account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią?

Marta Drzazga05.06.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe – mimo podobnego brzmienia – to dwie zupełnie różne rzeczy. Pierwsze gwarantuje Ci dostęp do państwowej lub prywatnej opieki medycznej, a drugie zapewnia środki pieniężne na czas choroby i leczenia. W praktyce oznacza to, że dzięki ubezpieczeniu chorobowemu otrzymujesz wynagrodzenie lub zasiłek, gdy lekarz wystawia Ci zwolnienie L4. Aby korzystać z tych przywilejów, konieczne jest opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.


czym-rozni-sie-ubezpieczenie-zdrowotne-od-chorobowego
pixabay.com

Polecane

jak-zapobiec-grzybicy-na-czym-polega-profilaktyka
Zdrowie
2 min.
Jak zapobiec grzybicy? Na czym polega profilaktyka?
24.01.2022
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
sluch-fonematyczny-co-to-jest-cwiczenia-badanie
Zdrowie
1 min.
Słuch fonematyczny - co to jest? Ćwiczenia, badanie
24.01.2022
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Spis treści
 1. Ubezpieczenie zdrowotne – co to takiego?
 2. Ubezpieczenie chorobowe – co to takiego?
 3. Ubezpieczenie chorobowe a „L4”
 4. Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – podstawowe różnice
 5. Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy
 6. Składka zdrowotna a chorobowa – czym się różnią?

Ubezpieczenie zdrowotne – co to takiego?

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica między ubezpieczeniem zdrowotnym a chorobowym, w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzyj się obu tym pojęciom. Ubezpieczenie zdrowotne to rodzaj ubezpieczenia państwowego lub prywatnego, dzięki któremu uzyskujesz dostęp do ambulatoryjnej opieki medycznej, leczenia szpitalnego oraz badań profilaktycznych bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Taką gwarancję dają Ci comiesięczne składki, które – w przypadku wersji państwowej – są odprowadzane od Twojego wynagrodzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i finalnie trafiają do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Prywatne polisy wiążą się z koniecznością wykonywania regularnych przelewów na konto wybranego dostawcy usług, który daje Ci dostęp do wybranych specjalistów, badań czy zabiegów.

Polskie prawo szczegółowo określa, kto powinien zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Do tej grupy należą:

 • pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę (w ich imieniu składki opłaca pracodawca);

 • osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia (w ich imieniu składki opłaca zleceniodawca);

 • emeryci i renciści (z ich świadczenia automatycznie odprowadzana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne);

 • przedsiębiorcy (osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny co miesiąc regulować wszystkie należności);

 • studenci (do ubezpieczenia mogą zgłosić ich rodzice lub dziadkowie).

Osoby, które nie pracują lub wykonują pracę na podstawie innego rodzaju umów, mogą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Kobiety w ciąży, w trakcie porodu lub połogu oraz dzieci poniżej 18. roku życia mogą korzystać z przywilejów, jakie daje ubezpieczenie zdrowotne bez konieczności opłacania składek.

Z kolei prywatne ubezpieczenie zdrowotne to produkt, który gwarantuje Ci wsparcie w diagnostyce i leczeniu, również w przypadku poważnych chorób (w tym często również tych cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca). W zależności od wybranej opcji możesz też liczyć na refundację pobytu w szpitalu czy rehabilitacji po nieszczęśliwym wypadku. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu zyskujesz również szybszy dostęp do specjalistów i nie czekasz w kolejkach do rejonowych przychodni.

Ubezpieczenie chorobowe – co to takiego?

Ubezpieczenie chorobowe zapewnia Ci pieniądze w czasie choroby i leczenia. Mówiąc najprościej, dzięki składce chorobowej otrzymujesz gwarancję, że w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie zostaniesz pozbawiony środków do życia. 

Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe dla osób, które pracują na podstawie umowy o pracę. W ich imieniu składki odprowadza pracodawca. Z kolei pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia mogą złożyć wniosek do zleceniodawcy o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Daje im to możliwość korzystania z państwowej opieki medycznej i gwarantuje ciągłość wynagrodzenia w czasie zwolnienia lekarskiego (dawne L4).

Ubezpieczenie chorobowe a „L4”

Każda osoba, która posiada ubezpieczenie chorobowe, ma prawo wziąć zwolnienie lekarskie (dawniej tzw. L4). Co to takiego? To zaświadczenie lekarskie, które lekarz wystawia w trakcie wizyty w przychodni lub telekonsultacji. Na tej podstawie pracodawca musi wypłacić Ci wynagrodzenie za czas Twojej nieobecności. Wynosi ono 80% średniej pensji z 12 miesięcy. W przypadku ciąży możesz liczyć na 100% tej kwoty.

Sprawdź, ile można być na „L4”, ile jest płatne i czy możliwe jest zwolnienie lekarskie „L4” na wypalenie zawodowe.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – podstawowe różnice

Już na pierwszy rzut oka widać, że ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe – mimo podobnego brzmienia – to dwie zupełnie różne rzeczy. Najprościej mówiąc, to pierwsze gwarantuje Ci dostęp do opieki medycznej (pobyt w szpitalu, wizyty w przychodni, badania profilaktyczne) bez dodatkowych opłat, a drugie zapewnia płynność finansową (wynagrodzenie lub zasiłek) w czasie choroby. W obu przypadkach – jeśli oczywiście bierzemy pod uwagę ubezpieczenie państwowe – do korzystania z tych przywilejów uprawniają comiesięczne składki odprowadzane do ZUS. 

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy to pojęcia, których nie powinno się używać zamiennie. To pierwsze wypłacane jest przez Twojego pracodawcę przez pierwsze 33 dni choroby. Po upływie tego czasu zmienia się ono w zasiłek chorobowy, który płaci ZUS przez 182 dni lub 270 dni w przypadku ciąży. Do dłuższego okresu mają prawo również osoby chore na gruźlicę. 

Scenariusz wygląda nieco inaczej, gdy w grę wchodzi wypadek przy pracy lub choroba zawodowa – wtedy od pierwszego dnia pobytu na tzw. L4 przysługuje zasiłek chorobowy od ZUS. 

Składka zdrowotna a chorobowa – czym się różnią?

Składka zdrowotna jest w większości przypadków obowiązkowa, natomiast opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki – wartość tę określa ZUS, m.in. na podstawie dochodów z działalności gospodarczej – a w przypadku ubezpieczenia chorobowego będzie to 2,45%. Można więc powiedzieć, że ubezpieczenie chorobowe wiąże się z nieco mniejszymi kosztami. Jeśli jesteś pracownikiem, prawidłową wysokość Twoich składek powinien dbać pracodawca. Jako przedsiębiorca możesz korzystać z kompleksowych usług księgowych, dzięki którym samodzielne wykonywanie skomplikowanych obliczeń nie będzie konieczne.

Źródła
 1. Ubezpieczenie chorobowe, https://www.zus.pl/firmy/rodzaje-ubezpieczen/ubezpieczenie-chorobowe, [dostęp z 03.04.2023].
 2. Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?, https://kadry.infor.pl/ubezpieczenia-spoleczne/oplacanie-skladek/5704768,ubezpieczenie-zdrowotne-a-chorobowe.html, [dostęp z 03.04.2023].

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.