Czym można zastąpić słodycze? Praktyczne porady i wskazówki
Julia Osiecka
19.05.2021
Aktualizacja: 12.10.2022
Masz w planie zrzucić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę, ale zamiłowanie do słodyczy nie ułatwia ci tego zadania? Możesz odetchnąć z ulgą – przejście na rygorystyczną dietę, pozbawioną jakichkolwiek słodkości, rzadko kiedy jest w stanie przynieść zadowalające efekty. O wiele lepszym rozwiązaniem jest pozyskanie wiedzy, w jaki sposób możesz zastąpić niektóre słodycze zdrowszymi zamiennikami. Przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze dietetyczne tajniki, które ułatwią ci osiągnięcie wymarzonego celu.

Polecane




Dlaczego warto zrezygnować z cukru?
Nie od dziś wiadomo, że cukier i wszelkie produkty, w których jest on głównym składnikiem, nie wpływają dobrze na proces zrzucania zbędnych kilogramów i nie powinny być obecne w żadnym zdrowym, pełnowartościowym i zbilansowanym jadłospisie. Okazuje się jednak, że cukier nie tylko przyczynia się do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, ale również może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie konsumentów. Najnowsze badania wykazują, że zbyt duża ilość cukru dostarczanego do organizmu może skutkować nagłym podwyższeniem poziomu glukozy we krwi, ale również znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, np. insulinooporności.Ponadto zbyt wysoki poziom cukru w organizmie może bardzo niekorzystne oddziaływać na nasze samopoczucie, wahania nastroju, co z kolei negatywnie odbija się na codziennym funkcjonowaniu.Doprowadzenie do trwałego podwyższenia poziomu cukru we krwi, zwane również hiperglikemią, może skutkować kilkukrotnie Warto mieć na uwadze, że nadmierne spożywanie cukru prowadzi do rozwoju wielu schorzeń związanych ze sferą sercowo-naczyniową, a także do problemów z krążeniem. Dodatkowym problemem, jakiego przysporzyć może nielimitowane jedzenie cukru, jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Pomijając względy wizualne stopniowego przybierania na wadze, warto wiedzieć, że tkanka tłuszczowa może gromadzić się także wewnątrz jamy brzusznej i w ten sposób doprowadzić do otyłości brzusznej lub stłuszczenia wątroby
Czym można zastąpić słodycze?
Jeśli już wiesz, że wyeliminowanie cukru z diety może przynieść korzystne efekty dla zdrowia, powinieneś zastanowić się nad odpowiednim zastąpieniem tego składnika. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez codziennej dawki słodkości. Tylko zastąpienie tradycyjnego cukru odpowiednimi zamiennikami pozwoli ci na długotrwałe utrzymanie zdrowego jadłospisu i uzyskanie najbardziej zadowalających efektów.
Cukier trzcinowy – czy to dobry zamiennik zwykłego cukru?
Próbując wyeliminować ze swojej diety biały cukier, powinieneś wiedzieć, że niezbyt dobrym pomysłem będzie zastąpienie go bardzo popularnym i uchodzącym za zdrowszą wersję cukrem trzcinowym. Podobnie jak jego biały odpowiednik cukier wytwarzany z trzciny cukrowej również cechuje się wysoką kalorycznością – 100 g to aż 400 kcal. Jego wpływ na zdrowie jest niewiele lepszy, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego cukru.
Cukier kokosowy jako zamiennik zwykłego cukru
Niezbyt dobrze sprawdzi się też cukier kokosowy, który pomimo wysokiej ceny i trudnej dostępności nie należy do najzdrowszych zamienników tradycyjnego słodzidła. Podobnie jak wcześniej wymienione produkty, on również charakteryzuje się wysoką kalorycznością, przez co niekorzystnie wpływa na gromadzenie się tkanki tłuszczowej.
Zdrowe słodziki: erytrol, ksylitol i stewia
O wiele lepszym zamiennikiem tradycyjnego cukru okazują się erytrol, ksylitol i stewia
Owoce zamiast cukru
Warto pamiętać, że jako naturalny słodzik mogą służyć owoce zawierające fruktozę. Dzięki temu, iż występuje ona w zestawieniu z błonnikiem, jest mniej szkodliwa i o wiele wolniej metabolizowana. Owoce stanowią więc świetny dodatek do wielu deserów lub owsianek, a także warto jeść je jako samodzielną przekąskę w ciągu dnia.
Jak radzić sobie z dużym apetytem?
Jeśli pomimo wyżej wymienionych wskazówek mówiących, czym zastąpić cukier, nadal nie jesteś w stanie powstrzymać się przed spożywaniem produktów zawierających jego duże ilości, konieczne może okazać się przejście do innych środków. Przede wszystkim pamiętaj, aby unikać produktów niebędących słodyczami, a mimo to zawierających duże ilości słodzących substancji. Dostarczasz w ten sposób organizmowi wielu tzw. ukrytych kalorii, a tym samym znacznie opóźniasz planowane efekty diety. Jeśli zaskoczy cię nagła ochota na słodkości, spróbuj pójść na relaksujący spacer lub wybierz inną aktywność fizyczną. W ten sposób będziesz w stanie zapomnieć o towarzyszącej ochocie na słodycze. Bardzo istotne jest również picie dużej ilości wody. Dzięki niej niejako „oszukasz” organizm, pozbędziesz się uporczywego uczucia głodu i napełnisz żołądek.
- R. Jacoby, R. Baldelomar, Sugar Crush: How to Reduce Inflammation, Reverse Nerve Damage, and Reclaim Good Health, Harper Wave, 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



