account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Dializa otrzewnowa – wskazania i przebieg zabiegu

lek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Dializa otrzewnowa jest metodą leczenia nerkozastępczego, stosowaną niekiedy u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. W przeciwieństwie do hemodializy można ją wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Na czym polega dializa otrzewnowa? Komu jej stosowanie przyniesie korzyści? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.


dializa-otrzewnowa-kto-powinien-ja-wykonywac
Pixabay.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest dializa otrzewnowa?
 2. Kto kwalifikuje się do zabiegu dializy otrzewnowej?
 3. Jakie są przeciwwskazania do dializy otrzewnowej?
 4. Jak przebiega dializa otrzewnowa?
 5. Jakie są zalety dializy otrzewnowej?
 6. Czy po dializie otrzewnowej mogą wystąpić powikłania?

Czym jest dializa otrzewnowa?

Dializa otrzewnowa jest, obok hemodializy, jedną z metod leczenia nerkozastępczego u osób ze schyłkową niewydolnością nerek. Pozwala na usunięcie z organizmu pacjenta nadmiaru wody i substancji (m.in. mocznika, fosforu, potasu), które w warunkach fizjologicznych powinny być wydalane z moczem. 

Podczas dializy otrzewnowej do oczyszczenia krwi wykorzystuje się otrzewną, czyli cienką błonę wyścielającą od wewnątrz jamę brzuszną. Wprowadzony do jamy otrzewnej płyn dializacyjny styka się z otrzewną, przez którą możliwa jest filtracja krwi. Zbędne substancje przedostają się do płynu dializacyjnego. Płyn po określonym czasie – zwykle kilku godzinach – jest usuwany z jamy brzusznej.

Dializę otrzewnową przeprowadza się na dwa sposoby: 

 • wprowadzając i usuwając płyn dializacyjny manualnie – tzw. ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa. Robi się to zwykle 3–4 razy dziennie;

 • przy pomocy specjalnego urządzenia, tzw. cyklera – tzw. automatyczna dializa otrzewnowa. Wykonywana jest w nocy, podczas snu.

Wybór metody leczenia nerkozastępczego omów z nefrologiem, czyli lekarzem specjalizującym się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób nerek. Zmagając się z przewlekłą niewydolnością nerek, pamiętaj o regularnych wizytach u specjalisty i o wykonywaniu zleconych badań.

Nie chcesz czekać w długich kolejkach na wizytę u nefrologa? Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi. W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć łatwy dostęp do konsultacji z neurologiem i 38 innymi specjalistami, a także lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na wizytę u nefrologa, to maksymalnie 5 dni roboczych. Konsultację stacjonarną lub online zarezerwujesz wygodnie za pośrednictwem Contact Center (CC) TU Zdrowie telefonicznie lub online.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD możesz zyskać również dostęp do:

 • 152 rodzajów badań laboratoryjnych, w tym różnych badań moczu czy krwi,

 • 121 rodzajów badań obrazowych, np. USG nerek, pęcherza moczowego i przewodów moczowych,

 • 11 rodzajów badań czynnościowych,

 • profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz w roku.

Nie czekaj – zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w powrocie do zdrowia.

Kto kwalifikuje się do zabiegu dializy otrzewnowej?

Wskazaniem do dializy otrzewnowej jest schyłkowa niewydolność nerek, definiowana jako zmniejszenie filtracji kłębuszkowej <15 mL/min/1.73 m² [1]. Przewlekła choroba nerek bywa spowodowana m.in. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami odpływu moczu w przypadku złogów w nerkach

Niezależnie od etiologii, schyłkowa niewydolność nerek powinna być leczona jedną z 3 metod: hemodializą, dializą otrzewnową lub poprzez transplantację (przeszczep) nerki. Wybór odpowiedniej z nich jest kwestią indywidualną, zależną od dostępności narządu do przeszczepu, stylu życia i obecności ewentualnych przeciwwskazań do wybranej metody leczenia nerkozastępczego.

Jakie są przeciwwskazania do dializy otrzewnowej?

Nie każda osoba wymagająca leczenia nerkozastępczego skorzysta z dializy otrzewnowej. Przeciwwskazania do tej metody leczenia obejmują:

 • duże przepukliny brzuszne,

 • przepuklina przeponowa,

 • obecność licznych zrostów otrzewnowych (np. po przebytym zapaleniu otrzewnej czy licznych operacjach w obrębie jamy brzusznej),

 • niepełnosprawność intelektualna nie pozwalająca na samodzielne przeprowadzanie dializy otrzewnowej.

Do względnych przeciwwskazań do dializy otrzewnowej należą:

 • częste zapalenia uchyłków jelita grubego, 

 • choroby zapalne jelit, 

 • choroba niedokrwienna jelit, 

 • otyłość olbrzymia. 

Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, koniecznie poinformuj o tym lekarza.

Jak przebiega dializa otrzewnowa?

Dializa otrzewnowa wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Co najmniej 2 tygodnie przed przystąpieniem do pierwszej dializy w ścianie brzucha zakłada się specjalny cewnik, umożliwiający zarówno wprowadzenie, jak i usunięcie płynu dializacyjnego. To elastyczna rurka wykonana z silikonu. Najczęściej umieszcza się ją w okolicy miednicy. Podczas zabiegu zakładania cewnika osobie chorej podawane jest znieczulenie dożylne.

Dializę otrzewnową przeprowadza się poprzez wprowadzenie sterylnego płynu dializacyjnego do jamy otrzewnej przez cewnik. Po określonym czasie (zwykle kilku godzinach) płyn jest usuwany przez ten sam cewnik. W przypadku automatycznej dializy otrzewnowej proces ten przebiega automatycznie i jest zwykle wykonywany w nocy, podczas snu chorego.

Jakie są zalety dializy otrzewnowej?

Według ekspertów dializa otrzewnowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia nerkozastępczego niż hemodializa. Wiąże się również z mniejszymi kosztami, a procedurę można przeprowadzać samodzielnie w domu.

Czy po dializie otrzewnowej mogą wystąpić powikłania?

Podobnie jak w przypadku innych procedur medycznych, również dializa otrzewnowa wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in.:

 • przecieku w okolicy cewnika,

 • migracji cewnika,

 • przepukliny,

 • przecieku płynu dializacyjnego do jamy opłucnej,

 • zwiększenia masy ciała, 

 • hiperglikemii (podwyższenia stężenia glukozy we krwi),

 • hipertriglicerydemii (podwyższenia stężenia trójglicerydów we krwi),

 • zapalenia otrzewnej,

 • zakażenia cewnika.

Wszelkie niepokojące objawy u osoby poddawanej dializie otrzewnowej należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Sprawdź także, jakie mogą być objawy torbieli korowej nerki.

Źródła
 1. Andreoli M., Totoli C., Peritoneal Dialysis, “Revista da Associação Médica Brasileira”, 2020, dostęp online: październik 2023, https://www.scielo.br/j/ramb/a/MbdDtjmM7kG8MqbMPYTrPZP/?lang=en. 
 2. Sachdeva B., Zulfiqar H., Aeddula N., Peritoneal Dialysis, “StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532979/.
 3. Warady B., Peritoneal Dialysis and the Pediatric Patient, “Peritoneal Dialysis International”, 2012, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3524849/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.