account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Torbiel korowa nerki – co to takiego? Jak się objawia?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian02.04.2024Aktualizacja: 02.04.2024

Torbiel korowa nerki to dość powszechna patologia w obrębie tego narządu. To niefizjologiczna przestrzeń wypełniona płynną treścią, która występuje w miąższu nerek. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 30% społeczeństwa, choć odsetek może być znacznie większy, ponieważ pojedyncze małe torbiele nie dają żadnych objawów i pozostają niezdiagnozowane do końca życia. Jeśli zmiana występuje w postaci mnogiej, niekiedy powoduje ból z boku brzucha oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się jednak leczenie i regularna kontrola. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat torbieli korowej nerek!


torbiel-korowa-nerki-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Torbiel korowa nerki – co to takiego?
  2. Torbiel korowa nerki – jakie są przyczyny?
  3. Torbiel korowa nerki – objawy
  4. Torbiel korowa nerki – leczenie
  5. Czy torbiel korowa nerki jest groźna? Jakie mogą być powikłania?

Torbiel korowa nerki – co to takiego?

Torbiel korowa nerki to zmiana wypełniona płynną treścią, która pojawia się w miąższu tego narządu. Pod pewnymi względami przypomina guza, ale – zgodnie z definicją – jest określana jako niefizjologiczna przestrzeń lub jama, która tworzy się w tkankach. Torbiele są zamknięte z każdej strony i oddzielone od sąsiadujących komórek i tkanek. Występują w postaci pojedynczej lub mnogiej i osiągają zróżnicowaną wielkość – od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Niektóre zmiany tego rodzaju są widoczne gołym okiem (np. torbiel naskórkowa) i wyczuwalne pod palcami, jednak gdy są niewielkie i pojawiają się na nerkach, można zobaczyć je jedynie na obrazie badania ultrasonograficznego (USG) lub innego badania obrazowego jamy brzusznej.

Szacuje się, że problem dotyczy ok. 30% społeczeństwa, jednak odsetek może być większy, ponieważ u niektórych osób zmiany nie są diagnozowane. O obecności torbieli korowej na nerkach zazwyczaj dowiadujesz się podczas rutynowego USG lub tomografii komputerowej tego narządu. 

Torbiel korowa nerki – jakie są przyczyny?

Torbiel korowa nerki to wynik poszerzenia się cewek nerkowych lub przerostu nefronów, czyli komórek budujących narząd. W literaturze fachowej znajdziesz podział na nabyte oraz wrodzone torbiele nerek. W praktyce oznacza to, że:

  • Patologiczne zmiany w nerkach mogą pojawić się wraz z wiekiem i powiększać w miarę upływu czasu. Torbiele nabyte występują zazwyczaj u mężczyzn, osób starszych lub chorych na nadciśnienie tętnicze. Są częstą przypadłością pacjentów, którzy od wielu lat mają problemy z nerkami i muszą być poddawani dializoterapii. 

  • Ich powstawanie może mieć również przyczyny genetyczne. Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek (ADPKD, ang. Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease) jest dziedziczne i rozwija się w wyniku mutacji genów PKHD1, PKD1 lub PKD2. Choroba ta staje się przyczyną powstawania licznych zmian, które rosną i z czasem mogą zastąpić prawidłową tkankę. W przeciwieństwie do pojedynczych torbieli nabytych mogą one powodować niewydolność nerek.

Pamiętaj, że prawidłowe funkcjonowanie nerek jest kluczowe dla zdrowia człowieka. Jeśli masz problemy z tym narządem, musisz być pod opieką lekarza specjalisty, który zajmuje się leczeniem chorób nerek, tj. nefrologa.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do tego lekarza, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach pakietu OCHRONA GOLD Polisy Zdrowie Welbi od 239 zł miesięcznie zyskasz możliwość umówienia się na e-konsultację lub wizytę stacjonarną do nefrologa i 38 innych specjalistów, a na wizytę będziesz czekać maksymalnie 5 dni. Oprócz tego będziesz mieć dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, m.in. ogólnego badania moczu, badań krwi czy USG jamy brzusznej.

Zamów na Welbi ofertę i dowiedz się, z jakich jeszcze usług medycznych można korzystać w ramach pakietu OCHRONA GOLD Polisy Zdrowie Welbi.

 

Torbiel korowa nerki – objawy

Torbiel korowa nerki, która występuje w postaci pojedynczej, z reguły nie daje żadnych objawów. Jeśli osiąga większe rozmiary, zazwyczaj powoduje ból w boku, ucisk i ból brzucha oraz różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Torbiele korowe nerki uwarunkowane genetycznie dają o sobie znać poprzez:

  • wielomocz, czyli oddawanie moczu w nadmiernej ilości (najczęściej większej niż 3 l);

  • nadciśnienie tętnicze;

  • dolegliwości bólowe w obrębie brzucha lub powięzi piersiowo-lędźwiowej;

  • kolkę nerkową lub inne symptomy charakterystyczne dla kamicy nerkowej;

  • obecność białka w moczu lub krwiomocz;

  • niewydolność nerek o różnym stopniu zaawansowania.

Wielotorbielowatość nerek wiąże się też ze zmianami w innych narządach, np. z torbielami wątroby lub trzustki czy z przepukliną brzuszną.

Torbiel korowa nerki – leczenie

Proste, pojedyncze torbiele nerek zazwyczaj nie wymagają leczenia, a jedynie okresowej kontroli, aby się upewnić, że zbytnio się nie powiększają. Jeśli zmiany są duże i uciskają sąsiednie narządy, konieczne jest opróżnienie torbieli oraz jej sklerotyzacja, czyli wprowadzenie etanolu do wnętrza jamy. W przypadku mnogich torbieli uwarunkowanych genetycznie zaleca się leczenie objawowe oraz regularne wykonywanie tomografii komputerowej z kontrastem. U tych chorych konieczne bywa leczenie nerkozastępcze (dializoterapia) lub przeszczepienie nerki.

Czy torbiel korowa nerki jest groźna? Jakie mogą być powikłania?

Pojedyncze torbiele korowe nerek zazwyczaj nie są groźne, o ile nie osiągają bardzo dużych rozmiarów. Natomiast wrodzona wielotorbielowatość to choroba, która może trwale upośledzić funkcjonowanie tego narządu, a nawet przerodzić się w złośliwe zmiany o charakterze nowotworowym. Do dość częstych powikłań torbieli nerek należą też przewlekły ból w okolicy lędźwiowej, nawracająca kolka nerkowa oraz zakażenia objawiające się podwyższoną temperaturą i ogólnym osłabieniem.

Źródła
  1. A. Książek i in., Nefrologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010.
  2. M. Myśliwiec, Wielka interna – nefrologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.
  3. A. Więcek, Choroby nerek. Kompendium, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  4. Z. Wieczorek-Chełmińska, Żywienie w chorobach nerek, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.