Dializa otrzewnowa – wskazania i przebieg zabiegu
Dializa otrzewnowa jest metodą leczenia nerkozastępczego, stosowaną niekiedy u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. W przeciwieństwie do hemodializy można ją wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Na czym polega dializa otrzewnowa? Komu jej stosowanie przyniesie korzyści? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest dializa otrzewnowa?
Dializa otrzewnowa jest, obok hemodializy, jedną z metod leczenia nerkozastępczego u osób ze schyłkową niewydolnością nerek. Pozwala na usunięcie z organizmu pacjenta nadmiaru wody i substancji (m.in. mocznika, fosforu, potasu), które w warunkach fizjologicznych powinny być wydalane z moczem.
Podczas dializy otrzewnowej do oczyszczenia krwi wykorzystuje się otrzewną, czyli cienką błonę wyścielającą od wewnątrz jamę brzuszną. Wprowadzony do jamy otrzewnej płyn dializacyjny styka się z otrzewną, przez którą możliwa jest filtracja krwi. Zbędne substancje przedostają się do płynu dializacyjnego. Płyn po określonym czasie – zwykle kilku godzinach – jest usuwany z jamy brzusznej.
Dializę otrzewnową przeprowadza się na dwa sposoby:
wprowadzając i usuwając płyn dializacyjny manualnie – tzw. ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa. Robi się to zwykle 3–4 razy dziennie;
przy pomocy specjalnego urządzenia, tzw. cyklera – tzw. automatyczna dializa otrzewnowa. Wykonywana jest w nocy, podczas snu.
Wybór metody leczenia nerkozastępczego omów z nefrologiem, czyli lekarzem specjalizującym się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób nerek. Zmagając się z przewlekłą niewydolnością nerek, pamiętaj o regularnych wizytach u specjalisty i o wykonywaniu zleconych badań.
Nie chcesz czekać w długich kolejkach na wizytę u nefrologa? Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi. W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć łatwy dostęp do konsultacji z neurologiem i 38 innymi specjalistami, a także lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na wizytę u nefrologa, to maksymalnie 5 dni roboczych. Konsultację stacjonarną lub online zarezerwujesz wygodnie za pośrednictwem Contact Center (CC) TU Zdrowie telefonicznie lub online.
W ramach pakietu OCHRONA GOLD możesz zyskać również dostęp do:
152 rodzajów badań laboratoryjnych, w tym różnych badań moczu czy krwi,
121 rodzajów badań obrazowych, np. USG nerek, pęcherza moczowego i przewodów moczowych,
11 rodzajów badań czynnościowych,
profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz w roku.
Nie czekaj – zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w powrocie do zdrowia.
Kto kwalifikuje się do zabiegu dializy otrzewnowej?
Wskazaniem do dializy otrzewnowej jest schyłkowa niewydolność nerek, definiowana jako zmniejszenie filtracji kłębuszkowej <15 mL/min/1.73 m² [1]. Przewlekła choroba nerek bywa spowodowana m.in. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami odpływu moczu w przypadku złogów w nerkach.
Niezależnie od etiologii, schyłkowa niewydolność nerek powinna być leczona jedną z 3 metod: hemodializą, dializą otrzewnową lub poprzez transplantację (przeszczep) nerki. Wybór odpowiedniej z nich jest kwestią indywidualną, zależną od dostępności narządu do przeszczepu, stylu życia i obecności ewentualnych przeciwwskazań do wybranej metody leczenia nerkozastępczego.
Przeczytaj też: Jakie zioła na pęcherz moczowy można stosować?
Jakie są przeciwwskazania do dializy otrzewnowej?
Nie każda osoba wymagająca leczenia nerkozastępczego skorzysta z dializy otrzewnowej. Przeciwwskazania do tej metody leczenia obejmują:
duże przepukliny brzuszne,
przepuklina przeponowa,
obecność licznych zrostów otrzewnowych (np. po przebytym zapaleniu otrzewnej czy licznych operacjach w obrębie jamy brzusznej),
niepełnosprawność intelektualna nie pozwalająca na samodzielne przeprowadzanie dializy otrzewnowej.
Do względnych przeciwwskazań do dializy otrzewnowej należą:
częste zapalenia uchyłków jelita grubego,
choroby zapalne jelit,
choroba niedokrwienna jelit,
otyłość olbrzymia.
Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, koniecznie poinformuj o tym lekarza.
Jak przebiega dializa otrzewnowa?
Dializa otrzewnowa wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Co najmniej 2 tygodnie przed przystąpieniem do pierwszej dializy w ścianie brzucha zakłada się specjalny cewnik, umożliwiający zarówno wprowadzenie, jak i usunięcie płynu dializacyjnego. To elastyczna rurka wykonana z silikonu. Najczęściej umieszcza się ją w okolicy miednicy. Podczas zabiegu zakładania cewnika osobie chorej podawane jest znieczulenie dożylne.
Dializę otrzewnową przeprowadza się poprzez wprowadzenie sterylnego płynu dializacyjnego do jamy otrzewnej przez cewnik. Po określonym czasie (zwykle kilku godzinach) płyn jest usuwany przez ten sam cewnik. W przypadku automatycznej dializy otrzewnowej proces ten przebiega automatycznie i jest zwykle wykonywany w nocy, podczas snu chorego.
Dowiedz się również, na czym polega detoks organizmu.
Jakie są zalety dializy otrzewnowej?
Według ekspertów dializa otrzewnowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia nerkozastępczego niż hemodializa. Wiąże się również z mniejszymi kosztami, a procedurę można przeprowadzać samodzielnie w domu.
Czy po dializie otrzewnowej mogą wystąpić powikłania?
Podobnie jak w przypadku innych procedur medycznych, również dializa otrzewnowa wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in.:
przecieku w okolicy cewnika,
migracji cewnika,
przepukliny,
przecieku płynu dializacyjnego do jamy opłucnej,
zwiększenia masy ciała,
hiperglikemii (podwyższenia stężenia glukozy we krwi),
hipertriglicerydemii (podwyższenia stężenia trójglicerydów we krwi),
zapalenia otrzewnej,
zakażenia cewnika.
Wszelkie niepokojące objawy u osoby poddawanej dializie otrzewnowej należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
Sprawdź także, jakie mogą być objawy torbieli korowej nerki.
- Andreoli M., Totoli C., Peritoneal Dialysis, “Revista da Associação Médica Brasileira”, 2020, dostęp online: październik 2023, https://www.scielo.br/j/ramb/a/MbdDtjmM7kG8MqbMPYTrPZP/?lang=en.
- Sachdeva B., Zulfiqar H., Aeddula N., Peritoneal Dialysis, “StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532979/.
- Warady B., Peritoneal Dialysis and the Pediatric Patient, “Peritoneal Dialysis International”, 2012, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3524849/.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.