account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przeciwciała przeciw receptorom TSH – co to takiego? Jak zbadać?

Marta Drzazgalek. Wiktor Trela09.02.2024Aktualizacja: 09.02.2024

TSH to hormon, który kontroluje funkcjonowanie tarczycy. Pod jego wpływem gruczoł ten zostaje pobudzony do uwalniania tzw. hormonów tarczycowych, czyli ft3 i ft4 – ich odpowiedni poziom warunkuje m.in. Twoje dobre samopoczucie oraz zadowalającą kondycję skóry i włosów. Przeciwciała przeciw receptorom TSH to specyficzne białka wytwarzane przez organizm, które nieodpowiednio stymulują, hamują bądź blokują pracę gruczołu tarczowego. Badanie ich obecności oraz stężenia pomocne jest w diagnostyce chorób autoimmunologicznych takich jak Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. Sprawdź, jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować.


czym-sa-przeciwciala-przeciw-receptorom-tsh
Pixabay.com

Polecane

nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
jakie-badania-na-watrobe-warto-wykonac
Zdrowie
2 min.
Jakie badania na wątrobę warto wykonać?
31.10.2021
Spis treści
  1. Przeciwciała przeciw receptorom TSH – co to takiego?
  2. Kto powinien wykonać badanie na przeciwciała przeciw receptorom TSH? Wskazania
  3. Jak przebiega badanie przeciwciał przeciw receptorom TSH?
  4. Zakresy referencyjne i interpretacja wyników

Przeciwciała przeciw receptorom TSH – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym są przeciwciała przeciw receptorom TSH, trzeba najpierw powiedzieć, jaką rolę gruczoł tarczowy odgrywa w organizmie człowieka. Najważniejszym zadaniem tarczycy jest produkcja hormonów FT4 (tyroksyny), FT3 (trijodotyroniny) oraz kalcytoniny, dzięki którym organizm może prawidłowo funkcjonować. Substancje te – jeśli występują w odpowiednim stężeniu – regulują metabolizm, warunkują prawidłową pracę układu płciowego, mają wpływ na zachowanie równowagi w gospodarce wapniowo-fosforanowej, a także mają ogromne znaczenie dla układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Jeśli tarczyca działa nieprawidłowo – obserwuje się jej nadczynność lub niedoczynność – możesz mieć problem z zajściem w ciążę, kontrolowaniem wagi czy kondycją skóry, która może stać się nadmiernie wysuszona lub podatna na występowanie zmian trądzikowych. Kontrolowanie pracy gruczołu tarczowego to zadanie TSH, czyli hormonu tyreotropowego wydzielanego przez przysadkę mózgową. Pod jego wpływem gruczoł pobudzany jest do produkcji hormonów tarczycy (FT3 i FT4) i uwalniania ich do krwioobiegu. 

Czasami zdarza się tak, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko receptorom TSH. Są to specyficzne białka (immunoglobuliny), które nie stanowią obrony przed intruzami z zewnątrz (np. bakteriami, wirusami), ale są skierowane przeciwko komórkom własnego organizmu. Ich obecność sprawia, że hormon tyreotropowy nie może odpowiednio spełniać swojego zadania.

Kto powinien wykonać badanie na przeciwciała przeciw receptorom TSH? Wskazania

Gdy obserwujesz u siebie symptomy takie jak chroniczne zmęczenie lub nadpobudliwość, pogorszenie kondycji skóry i włosów, obniżenie libido, gwałtowny wzrostu lub spadek masy ciała, możesz podejrzewać, że ich przyczyną są problemy z tarczycą. W takiej sytuacji profilaktycznie wykonaj badanie TSH i uzupełnij je o badanie FT3 i FT4, które stanowi punkt wyjścia w diagnostyce chorób tarczycy. Wykonanie badania w kierunku obecności i stężenia przeciwciał przeciw receptorom TSH wskazane jest w szczególności osobom:

  • które mają wole tarczycy;

  • które odebrały nieprawidłowe wyniki TSH, FT3 i FT4;

  • u których podejrzewa się choroby autoimmunologiczne związane z tarczycą, np. Hashimoto.

Lekarz może zlecić badanie w celu monitorowania postępu leczenia wspomnianych schorzeń. Testowi muszą też poddać się przyszłe mamy, które zmagają się z chorobą Gravesa-Basedowa, ponieważ przeciwciała przeciw receptorom TSH mają zdolność przenikania przez łożysko z organizmu matki do płodu oraz powodować nieprawidłowości w działaniu tarczycy u dziecka i znacznie zaburzyć jego rozwój. 

Obserwujesz u siebie symptomy, które świadczą o zaburzeniach hormonalnych? Nie czekaj, tylko umów się na wizytę u endokrynologa. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, na wizytę u tego specjalisty będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze. Dogodny termin możesz zarezerwować za pośrednictwem prostego systemu e-rejestracji lub przez aplikację mobilną. W ramach najbardziej rozszerzonego pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie możesz wykonać też wiele badań diagnostycznych (blisko 300, w tym USG tarczycy) i niewielkich zabiegów ambulatoryjnych. Zyskujesz też dostęp do lekarzy 39 specjalizacji oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Raz w roku wykonasz też profilaktyczny przegląd zdrowia bez dodatkowych opłat. Możesz liczyć też na 4 wizyty domowe w roku i zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach w cenie. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, opłacając składkę już od 239 zł miesięcznie.

Jak przebiega badanie przeciwciał przeciw receptorom TSH?

Badanie przeciwciał przeciw receptorom TSH w niczym nie różni się od standardowego pobierania krwi, które wykonujesz w ramach profilaktyki. Materiał do badania pobierany jest z żyły łokciowej po uprzednim zdezynfekowaniu skóry i nałożeniu opaski uciskowej. Trwa ono maksymalnie kilka minut i jest mało inwazyjne, choć wiele osób uważa je za nieprzyjemne.

Test nie wymaga specjalnych przygotowań. Zaleca się, aby wykonać go na czczo, czyli po upływie 8–12 godzin od ostatniego posiłku, jednak nie jest to warunek konieczny. 

Zakresy referencyjne i interpretacja wyników

Pojawienie się przeciwciał przeciw receptorom TSH to zjawisko patologiczne, dlatego sama ich obecność stanowi już powód do niepokoju. Jeśli zostaną wykryte oraz ich norma zostanie przekroczona, zgłoś się na dalsze badania diagnostyczne zlecone przez lekarza.

Źródła
  1. M. Binder i in., Hormony, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.
  2. K. Pasternak, Biochemia, Podręcznik dla studentów studiów licencjackich, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  3. W. Zgliczyński, Wielka interna – endokrynologia, Część 1, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.
  4. U. Ambroziak, Choroby tarczycy, Diagnozowanie i leczenie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.