zwyrodnienia barwnikowego siatkówki, ale i każdej innej choroby oczu, zgłoś się do okulisty.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu szybkiej konsultacji u tego specjalisty (w ciągu 3 dni roboczych), kup Polisę Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę zamówisz na Welbi.

W pakiecie już od 119 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do e-konsultacji i wizyt w gabinecie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i okulisty, ale też 28 innych specjalistów. Oprócz tego pakiet OCHRONA COMPLEX zawiera 142 rodzaje badań laboratoryjnych, 74 rodzaje badań obrazowych i 5 rodzajów badań czynnościowych, szczepienie przeciwko grypie sezonowej i profilaktyczny przegląd zdrowia, który można wykonać raz na rok.

Na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z pakietów.

Diagnostyka zwyrodnienia barwnikowego siatkówki

W rozpoznaniu zwyrodnienia barwnikowego siatkówki, ale i w przypadku monitorowania przebiegu choroby, wykorzystuje się zazwyczaj:

 • badanie pola widzenia – początkowo obserwowany jest pierścieniowy mroczek, który rozszerza się obwodowo i centralnie;

 • badanie oftalmoskopowe – zmieniony obraz dna oka, lekarz stwierdza m.in. zwężenie naczyń siatkówki, zblednięcie tarczy nerwu wzrokowego;

 • badanie elektrofizjologiczne, czyli tzw. elektroretinogram – dochodzi do wygaszenia odpowiedzi z uszkodzonych komórek fotoreceptorowych;

 • optyczna koherentna tomografia (OCT) – pozwala na precyzyjną ocenę siatkówki;

 • angiografia fluoresceinowa (AF) – pozwala zobrazować obszar ubytków nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zanik czopków i pręcików.

Lekarz rozszerza proces diagnostyczny o inne badania, jeśli tylko uzna to za konieczne.

Leczenie zwyrodnienia barwnikowego siatkówki 

Możliwości leczenia zwyrodnienia barwnikowego siatkówki są ograniczone. Postępowanie ogranicza się jednak z reguły do metod, których zadaniem jest spowolnienie postępu choroby. Stosowana jest farmakoterapia z wykorzystaniem takich substancji jak kwas dokozaheksaenowy (DHA), acetazolamid, witamina A czy glikokortykosteroidy. Warto dostarczać dodatkowo witaminy A z dietą. Sprawdź, w jakich produktach jest witamina A i jakie są jej najlepsze źródła.

Leczenie obejmuje również rehabilitację wzrokową, w tym m.in. stosowanie pomocy optycznych, szkoleń z zakresu orientacji i poruszania się. Lekarze zalecają zaprzestanie palenia tytoniu przez chorych. Ma to na celu ochronę pozostałych fotoreceptorów. Nadzieję na usprawnienie terapii tego schorzenia dają zabiegi chirurgii siatkówkowej z wykorzystaniem tkanek i implantów. Prowadzone są badania w zakresie terapii genowej czy przeszczepienia siatkówki i nabłonka barwnikowego.

Źródła
 1. K. Krasodomska, W. Lubiński, Postępowanie w zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki – przegląd piśmiennictwa, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2017, t. 63, nr 3, s. 10–14.
 2. M. Misiuk-Hojło, J. Ciecierski, Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – współczesne możliwości diagnostyki i leczenia, „Ophthatherapy” 2015, t. 2, nr 4, s. 258–262.
 3. M. Misiuk-Hojło, M. Kowalik-Jagodzińska, Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, „Okulistyka po Dyplomie” 2019, nr 1. Online: https://podyplomie.pl/okulistyka/32080,zwyrodnienie-barwnikowe-siatkowki [dostęp: 23.08.2023].
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.